بیش از ۸۲ هزار راس دام در فراهان واکسینه شدند

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فراهان گفت: ۸۲ هزار و ۳۱۳ راس دام امسال علیه بیماری‌های مختلف دامی و مشترک بین انسان و دام در شهرستان فراهان واکسینه شدند.

جواد مهرعلی، رئیس شبکه دامپزشکی فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: ۸۲ هزار و ۳۱۳ راس دام امسال از ابتدای سال تاکنون علیه بیماری‌های مختلف دامی و مشترک بین انسان و دام در شهرستان فراهان واکسینه شدند.

وی افزود: این دام‌ها علیه بیماری‌های مختلف دامی و مشترک بین انسان و دام از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، لمپی اسکین، تب برفکی و تب مالت واکسینه شدند.

مهرعلی گفت: واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری لمپی اسکین برای مقابله و پیشگیری از شیوع این بیماری را از جمله برنامه‌های اولویت دار شبکه دامپزشکی فراهان است، ۵ هزار دام سنگین توسط بخش خصوصی در دامداری‌های صنعتی واکسینه شدند.

رئیس شبکه دامپزشکی فراهان اظهار کرد: دام‌های ۲۴ روستای این شهرستان نیز در راستای مقابله با شیوع احتمالی بیماری لمپی اسکین توسط بخش دولتی به صورت رایگان واکسینه شدند.

وی افزود: همچنین در راستای مقابله با بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام ۷۰۹ مورد پایش بیماری تب برفکی، ۱۰۰ مورد بروسلوز، هفت مورد مشمشه و ۵۴۴ مورد پایش بیماری لمپی اسکین در این شهرستان انجام شد.

مهرعلی ادامه داد: یک هزار و ۷۴۲ مورد عملیات درمانگاهی در سه ماه ابتدای امسال انجام و ۶۵ مورد نظارت حاکمیتی بر این عملیات‌ها انجام شد.

رئیس شبکه دامپزشکی فراهان بیان کرد: ۱۲۹ هزار قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری مرغ گوشتی و ۱۲ هزار جوجه ریزی در واحدهای بوقلمون گوشتی انجام شد.

وی گفت: ۱۶۱ مورد پایش مراقبت فعال و غیر فعال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در راستای پیشگیری و مقابله با شیوع احتمالی این بیماری در شهرستان فراهان انجام و در این پایش‌ها موردی از بیماری در شهرستان مشاهده نشد.

مهرعلی خاطر نشان کرد: اجرای طرح واکسیناسیون رایگان بیماری نیوکاسل، پایش ۲۰ درصدی مزارع آبزی‌پروری و ۱۰ درصدی زنبورستان‌های شهرستان فراهان از دیگر اقدامات شبکه دامپزشکی این شهرستان در سال‌ ۹۹ است. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + چهار =