مرتکبین اشاعه کرونا مستوجب یک سال حبس تعزیری هستند

رئیس دادگستری فراهان گفت: مطابق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی مرتکبین اشاعه کرونا به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی، مستوجب یک سال حبس تعزیری هستند.

حجت الاسلام عزیزپور؛ رئیس دادگستری شهرستان فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و وضعیت قرمز و بحرانی شهرستان فراهان و در جهت جلوگیری از شیوع بیماری مذکور و حفظ سلامت مردم شهرستان، برگزاری هرگونه اجتماع از جمله مراسم عروسی در این شهرستان ممنوع است.

وی افزود: در این شرایط با برگزار کنندگان مراسم عروسی وفق ماده ۶۸۸ قانون تعزیرات اسلامی برخورد قضایی شده و وسایل پخش موسیقی نیز توقیف می شود.

رئیس دادگستری شهرستان فراهان گفت: عدم رعایت توصیه‌های پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی قابل تعقیب کیفری است.

وی افزود: با توجه به امکان شیوع گسترده ویروس کرونا در تجمعات انسانی چنانچه برگزار کنندگان و فروشگاه‌ها تدابیر لازم را برای پیشگیری از انتشار ویروس پیش بینی نکنند و به تذکرات وزارت بهداشت توجه نداشته باشد به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی و مطابق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی مجازات شوند.

عزیزپور خاطرنشان کرد: مطابق قانون مزبور اقدام علیه بهداشت عمومی تا یک سال حبس دارد و همچنین باعنایت به ماده ۲۲ قانون طرز‌ جلوگیری از بیماری‌های‌ واگیردار مصوب ۱۳۲۰ و مواد ۲۹۱ و ۴۹۳ قانون‌ مجازات‌اسلامی ۱۳۹۲ اگر اشخاصی با غفلت خویش موجب شیوع ویروس‌کرونا شوند و یا این‌که با علم به ابتلاء فرد در پیشگیری و جلوگیری از شیوع کوتاهی و غفلت کند و موجب تلف شدن جان مردم شود علاوه بر مسئولیت‌کیفری شخصی که عامل بیماری‌کشنده بوده، مستوجب تعقیب‌کیفری و جبران خسارات وارده به مبتلایان ویروس‌کرونا هستند. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =