دزدی دریایی آمریکا این بار در آب های یونان/ نفت ایران به آمریکا منتقل می‌شود؟

داوجونز در گزارشی تایید نشده نوشت نفتکش روسی که ۷ هفته پیش در آب های یونان توقیف شد حامل نفت ایران بوده است و واشنگتن به بهانه تحریم ها این محموله را در کشتی دیگری تخلیه کرده تا به آمریکا منتقل کند.

به گزارش فراهان خبر؛ به نقل از داوجونز، داستان نفت‌کش مرموز روسیه امروز شکل دیگری به خود گرفت. محموله نفت این نفت‌کش توسط وزارت دادگستری آمریکا توقیف شده و توسط نفت‌کشی متعلق به آمریکا در راه این کشور است.این نفت‌کش ۷ هفته پیش در یونان با تصور این‌که متعلق به روسیه است و تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد توقیف‌شده بود. اما گروه‌های نظارتی بعدها اعلام کردند این نفت‌کش حامل نفت تحریم شده ایران بوده‌است.

نفت‌کش افرامکس در اوایل آوریل با گزارش مشکلات فنی به یونان رسید و اعلام کرد برای ادامه مسیر خود احتیاج به کمک دارد. این نفت‌کش در جنوب جزیره اویای یونان لنگر انداخت و به‌عنوان نفت‌کش پگاس روسیه شناخته شد. در آن زمان تصور می‌شد محموله نفت این نفت‌کش متعلق به روسیه است.

طبق گفته یکی از مقامات یونان این نفت‌کش با درخواست آمریکا توقیف شده چون هم محموله آن متعلق به یک کشور تحریم شده است و هم خود کشتی تحریم است. محموله نفت به نفت‌کش دیگری برای انتقال به آمریکا منتقل شده است.مقامات آمریکا مدتهاست نفت ایران را به‌خاطر نقض تحریم‌های اعمال‌شده بر تجارت این کشور توقیف می‌کنند.

مقامات یونان در پانزدهم آوریل اعلام کردند این کشتی به‌خاطر تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا علیه روسیه و با تصور این‌که تحت کنترل بانک پی‌اس‌بی روسیه قرار دارد، توقیف‌شده است. این بانک روسی توسط آمریکا و اتحادیه اروپا به‌خاطر حمله روسیه به اوکراین تحریم شده‌است.

مقامات یونان چند روز بعد این نفت‌کش را آزاد کردند، چون عقیده داشتند حق توقیف آن را ندارند. مالک این نفت‌کش بانک پی‌اس‌بی نبود، بلکه کشتی متعلق به یک شرکت دیگر روسی با نام ترانسمورفلات است. شرایط بعدها پیچیده‌تر شد، این کشتی که از ژوئن ۲۰۳۱ با عنوان پگاس فعالیت می‌کرد، اعلام کرد از اول مارس سال جاری میلادی نام خود را به لانا تغییر داده‌است.

درحالی‌که مقامات ضد پول‌شویی یونان از نگه‌داشتن این نفت‌کش تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا صرف‌نظر کرده بودند، نفت‌کش به‌خاطر گزارش مسائل فنی تحت بازرسی قرار گرفت.

مقامات یونان در ۱۸ آوریل مشکلات این نفت‌کش را قدرت ناکافی موتور اصلی و فرسودگی عرشه اعلام کردند.

گروه های صهیونیستی در همان زمان ضمن تأکید بر ماهیت مرموز این نفت‌کش گزارش دادند این نفت‌کش حاوی ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام ایران بوده که در ماه اوت ۲۰۲۱ بارگیری شده‌ و به‌دنبال بندری برای تخلیه بار خود عازم ترکیه بوده که با مشکل فنی مواجه شده‌است.  این سازمان اعلام کرد این نفت‌کش طی دور قبلی تحریم‌ها در لیست سیاه آمریکا قرار گرفته‌است.

سفارت روسیه در یونان اعلام کرد در حال بررسی این پرونده است، اما این نفت‌کش در اول ماه مه از مالکیت روسیه به مالکیت ایران درآمده است. گفته شد این نفت‌کش پرچم ایران را حمل می‌کند.

اطلاعات سازمان امنیت دریایی ایکواسیس نشان می‌دهد این نفت‌کش از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ با نام مانتیران فعالیت می‌کرده و بعد بارها نام خود را تغییر داده‌است، اول به هرم و بعد در ۲۰۱۲ به تگزاس استار. این نفت‌کش در ۲۰۲۰ نام پرون را داشته و در ۲۰۲۱ با عنوان پگاس شناخته شده‌است. آخرین تغییر نام این نفت‌کش به لانا بوده که یک هفته پس‌از شناسایی آن توسط آمریکا صورت‌گرفته است. این نفت‌کش در ۲۰۲۰ با پرچم روسیه فعالیت می‌کرده و تحت مدیریت شرکت‌های ترنسمارفلات و پی‌اس‌بی بوده‌است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نه =