هشدار مقابله با آفت پوره سن در مزارع استان مرکزی/ عملیات مبارزه با سن مادر در ۷۲ هزار هکتار از مزراع اجرا شد

با توجه به رویت آفت پوره سن غلات در مزارع استان مرکزی ضرورت دارد کشاورزان استان در اسرع وقت نسبت به مبارزه شیمایی با این آفت اقدام و از خسارات جدی کمی و کیفی پوره سن به مزارع غلات جلوگیری کنند.

به گزارش فراهان خبر به نقل از دیار آفتاب؛ آفت سن غلات با تغذیه از گندم و جو در مراحل مختلف رویشی موجب کاهش عملکرد (خسارت کمی) و از بین بردن خاصیت نانوایی (خسارت کیفی) می گردد، نحوه فعالیت سن مادری در کوه و زیر بوته های گون و گیاهان وحشی است که از اواسط اسفند ماه با گرم شدن هوا به صورت دسته جمعی به مزارع گندم حمله می کند، در این زمان بوته های گندم که در مرحله پنجه زدن یا ساقه رفتن هستند مورد تغذیه سن قرارگرفته بطوریکه برگ و جوانه مرکزی مولد خوشه از بین می رود.

سن های مادری پس از تغذیه کافی جفت گیری نموده و تخم های خود را به صورت دو دسته هفت تایی روی برگ ها می گذارند، پوره های خارج شده از تخم به روی خوشه های گندم رفته و از دانه های شیری گندم تغذیه می کنند و باعث چروکیدگی دانه ها می گردند.

سن زدگی بیش از دو درصد همچنین باعث افت قیمت گندم و کاهش کیفیت آرد می‌شود و  عدم مبارزه با پوره سن در زمان مناسب علاوه بر خسارت کمی و کیفی به محصول گندم و جو، جمعیت سن برگشتی به کوه را افزایش داده و در سال بعد نیز خسارت به دنبال خواهد داشت.

سم‌پاشی و مبارزه به‌موقع علیه آفت سن غلات در کنترل و مقابله با آن بسیار تعیین‌کننده است، به‌طوری‌که هر چه در مبارزه با سن مادر موفق‌تر عمل شود به همان میزان جمعیت سن پوره کمتر شده و عملیات مبارزه با پوره کاهش پیدا خواهد کرد لذا عملیات مبارزه با سن مادری از نیمه فروردین ماه سال جاری در مزارع استان مرکزی آغاز و این عملیات تا اواخر اردیبهشت ماه در بیش از ۷۲هزار هکتار از مزارع گندم و جو استان انجام گرفته است.

همچنین طی یک هفته اخیر با توجه به رویت پوره سن گندم در مزارع غلات سطح استان و رسیدن نُرم پوره‌های سن به مرز هشدار ضروری است کشاورزان گندمکار ضمن بازدید از مزارع خود در صورت مشاهده سن با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی در اسرع وقت نسبت به مبارزه شیمایی با این آفت اقدام کنند.

گفتنی است که سم‌پاشی بهتر است در ساعات اولیه صبح انجام‌گرفته و از سم‌پاشی در شرایط وزش باد خودداری شود، ضمن اینکه مشورت با کارشناسان امر، رعایت اصول ایمنی ازجمله استفاده از ماسک و لباس مناسب حین استفاده از سموم شیمیایی ضروری است.

به گزارش دیارآفتاب در سال زراعی جاری در استان مرکزی حدود ۲۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم دیم و تقریباً ۴۰ هزار هکتار تحت کشت آبی گندم قرار دارد.

میزان تولید گندم در اراضی کشاورزی استان مرکزی سالانه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن بوده که با توجه به کاهش بارندگی‌ها در فروردین ماه امسال در استان پیش‌بینی می‌شود تولید این محصول کاهش یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 12 =