مرمت امامزاده زینب خاتون روستای آهنگران فراهان آغاز شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان گفت: عملیات مرمت و بندکشی و تثبیت تزئینات امامزاده زینب‌خاتون در روستای آهنگران شهرستان فراهان آغاز شد.

به گزارش فراهان خبر؛ سعید نیک نام رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان گفت: عملیات مرمتی امامزاده زینب‌خاتون در شهرستان فراهان با اعتبار پیش‌بینی شده به مبلغ ۳۵۰ میلیون ریال در حال انجام است.

وی اظهار کرد: این عملیات مرمتی شامل اندودهای الحاقی پودر سنگ و سیمان بر روی جداره و پاکسازی و بندکشی آجرهای نما، تخلیه و بندکشی مجدد، مرمت، پاکسازی و بندکشی آجرهای جداره دیوارها انجام خواهد شد.

نیک‌نام با تاکید بر اینکه این بنای تاریخی با شماره ۲۵۸۴و در تاریخ ۸۷/۱۱/۲۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است گفت: از نظر طرح اولیه بنا این امامزاده دارای گنبدی دوپوشه و گسسته  گنبد کم‌خیز داخلی و گنبد هرمی بیرونی بوده و مصالح ساختمانی آن خشت و ملات و گل بوده و جرزها از آجر هستند.

وی اضافه کرد: بقعه این امامزاده در دو دوره ساخته شده است. دوره اول اوایل دوره اسلامی دوره صفویه دوره دوم بعد از دوره صفویه تا قاجار. نمای خارجی بنای غربی امامزاده در قسمت شمالی و غربی دارای تاق‌نما با قوسهای جناقی است و در قسمت جنوبی دارای ایوانی الحاقی است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان گفت: مصالح کلی تشکیل دهنده نماهای شرقی و غربی عبارتند از خشت، آجر، کاشی، گچ، تیرچوبی، سنگ و ملات گل. این بقعه دارای تزئینات متنوعی همچون ضریح چوبی روی قبر امامزاده با گره بندی هشت و چهار ضلعی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =