روایت وزارت بهداشت از مقابله نظام سلامت کشور با کرونا

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر، به تشریح عملکرد وزارت بهداشت در مقابله با کرونا پرداخت.

به گزارش فراهان خبر به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امشب (۲۰ خرداد ماه ۱۴۰۱) در برنامه صف اول شبکه خبر، با اشاره به اقدامات و تلاش‌های کادر درمان و وزارت بهداشت در مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: در دنیا در حوزه مسائل بهداشتی وقایع مختلفی در تاریخ اتفاق افتاده که طاعون و.. از جمله این اتفاقات است. این بار در دنیای متمدن ویروسی بنام کرونا درست شد که کشورها باید ماهیت و قدرت خود را در مقابله با آن نشان می‌دادند.

وی افزود: علاوه بر شیوع و گسترش ویروس کرونا در ایران، محدودیت‌ها و تحریم‌ها نیز دو موضوع دیگری بودند که مانع مقابله با این ویروس بود.

عین اللهی خاطرنشان کرد: فرهنگ عامه مردم ایران این است که وقتی فردی با بیماری دست و پنجه نرم می‌کند همه برای تهیه دارو و حتی غذای آن تلاش می‌کنند. اما در طول این ۲ سال کرونا تحریم‌ها نیز وجود داشت و واکسن‌ها نیز به موقع به ما نرسید.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: علی رغم محدودیت‌ها و تحریم‌ها مردم و کادر سلامت خودشان وارد صحنه شدند و در تاریخ خواهند نوشت چرا که تاریخ پاک نمی‌شود بنابراین تاریخ بیماری کرونا لکه ننگی برای کشورهایی که ما را تحریم کردند خواهند بود و در مقابل برای رهبری، مردم، رئیس جمهور و کادر سلامت یک موفقیت و جشنی بزرگ است.

عین اللهی ادامه داد: در حوزه مبارزه با ویروس کرونا اقدامات بزرگی انجام شد و امروز علی رغم تحریم‌های ناجوانمردانه پیروزی دلنشینی به ثمر نشست.

وی با تاکید بر اینکه در بحث کرونا همه دستگاه‌ها پای کار بودند، تصریح کرد: دستگاه‌هایی همچون وزارت بهداشت، بانک مرکزی، وزارت راه، هلال احمر و فراتر از دستگاه‌ها شخص رئیس جمهور برای مسئله کرونا وارد صحنه شدند. خیلی از رهبران کشورهاکار به کرونا نداشتند اما مقدار زیادی از واکسن‌ها با تماس‌های آقای رئیسی وارد شد. هدایت‌ها و توصیه‌های مقام معظم رهبری در مسئله کرونا بسیار تأثیرگذار بود.

عین‌اللهی با بیان اینکه کادر سلامت در مسئله مبارزه با کرونا به دوظیفه تاریخی خود با موفقیت عمل کرد، گفت: کادر درمانی برخی از کشورها آنگونه که باید و شاید به بیماران رسیدگی نمی‌کردند اما کادر سلامت ما در لحظه‌های حساس تا آخرین نفس پای کار بود و به مریض‌های بدحال رسیدگی می‌کردند.

وی یادآور شد: قریب به ۳۰۰ نفر از کادر سلامت ما به دلیل فداکاری‌ها شهید شدند و حتی خانواده‌های آنان نیز به دلیل تماس با ایشان مرحوم شدند که در سالهای آینده در کتب درسی دانش آموزان خواهند نوشت که فداکاری‌های کادر سلامت به چه شکل بود.

وزیر بهداشت و درمان در پاسخ به این سوال که ایران از لحاظ رتبه‌بندی جزو سرآمدان بهداشت و سلامت است و نظر شما چیست، گفت: ما طبق آمار جهانی جزو کشورهای موفق در بحث مبارزه با کرونا هستیم و رئیس سازمان بهداشت جهانی نیز از اقدامات کادر سلامت ایران تشکر کرد و گفت در ابتدا نگرانی داشتیم اما در دولت آیت الله رئیسی در مقابله با کرونا جهش انجام شد.

عین اللهی با بیان اینکه البته اگر منحنی‌ها را بررسی کنید، شاهد اتفاقی که افتاده خواهید بود، افزود: در روزهای نخست آغاز به کار دولت، روزانه ۵۰ هزار مبتلا، ۱۸ هزار بستری، ۸ هزار مریض بدحال و بالای ۷۰۰ نفر مرگ و میر روزانه وجود داشت. بنده وقتی به بیمارستان‌ها سر می‌زدم از حجم این همه بیمار گاهی وحشت می‌کردم.

وی سرعت واکسیناسیون را عامل اصلی کنترل ویروس کرونا در کشور عنوان و تاکید کرد: در موضوع واکسیناسیون ما توانستیم در مدت کوتاهی حجم زیادی از واکسن را تزریق کنیم که همین امر سبب شد ایمنی جمعی در مدت کوتاه ایجاد شد و برای این اتفاق از افراد تحصیل کرده و از ظرفیت همراهی و همکاری مردم برای تزریق واکسن استفاده کردیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه دانشجویان جوان با علاقه و مسرت به مردم خدمت‌رسانی کردند، گفت: وقتی از آنها می‌پرسیدیم که آیا خسته نیستید قاطعانه پاسخ منفی می‌دادند و تاکید داشتند آمده‌ایم که مردم را نجات دهیم و این فرهنگ باعث پیروزی مردم شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =