طرح تحقیقاتی ارائه الگوی کشت بهینه محصولات کشاورزی در دشت فراهان انجام شد

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: طرح مطالعاتی ارائه الگوی کشت بهینه محصولات کشاورزی در دشت فراهان با تاکید بر کاهش مصرف آب انجام شد.

به گزارش فراهان خبر، مصطفی گودرزی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طراحی و اجرای الگوی کشت از جمله مهمترین اولویت‌ها در برنامه‏‌ریزی‌های کلان کشاورزی است و با توجه به ضرورت مصرف صحیح منابع آب در این بخش بهینه‏ سازی الگوی کشت در سطح دشت‏‏‌های استان امری حیاتی محسوب می‏ شود.

وی ادامه داد: بر این اساس در تحقیقی که توسط محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی این استان انجام شد، ابتدا با بررسی مطالعات خاک‌شناسی، اقتصادی و اجتماعی، اقلیم شناسی و منابع آب، محصولات قابل کشت در دشت مورد ارزیابی قرار گرفت.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: با استفاده از روش‏‌های تصمیم‏‌گیری محصولات دارای اولویت مشخص و رتبه بندی شدند و در نهایت با استفاده از روش‌‏های بهینه‌سازی، الگوی کشت با تاکید بر کاهش مصرف آب و ارائه روش‌های مختلف تعیین و میزان سطح زیر کشت هر محصول در سطح منطقه در هر سناریو مشخص شد.

وی ادامه داد:  نتایج این تحقیق نشان داد که در دشت فراهان کشاورزی پایدار انجام نمی‏‌شود، الگوی کشت موجود الگوی بهینه نیست و کشاورزان به صورت بهینه از منابع آب و خاک و سایر نهاده‏.های کشاورزی استفاده نمی‏‌کنند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی اظهار داشت: این مسئله باعث شده که ضمن بهره‏ برداری ناپایدار از منابع آب، کشاورزان سود مناسبی نیز به دست نمی‏ م‌آورند و در راستای تامین امنیت غذایی نیز اقدام موثری انجام نمی‌شود.

گودرزی افزود: یکی از مهمترین اقدامات برای رسیدن به کشاورزی پایدار در این دشت اصلاح الگوی کشت و بهینه‏ سازی آن بر اساس شاخص‌‏های آب مصرفی، امنیت غذایی، انرژی مصرفی و سود اقتصادی است.

وی ادامه داد: بر اساس نتایج به‌دست آمده در این طرح مشخص شد که استفاده از الگوی کشت بهینه حاصل از شاخص‏ های آب، غذا، انرژی و سود اقتصادی بر الگوی کشت موجود و الگوی کشت تک هدفه به طور کامل برتری دارد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت:  با توجه به اینکه الگوی کشت موجود کمترین میزان اهداف چهارگانه آب، غذا، انرژی و سود اقتصادی را تامین می‏ کند، برنامه‏‌ریزی‏‌های کلان در این دشت باید در راستای اجرای الگوی کشت بهینه پیشنهادی تدوین شده و تمام امکانات و ابزارهای حمایتی دولت در جهت اجرای آن به کار گرفته‌ شود.

مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی در سال ۶۲ و مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان سال ۷۲ به بهره برداری رسیده است که با ادغام وارتخانه های کشاورزی و جهاد سازندگی در سال ۷۹ با عنوان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی سپس در سال ۹۴ با ادغام مراکز آموزش جهاد کشاورزی استان‌ها این مرکز با نام مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فعالیت می‌کند.

این مرکز دارای بخش‌های تخصصی پژوهشی مشتمل بر گیاه پزشکی، منابع طبیعی، آبخیزداری، زراعی و باغی، فنی و مهندسی است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 3 =