زمان و مکان مذاکرات در حال نهایی‌سازی است

علی باقری گفت: ادامه گفت‌وگوها براساس توافقی است که بین ما و طرف مقابل که به طور مشخص آقای مورا است، ادامه دارد

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در حاشیه چهارمین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر انقلاب با بیان اینکه مذاکرات در دوحه در یک چارچوبی که از قبل تعیین شده بود، گفت: ادامه گفت‌وگوها براساس توافقی است که بین ما و طرف مقابل که به طور مشخص آقای مورا است، ادامه دارد. 

علی باقری در ادامه گفت که زمان و مکان مذاکرات بعدی در تبادلات ما و آقای مورا وجود دارد و در حال نهایی سازی است.

دور هشتم گفت‌وگو‌ها از ۶ دی و با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ از سر گرفته شد و ادامه داشت تا اینکه با اعلام جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا از ۲۰ اسفند به علت اختلاف نظر طرفین مذاکرات بر سر برخی مسائل باقی مانده تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

این توقف ادامه داشت تا آمریکا و سه کشور اروپایی با تهیه پیش‌نویس قطعنامه ای ار به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه دادند که ایران را به عدم همکاری با این آژانس متهم می‌کرد؛ قطعنامه ای که هجدهم خرداد با ۳۰ رأی موافق، ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) و ۳ رأی ممتنع (هند، لیبی و پاکستان) به تصویب رسید.

ایران نیز در پاسخ به قطعنامه شورای حکام آژانس ودر چارچوب قانون مجلس شورای اسلامی تعدادی از دوربین‌های نظارتی فراپادمانی آژانس را در چند تاسیسات هسته‌ای خاموش و همچنین روند نصب سانتریفوژهای پیشرفته را شروع کرد.

تهران، آمریکا را مسبب وضع فعلی دانسته و به قول حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه کشورمان اگر آمریکا بیش از این معطل نمی‌کرد همین الان توافق انجام می‌شد؛ در مقابل واشنگتن هم ایران را به درخواست‌های حداکثری در مذاکرات لغو تحریم‌ها متهم می‌کند.

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده دیروز طی مصاحبه ای گفته بود که رهبر انقلاب حدود زمان امضای برجام گفتند اگر آمریکا حسن نیت خود را در اجرای برجام نشان دهد، می توانیم در خصوص مسائل دیگر صحبت کنیم. چه پیامی از این بالاتر؟ و دیدیم که آمریکا از این فرصت استفاده نکرد.

در این بین جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به تهران سفر کرد و چند روز بعد یعنی هفتم تیر بود که مذاکرات علی باقری رییس هیات مذاکره‌کننده کننده کشورمان با انریکه مورا هماهنگ‌کننده مذاکرات رفع تحریم در دوحه قطر آغاز شد.

پس  از پایان دور جدید مذاکرات دو روزه لغو تحریم‌ها در دوحه قطر، دو طرف میز مذاکره اظهارنظرهای متفاوتی از نتیجه گفت وگوها داشتند.

طرف ایرانی مذاکرات را «جدی و مثبت» توصیف کرد و گفت که آماده دستیابی به توافق است؛ در حالی که طرف مقابل (اروپا و آمریکا) بیان داشتند که شانس احیای برجام بعد از مذاکرات قطر کمتر شده و تأکید کردند: «نگرانیم نتوانیم برجام را احیا کنیم.»

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =