مطالبات گندم‌کاران طی روزهای آینده پرداخت می‌شود/ پرداخت به موقع گامی مهم در تحقق خودکفایی

پرویز اوسطی گفت: مشکلی از نظر تامین منابع پرداخت مطالبات گندم‌کاران وجود ندارد و این موضوعی در روزهای آینده هم محقق خواهد شد.

به گزارش فراهان خبر؛ پرویز اوسطی در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز اظهار داشت: پرداخت مطالبات گندمکاران که گندم مازاد بر نیاز را به مراکز خرید گندم تحویل داده اند، با تاخیر مواجه شده است.

وی افزود: با توجه به انتظارات موجود، باید مطالبات گندم‌کاران به موقع پرداخت شود که در این راستا اعضای کمیسیون کشاورزی هم تذکراتی ارائه کرده اند و قرار است این موضوع تسریع شود.

اوسطی خاطرنشان کرد: به دنبال پیگیری های انجام شده، دریافتیم که بانک کشاورزی به تعهدات خود عمل کرده اما سایر بانک‌ها در عمل به تعهدات خود عقب هستند و البته برای تسریع این روند در تلاش هستیم.

وی عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی منابع مورد نیاز برای خرید شش میلیون و ۵۰۰ هزار تا هفت میلیون تن گندم را پیش بینی کرده و از این نظر مشکلی وجود ندارد و البته در روزهای آینده هم مطالبات گندم‌کاران پرداخت خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: امسال با توجه به شرایط خشکسالی حاکم بر کشور، هزینه های تولید به ویژه در بخش دیم افزایش یافته با این حال عملکرد خوبی داشته ایم.

اوسطی خاطرنشان کرد: کشاورزان انتظار دارند، مطالبات مربوط به‌ همین حداقل تولیدات انجام شده هم به موقع پرداخت شود تا ضمن پرداخت هزینه های تولید، در سال زراعی جدید نیز به خرید نهاده و بذر بپردازند.

وی افزود: همه برای پرداخت مطالبات گندمکاران متفق القول هستیم و مجلس هم پیگیر تسریع این امر است.

اوسطی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم به خوبی انجام شده، تصریح کرد: افزایش قیمت گندم به نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان باعث شد، امسال خرید گندم به خوبی انجام شود، درحالی که میزان خرید گندم شش میلیون و ۵۰۰ هزار تن پیش بینی می شد، اکنون تا هفت میلیون تن نیز برآورد می شود.

وی عنوان کرد: در شرایط خشکسالی  موجود، خرید هفت میلیون تن گندم قابل توجه است و می تواند نیازهای کشور را پوشش دهد و البته ناشی از همان سیاست گذاری خوبی بود که در حوزه قیمت گذاری گندم اتفاق افتاد و سبب افزایش عملکرد در واحد سطح به ویژه در اراضی آبی و همچنین سطح زیر کشت گندم شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خشکسالی، آسیب جدی مزارع غلات بود در غیر این صورت اگر کشور از نظر بارش در شرایط نرمالی بود، گندم بیش از نیاز کشور نیز تولید می شد.

اوسطی گفت: پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران می تواند انگیزه ای برای افزایش سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جدید باشد تا کشاورزان بیشتر این محصول را کشت کنند و از آن مراقبت بیشتری به عمل آورند.

وی افزود: پرداخت به موقع مطالبات گندمکاران در تحقق خودکفایی در تولید گندم تاثیر گذار است و اعضای کمیسیون کشاورزی هم در این راستا تذکراتی ارائه کرده اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 2 =