سند مردمی سازی مساجد تشکیل شده است

محمدیان با اشاره به اینکه سند مردمی سازی مساجد تشکیل شده است گفت: برای اجرای آن ارتقای تمامی ارکان مساجد باید دیده شود که در این راستا سلسله اقداماتی در نظر گرفته شده است.

به گزارش فراهان خبر به نقل از دیار آفتاب؛ حجت الاسلام سید ناصر میر محمدیان مدیرعامل بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی کشور در نشست طرح بحث مبانی مسجد جامعه پرداز و بررسی سند مدیریت مساجد در محل سالن غدیر استانداری مرکزی گفت: مهمترین مسئله امروز و اول انقلاب اسلامی تشکیل تمدن اسلامی است و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

محمدیان اظهار کرد: از ابتدای تشکیل عالم بشریت به دنبال ساخت تمدن بوده و آن چیزی که امروز مانع ساخت و تشکیل تمدن اسلامی و مطلوب است تمدن غرب است و اگرچه امروز تمدن غرب در حال افول و نابودی است اما مانعی بزرگ هست و بعضاً در برخی بخش‌ها مورد الگو قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: هر تمدنی دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دارد که باید برای تشکیل تمدن مورد توجه قرار گیرد و در ایران اسلامی اگر بخواهیم تمدن اسلامی تشکیل دهیم باید نرم‌افزارهای مطلوب را استفاده کنیم و در غیر این صورت تمدن تشکیل نمی‌شود.

مدیرعامل بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی کشور افزود: انقلاب اسلامی پس از نظام سازی به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و تسلیم هیمنه ی دیوانسالاری و گرفتار بی‌نظمی و عدم ثبات نخواهد شد و امروز در اوج اقتدار است.

محمدیان بیان کرد: اکنون انقلاب اسلامی در دومین مرحله خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی نیازمند یک محور است و آن محور مسجد است.

وی اظهار کرد: یکی از ابتکارات مهم امام خمینی(ره) که از ابتکارات و هنرهای بزرگ این مرد بزرگ همین بود که از اوّل انقلاب مساجد را محور قرار داد و امروز در گام دوم انقلاب باید با آن توجه ویژه شود.

مدیر عامل بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به اینکه مسجد مرکز تشکیل و هسته‌ی مرکزی لازم برای پرداختن به امورات مختلف جامعه است و این هسته‌ی مرکزی را امام بلافاصله همان روز اوّل، حتّی قبل از اینکه اعلام پیروزی بشود، معیّن کردند و گام دوم باید مسجد محوری اولویت باشد.

محمدیان افزود: مسجد ابتکاری است که اسلام در آغاز ولادت خود برگزید و پدید آوردن هویتی به نام مسجد نخست در قبا و سپس در مدینه، در شمار زیباترین و پرمغزترین ابتکارهای اسلام در آغاز تشکیل جامعه‌ی اسلامی است.

وی ادامه داد: مسجد خانه‌ی خدا و خانه‌ی مردم، خلوت انس با خدا و جلوت حشر با مردم، کانون ذکر و معراج معنوی و عرصه‌ی علم و جهاد و تدبیر دنیوی؛ جایگاه عبادت و پایگاه سیاست است و احیای مساجد مهمترین اولویت جامعه در گام دوم است.

مدیر عامل بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی کشور بیان کرد: در مسجد اسلامی، شور و بهجت عبادت خالص با نشاط زندگی پاک و خردمندانه و سالم، در هم می‌آمیزد و فرد و جامعه را به طراز اسلامی آن نزدیک می‌کند.

محمدیان گفت: مسجد، مظهر آمیختگی دنیا و آخرت و پیوستگی فرد و جامعه در دیدگاه و اندیشه‌ی مکتب اسلام است و با این نگاه دل‌های ما برای مساجد می‌تپد و از شوق و احساس مسئولیت، لبریز می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه پر رنگ کردن نقش مردم در مساجد رکن مهم حکمرانی ولایی است و باید بسیار مورد توجه باشد افزود: مردم در حکمرانی اسلامی حرف اول را می زنند و همانگونه که انقلاب اسلامی با نقش مردم به عنوان الگو در جهان مطرح شده در حکمرانی ولایی نیز نقش مردم باید به طور ویژه دیده شود.

محمدیان با اشاره به اینکه سند مردمی سازی مساجد تشکیل شده است گفت: برای اجرای آن ارتقای تمامی ارکان مساجد باید دیده شود که در این راستا سلسله اقداماتی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 8 =