تامین اجتماعی باید پاسخگوی گرانی بیمه دانشجویی باشد

رئیس سازمان امور دانشجویان درباره مبلغ بیمه دانشجویی توضیحاتی را ارائه داد.

سازمان تامین اجتماعی به تازگی پوشش‌های بیمه‌ای گسترده‌ای را با تلاش مسئولان وزارت علوم برای دانشجویان در نظر گرفته است و دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی معتبر و پرداخت حق بیمه می‌توانند از این خدمات جهت بیمه کردن خودشان در زمان تحصیل استفاده کنند.

ظاهرا بالا بودن هزینه بیمه ها باعث شده است تا برخی دانشجویان نتوانند از پس پرداخت هزینه ها برآیند و با مشکل مواجه شوند.

هاشم داداش پور گفت: بیمه دانشجویی هزینه زیادی دارد و برای هر دانشجو در ماه ۱۳۵ هزار تومان تمام می شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی، بیمه دانشجویی را در نظر گرفته است و مربوط به سازمان امور دانشجویان نیست.

او افزود: ۶۰ تا ۷۰ درصد دانشجویان کشور تحت پوشش بیمه والدین خود هستند و به علت گران بودن هزینه بیمه دانشجویی، دولت زیر بار پرداخت هزینه ها نمی رود.

گفتنی است دانشجویانی که هم اکنون در حال تحصیل بوده و تحت تکفل قانونی پدر و یا مادر هستند هم می‌توانند از خدمات درمانی سازمان بیمه تامین اجتماعی در کنار سرپرست خود همزمان با پرداخت حق بیمه در قالب بیمه دانشجویی تامین اجتماعی استفاده کنند.

دانشجویان باید بدانند که تحصیل آن‌ها به عنوان شغل تلقی نخواهد شد و در صورتی که متقاضی طبق ضوابط مربوط، مشمول دریافت حقوق مستمری بازماندگان باشد، پذیرش درخواست ثبت نام او برای بیمه دانشجویی همزمان با دریافت مستمری بر اساس قانون بیمه دانشجویی تامین اجتماعی بدون مانع است.

متقاضیان جهت دریافت بیمه دانشجویی باید مدارک لازم از جمله شناسنامه دانشجو، کارت ملی و کارت دانشجویی معتبر متقاضی بیمه دانشجویی تامین اجتماعی را دارا باشند.

آن‌ها می‌توانند به صورت غیر حضوری با مراجعه به سایت tamin.ir ثبت نام کنند.

متقاضیان با بارگذاری برنامه پرداخت بیمه تامین اجتماعی روی گوشی موبایل خود می‌توانند جهت پرداخت حق بیمه دانشجویی اقدام کنند.

بیمه دانشجویی تامین اجتماعی، زیر مجموعه بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد سازمان تامین اجتماعی بوده و شرایط آن همانند بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد سازمان تامین اجتماعی است؛ اما با این تفاوت که تحصیل در دانشگاه به عنوان شغل محسوب نخواهد شد و داوطلبان باید در یکی از دانشگاه‌های کشور ایران اشتغال به تحصیل داشته باشند.

متقاضیانی که سن آن‌ها کمتر از ۵۰ است برای دریافت پوشش‌های بیمه دانشجویی تامین اجتماعی نیازی به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی نخواهند داشت؛ اما افراد بالای ۵۰ سال سن به میزان حداقل معادل مازاد سنی نسبت به ۵۰ سال، سابقه بیمه پردازی در تامین اجتماعی را باید دارا باشند.

انواع قیمت‌های بیمه دانشجویی

۱- نرخ حق بیمه دانشجویی ۱۴ درصد که ۱۲ درصد آن سهم بیمه گذار و ۲ درصد سهم دولت است و دارای حمایت‌های بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی خواهد بود.

۲- نرخ حق بیمه دانشجویی ۱۶ درصد که ۱۴ درصد آن سهم بیمه گذار و ۲ درصد سهم دولت بوده و دارای حمایت‌های بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی است.

۳- نرخ حق بیمه دانشجویی ۲۰ درصد که ۱۸ درصد آن سهم بیمه گذار و ۲ درصد سهم دولت است و تعهدات مرتبط به بازنشستگی، فوت و همچنین از کار افتادگی را شامل می‌شود.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =