تشخیص سرطان در بدن کاری زمان‌ بر و چالش برانگیز/ نشانه ها و علائم سرطان چیست؟

سرطان یکی از بیماری های رایجی بوده که هر روزه افراد زیادی را درگیر می کند. بنابراین شناخت علائم شایع انواع مختلف این بیماری می تواند در تشخیص زودهنگام آن تاثیر داشته باشد.

به گزارش فراهان خبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سرطان از جمله بیماری های شایع است که با علائم مختلفی همراه بود و تا کنون افراد زیادی را سرتاسر جهان درگیر خود نموده است. این بیماری از آن دسته بیماری هایی است که در آن، برخی از سلول های بدن بدون توقف شروع به تقسیم شدن می کنند و به بافت های اطراف گسترش می یابند. در واقع سرطان از یک نقطه در بدن آغاز شده و در صورت تشخیص دیرهنگام، می تواند تمامی بدن فرد را درگیر نماید.

بسیاری از سرطان ها تومورهای جامد تشکیل می دهند که توده های بافتی هستند و تومورهای سرطانی بدخیم می توانند به بافت های مجاور گسترش یافته و تومورهای جدیدی را به دور از تومور اصلی تشکیل دهند. بنابراین، تشخیص سرطان در زمان مناسب و پیگیری راه های درمان سرطان می تواند در راستای پیشگیری از گسترش بیماری بسیار موثر واقع شود.

 

سرطان یکی از علل اصلی مرگ زودرس

از دیدگاه جهانی، سرطان یکی از علل اصلی مرگ زودرس محسوب می شود که گاهی اوقات می تواند بدون هشدار پیشرفت کند، اما بیشتر مواقع علائم هشدار دهنده دارند که افراد نباید از آن چشم پوششی کنند و باید درمان را هرچه سریع تر آغاز کرده تا با پیشگیری و تشخیص به موقع از مرگ نجات پیدا کنند.

با درمان های پیشرفته همراه با تشخیص زود هنگام بسیاری از سرطان ها قابل درمان خواهند بود. به طور کلی این بیماری نشانه منحصری ندارد که بروز آن قابل تشخیص باشد اما برخی از علائم شایع ممکن است به این بیماری ختم شود.

 

روش های تشخیص سرطان

البته هیچ آزمایشی وجود ندارد که به تنهایی بتواند سرطان را به طور دقیق تشخیص دهد. تشخیص این بیماری و ارزیابی کامل بیمار نیاز به معاینات جسمی، آزمایش های فیزیکی و بررسی پیشینه وضعیت فیزیکی بیمار در کنار آزمایش های تشخیصی دارد، در واقع آزمایش های زیادی بایستی انجام گیرد تا مشخص شود آیا فردی مبتلا به سرطان است یا مبتلا به مشکل دیگری است که نشانه هایی مشابه سرطان دارد. که در این گزارش به برخی از روشهای تشخیص سرطان اشاره شده است.

 • تست های آزمایشگاهی
 • عکس برداری تشخیصی
 • آدوسکوپی
 • آزمایش های ژنتیک
 • نمونه برداری تومورها

برخی از سرطان ها در طول معاینات غربالگری تشخیص داده می شوند. معاینه بدنی، تاریخچه پزشکی و پیشینه علائم، اولین گام ها در تشخیص سرطان هستند. گاهی آزمایش هایی با توجه به نوع سرطان یا ناحیه درگیری انجام می گیرد. تصویربرداری نیز روش مناسبی برای تشخیص ناهنجاری های موجود در بدن فرد می باشد. اشعه ایکس، سی تی اسکن، MRI و سونوگرافی ابزارهای متداولی برای معاینه بدن هستند. آندوسکوپی نیز برای بررسی وضعیت روده، گلو، معده و … کاربردی است. بیوپسی یا نمونه برداری علاوه بر تشخیص سرطان، نوع آن را نیز تشخیص داده و همچنین تعیین می کند سرطان در چه مرحله ای است و به چه میزان گسترش یافته است.

 

تشخیص سرطان در بدن کاری زمان‌ بر و چالش برانگیز

البته تشخیص سرطان در بدن معمولا کاری زمان‌ بر و چالش برانگیز است و برای انجام آن نیز اغلب از روش‌هایی استفاده می‌شود که تهاجمی، دردناک و حتی در برخی مواقع خطرناک هستند، مثلا برای انجام بیوپسی، گاه برش‌ها و بخیه‌های عمیقی زده می‌شود. اما پژوهشگران به‌تازگی توانسته‌اند به کمک فناوری‌های نوین، یک روش‌ تشخیص آسان‌تر، سریع‌تر و راحت‌تر ابداع کنند. بر اساس گزارشی که این ماه در مجلۀ Advanced Functional Materials منتشر شد، دانشمندان موفق شده‌اند به کمک یک «لنز تماسی» سرطان را در بدن افراد تشخیص دهند.

سرطان هر فرد ترکیب خاصی از تغییرات ژنتیکی است که با رشد سرطان، تغییرات دیگری نیز رخ خواهند داد. حتی در یک تومور مشابه، سلول های مختلف ممکن است تغییرات ژنتیکی متفاوتی داشته باشند. به طور کلی، سلول های سرطانی در مقایسه با سلول های طبیعی، تغییرات ژنتیکی بیشتری مانند جهش در DNA دارند. برخی از این تغییرات ممکن است نتیجه سرطان باشند، نه علت سرطان.

در واقع عوامل زیادی هستند که می توانند باعث ناهنجاری سلولی شده و تبدیل به سرطان شوند. برخی از علل سرطان ممکن است ناشناخته باقی بمانند، اما علل شناخته شده ای مانند عوامل محیطی یا سبک زندگی ممکن است منجر به سرطان شوند. ممکن است برخی از این علت ها تحت تأثیر آرایش ژنتیکی فرد قرار بگیرند. گاهی ترکیبی از این علت ها منجر به بروز سرطان می شوند. اگر چه تعیین علت اولیه سرطان دشوار یا غیرممکن به نظر می رسد، اما تحقیقات انجام شده تعدادی از عوامل که به تنهایی یا با هماهنگی با سایر عوامل منجر به سرطان می شوند را شناسایی کرده است.

به گفته کریستوفر موری، مدیر مؤسسه معیار‌ها و ارزیابی سلامت در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، بار سرطان همچنان یک چالش مهم بهداشت عمومی است که در سراسر جهان در حال افزایش است. سیگار همچنان عامل خطر اصلی سرطان در سراسر جهان است و سایر عوامل موثر در بار سرطان متفاوت است.با این حال، این مطالعه نشان داد که حدود نیمی از سرطان‌ها به یک عامل خطر شناخته شده نسبت داده نمی‌شوند، به این معنی که تشخیص زودهنگام و درمان‌های مؤثر باید با تلاش‌ها برای افزایش تلاش‌های پیشگیری همراه باشد.

بیشتر بخوانید:

معجزه خدا در درمان سرطان پیشرفته/ در امامزاده صالح، خدا را به حضرت زهرا (س) سوگند دادم

علت های عمده سرطان

برخی از علت های عمده سرطان عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض ترکیبات شیمیایی یا سمی:

بنزن، آزبست، نیکل، کادمیوم، وینیل کلرید، بنزیدین، دود توتون و تنباکو یا سیگار (حاوی حداقل ۶۶ نوع ماده شیمیایی سرطان زا و سموم شناخته شده بالقوه) و آفلاتوکسین.

پرتوهای یونیزه کننده:

اورانیوم، رادون، اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، پرتوهای آلفا، بتا و گاما و منابع تابش اشعه ایکس

پاتوژن ها:

HPV، EBV یا ویروس اپشتین بار، ویروس های هپاتیت B و C، ویروس سارکوم کاپوسی(KSHV)، شیستوسوما، هلیکوباکتر پیلوری و …

ژنتیک:

تعدای از سرطان های خاص با ژن های انسانی مرتبط می باشند، از قبیل: پستان، تخمدان، کولورکتال، پورستات، پوست و ملانوما. البته بحث ژنتیک در این راستا بسیار گسترده است و در این مطلب نمی گنجد.

البته شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رژیم غذایی نقش مهمی را در رابطه با سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی ایفا می نماید. همچنین، عوامل دیگری مانند چاقی، ورزش نکردن، التهاب مزمن و هورمون ها می توانند نقش مهمی در ابتلا به سرطان داشته باشند.

نشانه ها و علائم سرطان

نشانه ها و علائم سرطان بستگی به نوع سرطان، ناحیه ای که اتفاق می افتد و یا بخشی که پخش می شود، دارد که در ادامه، شماری از نشانه های سرطان را باهم مرور می کنیم:

 • تغییر در عادات روده و مثانه
 • گلودردی که بهبود نمی یابد
 • خونریزی یا ترشحات غیرعادی
 • وجود توده در پستان، بیضه ها یا دیگر نقاط بدن
 • سوء هاضمه یا مشکل در بلع
 • تغییر واضح در اندازه، رنگ، شکل یا ضخامت زگیل یا خال
 • سرفه کردن یا گرفتگی صدا

علائم دیگری نیز وجود دارند که ممکن است هشداری برای احتمال ابتلا به سرطان باشند. این علائم عبارتند از:

 • کاهش وزن غیرمنتظره یا از دست دادن اشتها
 • نوع جدیدی از درد در استخوان ها یا سایر قسمت ها، متفاوت با درد های قبلی
 • خستگی مداوم، حالت تهوع و استفراغ
 • تب های درجه پایین غیرمنتظره
 • تکرار عفونت هایی که با درمان از بین نمی روند
 • هر کسی این علائم را داشته باشد باید با پزشک خود مشورت کند. البته این علائم ممکن است ناشی از شرایط غیرسرطانی باشد.

دسته بندی کلی سرطان ها

کارسینوما:

نوعی از سرطان است که در پوست یا بافت هایی که اندام های داخلی را پوشانده اند، آغاز می شود – “پوست، ریه، روده بزرگ، لوزالمعده، سرطان تخمدان”

سارکوما:

نوعی از سرطان است که از استخوان، غضروف، چربی، عضله، رگ های خونی یا سایر بافت های مرتبط شروع می شود.

لوسمیا:

این نوع سرطان از بافت های خون ساز مانند مغز استخوان شروع شده و باعث می شود تعداد زیادی سلول خونی غیرطبیعی تولید شده و وارد خون شود.

لنفوم:

لنفوم سرطانی است که در لنفوسیت ها (سلول های T  یا B) شروع می شود. اینها گلبول های سفید خون هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن محسوب می شوند و با بیماری به مبارزه می پردازند. در سرطان لنفوم، لنفوسیت های غیرطبیعی در غدد لنفاوی و رگ های لنفاوی و دیگر بخش های بدن ایجاد می شوند.

ملانوما:

سرطانی است که در سلول هایی که تبدیل به ملانوسیت می شوند، شروع می شود. ملانوسیت ها، سلول های اختصاصی ساخت ملانین هستند. اغلب ملانوماها روی پوست شکل می گیرند، اما می توانند در سایر بافت ها مانند چشم نیز ایجاد شوند.

سرطان سیستم عصبی مرکزی:

این نوع سرطان در مغز یا نخاع شروع می شود.

درمان سرطان

درمان سرطان بستگی به نوع و مرحله آن دارد. روش های درمانی سرطان به منظور بهبود وضعیت سرطان یا متوقف کردن پیشرفت آن انجام می پذیرد که البته بسته به وضعیت خاص بیمار، ممکن است یک روش درمانی یا ترکیبی از دو روش به منظور بهبودی وضعیت بیمار انجام شود. گرچه بیماران ممکن است توالی درمانی یا پروتکل خاصی را برای سرطان خود دریافت نمایند، اما اغلب درمان ها شامل موارد زیر هستند:

 • جراحی
 • شیمی درمانی
 • رادیوتراپی
 • ایمونوتراپی
 • هورمون درمانی

افراد ممکن است انواع مختلفی از این روش ها را انجام دهند. در برخی موارد با انجام جراحی، توده سرطانی به طور کامل از بدن خارج می شود. بیماران سرطانی که با جراحی و برداشتن توده سرطانی معالجه نمی شوند، بایستی ترکیبی از درمان ها را بسته به نوع و مرحله سرطان دریافت نمایند.

محققان انگلیسی روشی را برای بیماران سرطانی در زمانی که بدنشان به ایمونوتراپی مقاومت نشان می‌دهد، پیدا کردند. بر اساس این گزارش، محققان انگلیسی دریافتند ترکیب شماری از دارو‌ها در مواردی که تومور‌های سرطانی به ایمونوتراپی مقاوم شده اند، می‌تواند کارا باشد و در واقع با این روش جدید درمان سرطان، می‌توان پیشروی این بیماری را در بیمارانی که بدن آن‌ها در برابر ایمونوتراپی مقاومت نشان می‌دهد، متوقف ساخت.

ایمونوتراپی از سیستم ایمنی برای هدف قراردادن و کشتن سلول‌های سرطانی کمک جسته و می‌تواند زمانی که دیگر گزینه‌های درمانی به مانند «رادیوتراپی»، جراحی و یا شیمی درمانی با بن بست مواجه می‌شود، جان انسان‌ها را نجات دهد. هرچند این روش نمی‌تواند برای تمامی بیماران سرطانی مفید باشد و برخی انواع تومور‌ها در برابر این روش درمانی مقاومت می‌کنند.

در پایان تاکید می شود، تشخیص به موقع و زود هنگام سرطان، می توان امید به بهبود و نتیجه گرفتن از درمان را برای بیماران سرطانی بالا ببرد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 17 =