مودیان خوش حساب مالیات کمتری در نظام هوشمند پرداخت می‌کنند

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: هوشمند سازی نظام مالیاتی، موازنه پرداخت مالیات را به نفع مودیان خوش حساب تغییر می‌دهد.

احسان خاندوزی گفت: رویکرد مهم دولت مردمی این است که تا حد ممکن از ابزار‌های نوین برای هوشمند سازی نظام اقتصادی کشور استفاده شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از نتایج هوشمند سازی مالیاتی، کاهش ضرایب خطا، کمتر شدن شکایت‌های فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی و مبارزه با فساد در حوزه اقتصادی و مالیاتی است. بهترین و عادلانه‌ترین تشخیص بدون دخالت سلیقه ماموران دولت و بدون اینکه مهم باشد مودی چه کسی است، با هوشمند سازی نظام مالیاتی محقق خواهد شد.

او ادامه داد: این فرایند موجب می‌شود کاملا هوشمند و مبتنی بر قواعد و مقررات، مالیات عادلانه را محاسبه کنیم و از ممیز محوری به سمت مودی محوری در نظام مالیاتی حرکت کنیم.

خاندوزی گفت: تحولات خیلی خوبی در زمینه هوشمند سازی نظام مالیاتی در یکسال گذشته اتفاق افتاده و سرعت پیشرفت کار بسیار خوب بوده است و همچنان نیاز است با شناسایی و رفع خلا‌ءهای باقیمانده در سامانه‌ها و هوشمند شدن کامل نظام مالیاتی کشور، برای مردم فراغت خاطر و آرامش و رسیدگی‌های عادلانه و بدون اعمال نظرات شخصی و سلیقگی و کاهش فساد مالی و مالیاتی را ایجاد کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام اینکه، نظام اقتصادی کشور ما در سال‌های گذشته از منظر عدالت در پرداخت یارانه و اخذ مالیات عملکرد مناسب و قابل دفاعی نداشت، گفت: هوشمند سازی مالیاتی که در دولت سیزدهم با جدیت دنبال می‌شود، در نهایت باعث می‌شود پروژه تولید، کسب و کار، فعالیت‌های اقتصادی و تجارت در کشور، سهل و آسان و با کمترین هزینه صورت بگیرد.

او گفت: در سال‌های گذشته بسیاری از شرکت‌ها و یا اشخاصی که از منافع اقتصادی بزرگی بهره مند می‌شدند هیچ وقت مالیات به حقه خود را پرداخت نمی‌کردند و یا به موقع مالیات نمی‌پرداختند و بسیاری از اقشار متوسط و ضعیف جامعه که کاملا شفاف و قانونمند عمل می‌کردند مالیات‌های خودشان را سر موقع می‌پرداختند و بار اصلی اداره دولت و کشور بر دوش همین اقشار و منضبطین مالیاتی جامعه بوده که درصدد هستیم این الگوی نادرست را اصلاح کنیم.

خاندوزی تلاش‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی با محوریت هوشمند سازی نظام مالیاتی را با هدف بر عکس کردن این مدل دانست و گفت: هوشمند سازی نظام مالیاتی نهایتا منجر به این می‌شود که شرکت‌های تولیدی، کاسبان خوش حساب و فعالان اقتصادی شفاف، کمتر بار مالیاتی را تحمل بکنند و آن بخش‌هایی که باید بیشتر مالیات پرداخت می‌کردند و فرار مالیاتی داشتند در تور مالیاتی قرار بگیرند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − سه =