بازار مسکن همچنان تب و تاب گرانی دارد

جدیدترین آمار‌های بانک مرکزی حاکی از افزایش قیمت مسکن در آخرین ماه فصل تابستان است در حالی که پیش از این بسیاری از مسئولان بخش مسکن و همچنین وزارت راه وشهرسازی اعلام کرده بودند که نرخ‌هایی که بانک مرکزی منتشر می‌کند واقعی و متناسب با کف بازار مسکن نیست و قیمت‌ها در بازار واقعی مسکن بسیار کمتر است.

پیش از این معاون مسکن وساختمان وزیر راه وشهرسازی گفته بود که به هیچ عنوان این ارقام واقعی نیست و آمار اعلام شده در حوزه بازار مسکن تنها برای یک یا دو منطقه در تهران است بنابراین قیمت‌های مسکن در سایر شهر‌های کشور بسیار پایین‌تر است.

بر اساس این گزارش در جدیدترین آمار‌های اعلامی بانک مرکزی، قیمت مسکن در تهران در شهریور ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۳۶.۳ درصد افزایش یافته است.

میانگین قیمت مسکن شهر تهران در شهریور ۱۴۰۱ به ۴۳ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان به ازای هر مترمربع رسیده است که نسبت به ماه گذشته افزایش ۱.۱ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ افزایش ۳۶.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

یک متر خانه در منطقه یک تهران به بیش از ۸۷ میلیون تومان رسید

در شهریور ماه ۶ هزار و ۳۳ واحد مسکونی در پایتخت معامله شده که نسبت به مرداد کاهش ۲۲.۹ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش ۲۲.۵ درصدی را ثبت کرده است. منطقه یک با میانگین قیمت ۸۷ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان گرانترین و منطقه ۱۹ با میانگین قیمت ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ارزان‌ترین منطقه تهران به شمار می‌روند.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در شهریور ماه ۱۴۰۱ نیز نشان دهنده رشد حدود ۴۱ درصدی نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

بازار مسکن از رونق افتاده است

در همین رابطه حسن لطفی عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: آمار‌ها و بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که بازار مسکن با توجه به تعطیلات در فصل تابستان وهمچنین بازگشایی مدارس کمی از رونق افتاده و هم اکنون بازار به آرامش رسیده است.

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک کشور بازار مسکن فعلا رونقی ندارد و آمار‌هایی که توسط بانک مرکزی ارائه می‌شود تنها برای برخی از مناطق کشور است که چندان نمی‌شود بر روی این آمار‌ها تکیه کرد.

او می‌گوید:دولت باید هدف اصلی خود را بر افزایش حجم تولید مسکن متمرکز کند تا شاهد بهبود و رونق بازار  باشیم.

بر خلاف این  ادعا بسیاری از متقاضیان بازار مسکن اعلام کرده اند که بازار در ماه های پایانی تابستان با افزایش قیمت روبرو شده بود.

با گرفتن وام هم دیگر نمی شود خانه خرید

در همین رابطه خادمی یکی از متقاضیان خرید مسکن در جنوب غرب تهران گفت:  در ماه گذشته قیمت خانه چند سال ساخت حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان بوده اما در هفته های اخیر قیمت آن به  بیش از ۲۵ میلیون تومان رسیده که برای خرید یک واحد ۵۰ متری حتی دیگر گرفتن وام هم جوابگو نخواهد بود.

وعده عملی نشده وزیر راه وشهرسازی بعد از یک ماه

مقام معظم رهبری در آخرین دیدار با وزرای کشور در هفته دولت از بالا بودن نرخ مسکن در کشور گله‌مند بودند و اعلام کردند که باید هرچه سریعتر بازار مسکن به سمت رونق و ثبات هدایت شود.

 بعد از این فرمایش رهبری، رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد که با افتتاح و تکمیل پروژه‌های نهضت ملی مسکن و همچنین تحویل واحد‌های مسکن مهر بازار مسکن را به سمت رونق هدایت می‌کنیم.

وزیر راه وشهرسازی گفته بود: در آینده نزدیک خبر‌های بسیار خوبی در حوزه مسکن به متقاضیان خواهیم داد.

این در حالی است که هنوز با گذشت بیش از یک ماه از آخرین وعده وزیر راه وشهرسازی در خصوص وضعیت بازار مسکن نه خبری از تحویل واحد‌های نهضت ملی مسکن شده و نه برنامه‌ای برای تقویت و رونق این بازار ارائه داده شده است.

در حالی که اعلام می شود بازار مسکن به آرامش و ثبات نسبی رسیده اما آخرین آمارهای بانک مرکزی حاکی از رشد قیمت‌ها در این بازار است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =