اصلاح نظام بانکی؛ زیر ذره بین نظارتی مجلس/ بخشی از منابع بانکی، به‌واسطه خلأهای قانونی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد

عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه بخشی از منابع بانکی، به‌واسطه خلأهای قانونی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد، گفت: اصلاح نظام بانکی، زیر ذره بین نظارتی مجلس است و دولت و مجلس باید خلأهای قانونی در نظام بانکی را اصلاح کنند.

به گزارش فراهان خبر؛ جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ درباره مشکلات و موضوع اصلاح نظام بانکی کشور اظهار کرد: برگزاری جلسات و توصیه‌های کلی برای اصلاح نظام بانکی کشور به نفع اقتصاد و مردم خواهد بود؛ اما به شرطی که نتیجه این جلسات تبدیل به دستورالعمل، آیین‌نامه و مصوبه شده و در نظام بانکی همان گونه که در قانون آمده و به‌درستی اجرا شود.
 
وی ادامه داد: طرح اصلاح نظام بانکی هم اکنون زیر ذره بین نظارتی مجلس است و برای مجلس و نمایندگان مردم مهم است که اجرای این طرح آثار تورمی نداشته باشد.

جعفر قادری افزود: در طرح اصلاح نظام بانکداری برای وثیقه‌ها و تعهدات، سازوکار دیده شده و نظام بانکی هم که تأکید بر دریافت ضمانت‌ها دارد تا از بازگشت پول اطمینان حاصل کند. این موضوع از طریق نهادهای وثیقه‌ پذیر و شرکت‌های تضمین در طرح اصلاح نظام بانکداری دیده شده است.

عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم با اشاره به تأمین مالی و ایجاد زیرساخت‌ها برای حمایت از تولید دانش‌بنیان و تحقق شعار سال گفت: باید با هماهنگی بین دولت و مجلس طرح‌ها را با فوریت پیش برد و این طرح‌ها به جایی برسد که نفع عمومی آن در تولید دیده شود و منافع این فعالیت‌های اقتصادی در نهایت در سفره مردم دیده شود.

وی توضیح داد: دولت باید با همکاری و همدلی مجلس بتواند خلأهای قانونی را از میان ببرد و امروز اصلاح نظام بانکی به‌عنوان یک مطالبه عمومی در کشور مطرح و یکی از محورهای تحول اقتصادی، تحول در نظام بانکی است که اگر این موضوع رخ ندهد، در واقع اقدام خاصی در جهت تأمین مالی واحدهای تولیدی انجام نشده است.

این نماینده مجلس افزود: بیشترین نارضایتی مردم این است که فرایند دریافت تسهیلات بسیار کُند و با مشکل مواجه است و کسانی که امروز صادقانه می‌خواهند در مسیر تولید قدم بردارند با مشکل نقدینگی مواجه هستند.

بخشی از منابع بانکی، به‌واسطه خلأهای قانونی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد


وی یادآور شد: نظام قانون‌گذاری و اجرایی کشور باید شنونده مشکلات نظام بانکی باشد. بخشی از منابع بانکی به‌واسطه خلأهای قانونی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد و یا به‌واسطه اعمال‌نفوذ برخی دستگاه‌ها حیف‌ومیل می‌شود که باید جلوی آن گرفته شود.

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه گفت: نظام بانکی باید پاسخگوی نیازهای مردم باشد و این روند گره‌گشایی از مشکلات خرد، باید در راستای دستیابی به یک الگوی کلان شکل بگیرد. بهتر است صندوق‌هایی به‌صورت محلی و منطقه‌ای به وجود آید تا مشکلات خرد مردم از طریق این مؤسسات ساماندهی شود.

قادری تصریح کرد: اطلاع‌رسانی و ایجاد زمینه شفاف و معرفی بدهکاران نظام بانکی، کار مثبتی بود و از سوءاستفاده‌های گروهی خاصی از منابع کشور به نفع خود جلوگیری کرد؛ ولی این روند باید ادامه‌دار باشد.

وی در پایان گفت: باوجود اینکه دولت به دنبال تنوع‌بخشی در تسهیلات است؛ ولی اگر نظارتی بر این روند نباشد، ممکن است مشکلی که قبلاً هم پیش‌آمده دوباره تکرار شود و بانک‌هایی دست به ایجاد فضایی بزنند که منشأ فساد شود. طرح تحول نظام بانکی هم بر این روند و تشکیل کارگروهی برای بررسی مشکلات تأکید دارد تا قوانین مخل حذف شود و نظام بانکی در اختیار پیشرفت کشور و نیاز مردم قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:
گزارش بانک مرکزی به دولت درباره ساماندهی نظام بانکی و موسسات ناسالم

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + سه =