لزوم برخورد قاطع قضایی با انتشار اخبار کذب/ حبس درجه ۶ در انتظار دروغ‌پردازان فضای مجازی

قانون به صراحت نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی را به عنوان جرم تلقی کرده و حتی در برخی کشورها همچون ترکیه قانونی وجود دارد که روزنامه‌نگاران و کاربران فضای مجازی که به انتشار اطلاعات نادرست می‌پردازند با سه سال زندان رو به رو خواهند شد حال باید منتظر ماند و دید که دستگاه قضا در عمل با این وضعیت در کشور چه اقداماتی را انجام خواهد داد.

به گزارش فراهان خبر به نقل از خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک ماه از حادثه ناگوار مهسا امینی می‌گذرد، متاسفانه این موضوع بهانه‌ای برای ضد انقلابیون شد تا اغتشاش به پا کنند و وضعیت جامعه را نا امن جلوه دهند. در این ایام، لیدرهای اغتشاشگر تمام تلاش خود را کردند تا با دروغ‌پردازی احساسات مردم به‌ویژه جوانان به بازی بگیرند.

ضد انقلابیون و شبکه‌‌هایی همچون ایران اینترنشنال مثل همیشه قصد دارند از آب گل آلود ماهی بگیرد که این بار هم دست به کار شدند. این ضرب‌المثل کنایه به افرادی است که از هر موقعیتی سوءاستفاده می‌کنند و منفعت خود را می‌طلبند، در واقع با این جریان معاند و ضد انقلاب، باید مقابله جدی صورت گیرد تا امنیت مردم به خطر نیفتد.

اظهارنظرهای دور از واقعیت سلبریتی‌ها و بلاگرها  در فضای مجازی

استارت کار از همان دقایق اول زده شد و شاهد اظهارنظرهای دور از واقعیت در فضای مجازی از سوی سلبریتی‌های پرحاشیه، بلاگرهای مفعت طلب و برخی ورزشکاران بودیم که با انتشار اخبار کذب جوانان را به خیابان کشاندند، در واقع دروغ‌پردازی این قشر سبب شد تا علاوه بر اینکه ظلم مضاعفی به جامعه تحمیل شود بلکه شاهد خسارات مادی به مردم نیز باشیم.

در ابتدا آنها خود را حامی مردم عنوان کردند و پس از آنکه امنیت روانی مردم و جامعه را نشانه گرفتند به مرور زمان خود را کنار کشیدند و به کارهای روتین خود پرداخته و مردم را رها کردند.

برخی سلبریتی‌ها در جامعه، فریب تبلیغات سیاسی دشمن را خوردند

حسینی دانا کارشناس رسانه نیز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا معتقد است: برخی سلبریتی‌ها و چهره‌های معروف در جامعه، فریب تبلیغات سیاسی دشمن را خوردند و با موضع‌گیری‌های اشتباه، رفتارهای ناشایستی از خود نشان دادند. اگرچه با عادی شدن فضای کشور این عده به خطای فاحش خود پی‌خواهند برد، اما در این مدت به خودشان و افکارعمومی، خسارات زیادی را وارد کردند.

دادستانی به عنوان مدعی العموم می‌تواند این موضوع را رسیدگی کند

در این باره علی صالحی دادستان استان تهران درباره اظهار نظرهای تفرقه افکنانه برخی از صاحبان تریبون در فضای مجازی می‌گوید: در برخی از مواقع نیز دادستان به عنوان مدعی العموم در مقام تعقیب می‌تواند به موارد ورود و موضوع را رسیدگی و پیگیری‌های لازم را انجام دهد و  برخی از جرایم نیازمند شکایت شاکیان خصوصی تحت عنوان نشر اکاذیب و افترا است تا به عنوان مرجع رسیدگی کننده به موضوع ورود کنیم.

نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی مجازات دارد

همچنین مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه در گفتگویی گفت: در ارتباط با نشر اکاذیب در مقررات مختلف از جمله قانون مجازات اسلامی به این مهم توجه شده است و اگر نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی محقق شود قابلیت مجازات دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه آن‌هایی که مبادرت به سخن کذب کنند و هیجانات و تشویش ایجاد کنند و افرادی را به میدان بیاورند، موجب می‌شود که خللی در مسئله امنیت کشور ایجاد شود و این افراد باید پاسخگوی اقدام خود باشند،‌گفت: اعتقاد ما این است که برخورد باید مدبرانه، هوشمندانه، عبرت‌آموز و بازدارنده باشد و با عناصر اصلی و کسانی که اغفال شدند، بحث تفکیک را شروع کردیم و عملا هم صورت پذیرفته است.

جالب است بدانید پارلمان ترکیه قانون پیشنهاد شده توسط  رئیس‌جمهور این کشور را تصویب کرد که بر اساس آن روزنامه‌نگاران و کاربران فضای مجازی که به انتشار اطلاعات نادرست می‌پردازند با سه سال زندان رو به رو خواهند شد.

بر اساس این قانون، هر فردی که در فضای مجازی به انتشار اطلاعات غلط درباره امنیت ترکیه پرداخته و باعث ایجاد فضای رعب شده و نظم عمومی را مختل کند، با یک تا سه سال مجازات زندان رو‌به‌رو خواهد شد. حزب عدالت و توسعه ترکیه تأکید دارد که به کمک این قانون، می‌توان با انتشار اطلاعات غلط و اتهامات دروغ در رسانه‌های اجتماعی مقابله کرد.

مجازات حبس درجه ۶ برای انتشارکنندگان اخبار کذب

نبود چنین قانونی در کشور سبب شده تا سراغ محمد نقی نقد علی عضو کمیسیون قضایی مجلس برویم و از وی بپرسیم که مجلس چه راهکاری در این راستا دارد.

این عضو کمیسیون قضایی مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا، با بیان اینکه برخی از کشورها علاوه بر اجرای مجازات حبس، خسارت ناشی از دروغ پردازی و انتشار اخبار کذب از منتشر کنندگان گرفته می‌شود، گفت: در تمام دنیا نسبت به ادروغ‌پردازی‌ها در فضای مجازی که سبب ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه شده و از همه مهمتر نظم عمومی را مختل کند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

به گفته نقدعلی، متاسفانه با توجه به این خلع قانونی در کشور، نمایندگان مجلس در تلاش هستند تا طرحی را در قالب ماده واحد تصویب کنند که براساس آن کسانی که اقدام به دروغ‌پردازی در فضای مجازی و انتشار اخبار  کذب می‌کنند مجازات حبس درجه شش برایشان درنظر گرفته شود تا دیگر در جامعه شاهد چنین بی‌نظمی نباشیم

با توجه به اینکه قانون به صراحت نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی را به عنوان جرم تلقی کرده است و دادستان و سخنگوی قوه قضائیه بر قابلیت مجازات آن اذعان دارند، و همچنین اعلام شده که با مرتکبین این اقدامات برخورد بازدارنده صورت خواهد گرفت، باید منتظر ماند و  دید که دستگاه قضا در عمل چه اقداماتی را انجام خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

کاسبی رسانه‌های غربی از مرگ مهسای جوان

به نام مهسا؛ به کام ضدانقلاب/ چه کسانی از کاسبی با خون خانم امینی منتفع می‌شوند؟!

نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی قابلیت مجازات دارد

دروغ پردازی شبکه های معاند با هدف تحریک است

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =