مستند اینجا سفارت نیست؛ جنگ روایت هاست

مراسم رونمایی از مجموعه مستند "اینجا سفارت نیست" با حضور تهیه کننده، کارگردان و مدیر شبکه افق، پیش از ظهر یکشنبه ۸ آبان ماه در این شبکه برگزار شد.

به گزارش فراهان خبر به نقل از خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نشست رونمایی از مجموعه مستند “اینجا سفارت نیست” با حضور عوامل تولید، مدیر شبکه افق و اصحاب رسانه در شبکه افق برگزار شد.

صادق یزدانی، مدیر شبکه افق در ابتدای این نشست با بیان اینکه ۱۳ آبان در تاریخ کشور ما یادآور سه حادثه مهم تبعید امان به ترکیه، کشتار دانش آموزان توسط رژیم پهلوی و تسخیر لانه جاسوسی است، گفت: بیان حقایق و ناگفته های وقایع انقلاب اسلامی از ماموریت های اصلی شبکه افق است و تولید مستندهای این سال‌های شبکه ناظر بر همین ماموریت بوده است.

یزدانی با بیان ویژگی های مهم این مجموعه مستند ۷ قسمتی گفت: مصاحبه با گروگان گرفته شده ها، پخش تصاویر آرشیوی که برای اولین بار پخش می شود و روایتی جذاب و متفاوت و بیان برخی زوایای پنهان ماجرای ۱۳ آبان از ویژگی های برجسته این کار است. 

مدیر شبکه افق با ذکر این نکته که همه تلاش ما این است تا این مجموعه مستند بزودی و در همین روزها در جدول پخش قرار گیرد، گفت: با تعاملی که صورت گرفته قرار است این مستند از شبکه های دیگر هم پخش شود.

امیدآفرینی رسالت رسانه‌ها

جلال غفاری مدیرعامل موسسه اندیشه و هنر روایت در ادامه با اهمیت شمردن بیانیه گام دوم رهبری برای راهبرد رسانه ها در ۴۰ سال دوم حاکمیت، گفت: دو اصل مهم در این بیانیه وجود دارد که می تواند به عنوان رسالت جدی رسانه ها منظور شود؛ نخست اینکه گذشته بدرستی شناخته شود که اگر اینگونه نباشد، دروغ ها جای حقایق را خواهند گرفت و روایت تاریخ به صورت شفاف و درست می تواند جلوی این تحریف های تاریخی را بگیرد. 

غفاری نهضت امید آفرینی را رسالت دیگر رسانه ها در این بیانیه عنوان کرد و افزود: یکی از ویژگی های مهم شبکه افق این است که این روایت های درست تاریخی را در دستور کار خود قرار داده است. 

مدیرعامل موسسه اندیشه و هنر روایت با بیان این نکته که مستندهایی از این جنس هیچ وقت کهنه نمی شوند، افزود: پیشنهاد من این است که در پخش های بعدی و با ویرایش و تکمیل کردن روایت ها، مجددا در زمان های دیگر این کار بروزرسانی و پخش شود. 

این اسناد در کتاب های درسی منتشر شود

محمدحسن قدیری ابیانه فعال سیاسی که در این نشست حضور داشت با لکر این نکته که درست است که اسم مستند ” اینجا سفارت نیست” انتخاب شده، اما به واقع قبل از انقلاب هم سفارت نبود و پایگاهی برای حکومت بر ایران بود؛ اسنادی هم که در این سفارت پیدا شده کاملا محرمانه و سری بوده و ای کاش این اسناد به نحوی به دست دانشگاه های دنیا می رسید. 

قدیری ابیانه با بیان این نکته که رهبری تاکید داشتند که این اسناد حتی در کتاب های درسی منتشر شود، افزود: ساخت این مستندها به بیان این واقعیت ها که آمریکا در کشورهای دیگر چگونه حکمرانی می کرده، کمک می کند. البته که برخی از این اسناد به دست آمریکایی ها کاملا جعلی تهیه شده تا کشورها را برای نیل به اهداف خودشان سوق دهند. 

مستند اینجا سفارت نیست؛ جنگ روایت هاست

محمد حشمتی منش، تهیه کننده این مجموعه مستند نیز درخصوص پژوهش این کار گفت: بالغ بر ۳۰ کتاب انگلیسی و فارسی و ۱۲۰۰ صفحه تحقیقات گسترده کتابخانه ای، تصویری و خبری از روایت های غربی و داخلی این ماجرا را سعی کردیم با جذابیت بیان کنیم. 

تهیه کننده این مستند با بیان اینکه اسم این کار برگرفته از سخنرانی معروف امام انتخاب شده، گفت: امام خمینی (ره) بعد از تسخیر سفارت فرمودند: اینجا سفارت نبود، بلکه لانه جاسوسی بود.

مهدی نقویان کارگردان این مجموعه ۷ قسمتی نیز در انتهای برنامه صرفا با تشکر از مدیران شبکه افق که این دسترسی های ناب آرشیوی را با همکاری ها و رایزنی های مختلف در اختیار این تیم تولید قرار داده اند تشکر کرد و گفت: در طول ده سال مستندسازی خلأهای بسیاری در روایت تاریخ انقلاب مشاهده کردم و تلاش کردم تا همیشه مستندهایی بسازم که روایت شفاف تری برای نسل جدید باشد.

بیشتر بخوانید؛

سینما در حال احتضار به سر می‌برد

شان خانواده ایرانی در تولیدات سینما و تلویزیون رعایت می‌شود؟!

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + ده =