کاهش نرخ تورم ماهانه و نقطه‌ به‌ نقطه/ گزارش تورم در آبان‌ ماه ۱۴۰۱

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم ماهانه در آبان ۱۴۰۱، به ٢,١ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ۰.۹ درصد کاهش داشته و باوجوداینکه تورم آبان‌ماه ۴۴ درصد اعلام شده است تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه در مقایسه با ماه قبل ۰.۵ درصد کاهش داشته است.

به گزارش فراهان خبر به نقل از خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آبان‌ماه ١۴٠١، به عدد ۴٨,١ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴٨.١ درصد بیشتر از آبان ١۴٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ١۴٠١، در مقایسه با ماه قبل ٠,۵ واحد درصد کاهش‌یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ٣.٠ واحد درصدی به ۶٧.٧ درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٨ واحد درصدی به ٣۶.٩ درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید:
کاهش تورم نقطه‌به‌نقطه ماهانه/ اعلام آمار شاخص قیمت مصرف‌کننده در شهریورماه

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴٧,٣ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.۴ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵٢.٣ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

این آمارها در حالی منتشر شد که نرخ تورم سالانه آبان‌ماه ۱۴۰۱، برای خانوارهای کشور به ۴۴.۰درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. 

کاهش ۰.۹ درصدی نرخ تورم ماهانه خانوارها


منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آبان ۱۴۰۱، به ٢,١ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۹ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٣ درصد و ٢.٧ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی ٢,١ درصد است که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری ١.١ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ۰.۱ واحد درصد افزایش داشته است.


افزایش نرخ تورم سالانه خانوارها


منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آبان‌ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۴۴.۰ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴٣,٣ درصد و ۴٧.۴ درصد است که برای خانوارهای شهری ۱.۰ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت در گروه خوراکی‌ها و بهداشت و درمان


بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «میوه و خشکبار» و گروه «سبزی‌ها» (گوجه‌فرنگی و پیاز) است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو) و اجاره‌بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین در ماه جاری، گروه «روغن و چربی» (روغن نباتی جامد و روغن مایع) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کشور در آبان ۱۴۰۱


دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان‌ماه ۱۴۰۱ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴١,٧ درصد برای دهک دهم تا ۵۰.۲  درصد برای دهک اول است.

همه اینها در حالی است که افزایش حقوق و دستمزدها، در کنار تلاش برای کاهش رشد نقدینگی و برخی از اقدامات دولت سیزدهم نقش مهمی در کاهش و کنترل تورم دارد. آنچه دولت مدنظر دارد، مهار موتورهای کنترل تورم است که در این زمینه موفق عمل کرده و در یک مورد مهار رشد نقدینگی سیاستی موفق در دولت سیزدهم بوده است به‌طوری‌که حجم نقدینگی در پایان مهرماه سال ۱۴۰۱ معادل ۵۶۷۶۹.۷ هزار میلیارد ریال بوده است که به ترتیب ۱۷.۵ و ۳۴.۳ درصد نسبت به پایان سال و پایان مهرماه سال ۱۴۰۰ افزایش‌یافته است.

به گزارش راه دانا، پایش و رصد مداوم عوامل مؤثر بر تورم یک دستور کار دائمی و اولویت‌دار در دولت است و به همین دلیل کارگروهی که با دستور رئیس‌جمهور برای کاهش تورم ایجاد شد به‌صورت یک هفته در میان با حضور معاون اول رئیس‌جمهور نشست دارد و تمام دستگاه‌هایی که درباره تورم، سیاست‌ها و تدابیری در سند برای آنها در نظر گرفته شده، گزارش اقدامات خود را ارائه می‌دهند.

گزارش تفضیلی مرکز آمار ایران از تورم در آبان‌ماه ۱۴۰۱

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هشت =