پیش بینی بازار بورس/ انتظار بازار سرمایه برای تحلیل ریز بودجه ۱۴۰۲

یک کارشناس بازارهای پولی و مالی با اشاره به انتظار فعالان بازار سرمایه برای تحلیل ریز بودجه ۱۴۰۲ گفت: اگر لایحه بودجه موجب افزایش هزینه تمام شده نمادها شود، این موضوع در کنار آثار ناشی از افزایش سود بانکی و عدم اصلاح عرضه اوراق گام موجب خواهد شد تا ریزش ادامه‌ دار شود.

به گزارش فراهان خبر؛ مصطفی صفاری کارشناس بازارهای پولی و مالی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ درباره آخرین وضعیت و نحوه رشد بازار سرمایه اظهار کرد: این روزها روند بازار طلا و دلار صعودی اســت و بازدهی بازارهای رقیب نسبت به بورس در بالاترین حالت خود به سر می‌برد. تورم همواره به روند رشد بازار سرمایه کمک می‌کند؛ اما اگر هزینه شرکت‌ها نیز دراین‌بین افزایش پیدا کند، تأثیر این تورم بر بازار ســرمایه به‌جای افزایش قیمت مخرب خواهد بود.

سیگنال‌های منفی و مثبت در بورس یکدیگر را خنثی می‌کنند

وی ادامه داد: متأسفانه امروز در کشور ما رکود و بی‌اعتمادی به بازار سرمایه عمیق‌تر از قبل شده است و بیش از دو سال است که بازار سرمایه در رکود به سر می‌برد و به همین دلیل نتوانسته از شرایط تورمی، استفاده ببرد.

بیشتر بخوانید:
الزامات تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲/ منابع بودجه باید واقعی و قابل تحقق باشند

وی توضیح داد: البته باید گفت اتفاقات هفته‌های اخیر نیز بر روند بورس تأثیرگذار بود و درحالی‌که عرضه خودروهای پرتیراژ در بورس کالا می‌توانست شوک مثبتی برای بازار ایجاد کند، اما استعفای ناگهانی رئیس سازمان بورس تا حدی این موازنه مثبت را به هم زد.

این کارشناس اقتصادی افزود: عشــقی که پس از اســتعفای پرسروصدای خود مجدداً به ســازمان بورس برگشت، در نشســت خبری ۸ آبان درباره اوراق گام که یکی از دغدغه‌های مهم اهالی بازار سرمایه بود، گفت: سازمان در حال بررســی روند انتشار اوراق گام است و احتمالاً اصلاح سیاستی در این مورد در دستور کار نیست و احتمالاً همان روند ۱۳۹۸ در ارائه این اوراق ادامه خواهد یافت.

صفاری در خصوص صحبت رئیس ســازمان بورس و تأثیر نرخ اوراق گام بر بازار ســرمایه تصریح کرد: متأسفانه نرخ بهره با سهام، رابطه عکس دارد و در سراســر جهان این موضوع به‌عنوان ادبیات اول اقتصادی مطرح است. وقتی بانک‌ها فروش اوراق را از طریق عملیات بــازار باز دنبال می‌کنند هدفشان کنترل نرخ بهره است، اما در زمینه اوراق گام شاهد بودیم که بانک‌ها این اوراق را منتشر کردند و بانک مرکزی هیچ دخالتی در این موضــوع نکرد و در حال حاضر اوراق گام که نــرخ ۳۰ درصدی دارد، تبدیل به رقیب بازار سرمایه شده است.

اگر لایحه بودجه موجب افزایش هزینه تمام شده نمادها شود، ریزش ادامه‌دار خواهد شد


وی گفت: این اتفاق منجر به سقوط آزاد سهام در بازار خواهد شد و اگر عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی کنترل نشود، باعث سقوط مجدد بازار سرمایه خواهد شد و  سریعاً باید این موضوع اصلاح شــود.

این تحلیلگر بازار سرمایه، معتقد است: اختــلاف دلار آزاد و نیمایی نیز از دیگــر دغدغه‌های فعالان بورس اســت که در قیمت تمام شده برخی از نمادها مؤثر است که ممکن است این موضوع نیز ریزش را ادامه‌دار کند.

وی در پاسخ به پیش‌بینی بازار در هفته‌ جاری گفت: کارشناسان منتظر هستند تا بودجه ۱۴۰۲ عرضه ‌شود تا بتوانند تعیین کند که جهت بازار ممکن است مثبت باشد یا منفی. اگر در بودجه امسال نیز مانند پارسال شاهد افزایش هزینه‌های شرکت‌ها باشیم، احتمال دارد دوباره خطر اقتصاد و به‌خصوص بازار سرمایه را تهدید کند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سیزده =