چه زمانی هلال ماه شوال رویت می‌شود؟

رئیس کمیته علمی ستاد استهلال درباره سازوکار این ستاد و رویت هلال ماه رمضان و شوال توضیحاتی داد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا موحد‌نژاد، رئیس کمیته علمی ستاد استهلال با حضور در گفت‌و‌گوی ویژه خبری، درباره سازوکار گروه‌های رصد ستاد استهلال گفت: ستاد‌های استهلال به صورت استانی عمل می‌کنند و فعالیت ستاد و گروه‌های استهلال در طول سال است؛ یعنی ۱۲ بار استهلال در کشور انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام موحد‌نژاد ادامه داد:، ولی آنچه بیشتر به چشم می‌آید استهلال هلال ماه رمضان و ماه شوال است. چون این موضوع واجب شرعی است. از آنجایی که گزارش‌های استهلال هر ماه انجام می‌شود، مردم می‌توانند آن گزارش‌ها را در سایت مقام معظم رهبری(ره) ببینند.

گفت‌وگوی ویژه خبری

رئیس کمیته علمی ستاد استهلال افزود: وقتی که استهلال انجام گیرد، بعد از ارسال گزارش گروه‌ها به ستاد همان شب یا فردا صبح گزارش‌ها روی سایت گذاشته می‌شود. در گزارش‌ها اشاره شده که استهلال در کدام شهر‌ها بوده، در منطقه موردنظر وضعیت هوا چگونه بوده، اگر هلال رویت نشد مشکل از کجاست، با چشم عادی یا مسلح رویت انجام شده است. تمام این موارد وجود دارد. 

وی  ادامه داد:  معمولاً تعداد گروه‌های رصد بین سهتا پنج نفر هستند. بیش از نیمی از گروه‌ها به تلسکوپ مجهز هستند. همچنین، همه گروه‌ها دوربین‌های دو چشمی دارند. 

حجت‌الاسلام موحد‌نژاد درباره شرایط رویت هلال توضیح داد: هلال‌ها مختلف هستند. بعضی از هلال‌ها برای دیدن راحت هستند. به اصطلاح ارتفاعشان از افق قابل توجه است. به همین دلیل لازم نیست گروه‌های استهلال در جای مرتفعی قرار گیرند. بعضی وقت‌ها هلال‌ها هلال‌های دشواری هستند. یعنی مشخصات نجومی هلال نشان می‌دهد که آن هلال به قولی بحرانی است و لب به لب رویت قرار دارد. یعنی با نامساعد بودن شرایط جوی امکان رویت هلال میسر نیست.

حجت الاسلام

رئیس کمیته علمی ستاد استهلال با بیان اینکه در این شرایط سعی می‌شود برای رویت هلال به ارتفاعات رفت، بیان کرد: یعنی به مکان‌هایی رفت که مرتفع‌تر است و هوای شفافی وجود دارد. 

وی در پاسخ به این سوال زمانی که هلال ماه رمضان رویت شود، اما شرایط جوی مهیا نباشد چگونه عمل می‌کنید، تصریح کرد: خیلی کم اتفاق افتاده است. بعضی وقت‌ها پیش‌بینی هواشناسی این بوده که در تمام سطح کشور هوا ابری است. به یاد دارم در دو سال مختلف از هواپیما برای رویت هلال استفاده شد. یعنی یک گروه در شمال کشور مسیری را انتخاب کردند. گروه دیگر انتخاب مسیرشان در بخش‌های جنوبی یا نزدیک به مرکز کشور بود. 

به گفته حجت‌الاسلام موحد‌نژاد، ولی به صرف دیدن از طریق هواپیما اکتفا نشد. بخاطرم هست زمانی که در سفر هوایی هلال ماه را دیدم، گزارش رسید گروه دیگر در نجف‌آباد هلال را دیدند. 

رئیس کمیته علمی ستاد استهلال بیان کرد: وقتی گزارش‌ها خدمت مقام معظم رهبری رسید، ایشان فرمودند در زمین هم امکان رویت بوده، ولی چون در سطح وسیع ابر بود طبیعی است جای دیگر مشاهده نشود. به همین دلیل به گزارش‌ها اکتفا شد و اعلام اول ماه صورت گرفت.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + چهارده =