جشن تیرگان در فراهان برگزار می‌شود

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان گفت: جشن تیرگان در محل امام‌زاده احمد ابن علی ذلف آباد در روز یکم تیرماه برگزار خواهد شد.

به گزارش فراهان خبر؛ سعید نیک‌نام رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان در جلسه هماهنگی و برنامه‌ریزی برای برگزاری کهن جشن تیرگان در فراهان گفت: فراهان سرزمین آئین‌های کهن ایران است، جشن تیرگان  ریشه در قدمت فراهان دارد و این جشن هرساله در اول تیر به شکرانه برداشت گندم در فراهان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به نشست هماهنگی و افزایش کیفیت برنامه‌های کهن جشن تیرگان با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی شهرستان فراهان در فرمانداری این شهرستان  افزود: جشن تیرگان امسال قرار است با هماهنگی‌های انجام‌شده باشکوه‌تر برگزار شود.

نیک‌نام با تأکید بر اینکه جشن تیرگان در محل امام‌زاده احمد ابن علی ذلف آباد در روز یکم تیرماه برگزار خواهد شد گفت: در اولین جلسه مقرر شد ستاد برگزاری جشن تیرگان تشکیل و مسئولان هر قسمتی با هماهنگی برای اجرای این برنامه آماده شوند.

وی در ادامه افزود: جشن تیرگان که در سال ۸۹ به ثبت ملی رسیده، هرساله با شروع فصل برداشت و شکرانه نعمت گندم و آب‌پاشان در نخستین روز از تیرماه در آستانه امامزاده احمد ا‌بن علی (ع) ذلف آباد شهرستان فراهان برگزار می‌شود.

نیک‌نام گفت: در این مراسم که ریشه در باور‌های مردم منطقه فراهان دارد و از سالیان دور تا به امروز ادامه دارد اهالی فراهان در اول تیرماه هرسال از دور و نزدیک خود را به جوار امامزاده ذلف‌آباد می‌رسانند و با جشن و سرور و آب‌پاشی و پخت آش رشته و همچنین دلمه که به‌سلامتی برای محصولات و فرهنگ تغذیه مربوط می‌شود این جشن را برگزار ‏می‌کنند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان ادامه داد: در تواریخ سنتی تیرگان روز کمان کشیدن آرش کمانگیر و پرتاب تیراز فراز البرز و گسترش مرز ایران‌زمین است و همچنین ‏جشن تیرگان جشن آغاز برداشت محصول و شکرگزاری از خداوند هم هست.

انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =