نرخ مشارکت اقتصادی استان مرکزی ۳۶٫۶ درصد ثبت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان طی دو سال اخیر ۳۶٫۶ ثبت شده است و این ثبات به این معنی است که از جمعیت بیکاران کم و جمعیت شاغلین اضافه شده است.

به گزارش فراهان خبر به نقل از دیار آفتاب؛ جمشید امیدی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اظهار کرد: استان مرکزی چهارمین قطب صنعتی کشور است و از نظر تنوع محصولات صنعتی و به دلیل استقرار صنایع مادر دومین قطب صنایع مادر کشور قلمداد می‌شود.

وی افزود: ۴۴٫۸ درصد شاغلین استان در بخش صنعت، ۴۷ درصد در بخش خدمات و ۱۴٫۵ درصد در بخش کشاورزی فعالند و با توجه به صنعتی بودن و محدود بودن منابع آبی سالانه، شاغلین بخش صنعت در حال افزایش است.

امیدی، با بیان اینکه ۶۰ درصد شاغلین استان به عنوان بیمه شده اجباری تحت پوشش اداره کل تامین اجتماعی است و در واقع یک استانی کارگری قلمداد می‌شود، افزود: خوشبختانه در بحث اشتغال در اکثر شهرستان‌ها شرایط کار فراهم است و براساس ارزیابی‌های صورت گرفته در سال گذشته استان مرکزی رتبه دوم کشور را بحث شاخص‌های ترکیبی کسب کرد و تعهد استان در سال گذشته ایجاد ۲۳۸۳۶ فرصت شغلی بوده است که ۲۷۱۸۲ فرصت شغلی با ۱۴ درصد رشد نسبت به تعهد محقق کرده است.  

وی اضافه کرد: آمار شاغلین استان تا پایان سال ۱۴۰۰، بالغ ۲۲۱ هزار و ۴۵۰ نفر بوده ست که این رقم در پایان سال گذشته با ۴ درصد رشد به ۲۳۰ هزار و ۲۷۰ نفر رسیده است، همچنین ۲۳۷۲۱ کارگاه فعال درسال گذشته ثبت شده است که نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۲٫۵ درصد رشد در این زمینه حاصل شده است

امیدی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری ۷٫۸ درصد بوده است که این نرخ در سال گذشته به ۷٫۳ درصد رسیده است و نیم درصد کاهش در این نرخ حاصل شده است، گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان طی دو سال اخیر ۳۶٫۶ ثبت شده است و این ثبات به این معنی است که از جمعیت بیکاران کم و جمعیت شاغلین اضافه شده است.

وی با بیان اینکه مجوزهای صادر شده در حوزه مشاغل خانگی از ۱۲۲۹ مورد در سال ۱۴۰۰ به ۴۳۶۹ مورد در سال ۱۴۰۱ رسیده است، اظهار کرد: در سال ۹۶ جمعیت شاغلین استان ۴۲۵ هزار نفر بوده است که این آمار در سال ۱۴۰۰ به ۳۸۴ هزار نفر رسیده است و هنوز آمار سال گذشته ثبت نشده است، اما قطعا روند افزایشی است.

امیدی اضافه کرد: استان در اجرای کالابرگ الکترونیکی رتبه دوم را کسب کرده است و تعاونی‌های سهام عدالت در راستای بیمه کردن روستاییان نیز آغاز کرده‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 10 =