تجهیز ۵۰ درصد از اراضی قابل کشت استان مرکزی به سیستم آبیاری نوین

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان اینکه استان مرکزی جزو استان‌های پیشرو در استفاده از سیستم آبیاری نوین است، گفت: ۵۰ درصد از اراضی قابل کشت استان مرکزی به سیستم آبیاری نوین مجهز شده‌اند.

به گزارش فراهان خبر؛ علی صفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ اظهار کرد: خشکسالی موجود در کشور، یک پدیده جهانی است و کشاورزان باید روش آبیاری مزارع را تغییر دهند.

وی ادامه داد: از دولت‌های پیشین تا دولت سیزدهم بالغ بر ۸۵ درصد اعتبارات برای آبیاری تحت فشار در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته و استان مرکزی نیز در اجرای آن، اقدامات خوبی را انجام داده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان اینکه استان مرکزی جزو استان‌های پیشرو در استفاده از سیستم آبیاری نوین است، افزود: تاکنون حدود ۵۰ درصد از اراضی که قابلیت اجرای سیستم آبیاری تحت فشار را دارند، مجهز به این سیستم آبیاری نوین شدند.

صفری با اشاره به موضوع اجرای آبیاری تحت فشار گفت: علاوه بر استفاده صحیح از آب در کشاورزی، باید مراقب خاک نیز بود زیرا اگر به این مسئله پرداخته نشود، در آینده با مشکل جدی مواجه خواهیم بود.

وی بیان کرد: استفاده از روشهای نوین آبیاری مانند آبیاری تحت فشار، آبیاری بارانی، زیر سطحی، انتقال آب از طریق استخرهای ایجاد شده تا مزرعه، احداث و بهسازی کانال‌های آبیاری و مرمت قنوات از جمله موارد مهم برای افزایش بهره وری در پروژه‌های تلفیقی است.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی ادامه داد: ۲ هزار ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار سفر استانی رئیس جمهور به استان برای سازمان جهاد کشاورزی در سه سال برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار تخصیص پیدا می‌کند.

صفری در پایان تصریح کرد: اعتبارات مورد نیاز برای افزایش عملکرد اجرای سیستم‌های آبیاری باید به صورت مشارکتی بین سازمان جهاد کشاورزی و کشاورزان انجام بگیرد به طوری که مقداری از اعتبار را سازمان جهاد کشاورزی بر عهده بگیرد و مابقی هزینه‌ها را بهره بردار باید سرمایه گذاری کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 14 =