باز هم ‌تحقیر شدند

بزرگ‌ترین خرابکاری نظامی طی ۱۰۰سال اخیر در ایران چگونه خنثی شد؟

علیرضا احمدی-روزنامه‌نگار

کشف و خنثی‌سازی طراحی پیچیده صهیونیست‌ها باهدف خرابکاری در صنایع موشکی ایران ازسوی سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع همچنان در سرخط خبرهای بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی قرار دارد؛ طرحی که شکست سنگین دیگری برای صهیونیست‌ها در مسیر جلوگیری از افزایش توان بازدارندگی ایران رقم زد. خودکفایی بیش‌از ۹۰درصدی جمهوری‌اسلامی در حوزه صنایع دفاعی، مدت‌هاست دشمنان این مرز و بوم، ازجمله صهیونیست‌ها را برای خرابکاری دراین عرصه به تکاپو انداخته‌است؛ تکاپوی ناکامی که با اقدام‌های اطلاعاتی و امنیتی انجام شده در داخل کشور، نتوانسته در روند رو به پیشرفت صنعت دفاعی ایران خللی وارد کند.

نقشه‌ای پیچیده که خنثی شد
اصل ماجرای خنثی‌سازی طرح پیچیده خرابکارانه صهیونیست‌ها از جایی آغاز می‌شود که طراحی‌های چند ساله موساد برای ضربه وارد کردن به صنعت موشکی ایران به نقطه‌ای رسید که با همکاری برخی عوامل نفوذی، قصد داشتند قطعات معیوب شده‌ای را برای استفاده در صنایع پیشرفته موشکی ایران، وارد مدار تولید کنند؛ نقشه‌ای که با تسلط اطلاعاتی ایران بی‌نتیجه ماند. شبکه‌ای که خنثی شد، با هدایت مستقیم سازمان موساد، قصد داشت با فروش قطعه‌های تجهیز شده، موشک‌های تولید شده را به ابزاری انفجاری برای ضربه زدن به خطوط صنعتی و کارکنان شاغل دراین حوزه تبدیل کند. این درحالی است که رصد اطلاعاتی و عملیاتی دستگاه‌های امنیتی این نقشه پیچیده را به‌طورکامل خنثی کرد. ازسوی دیگر با اقدام‌های امنیتی انجام شده توسط ایران، همه مسیرها و فعالیت‌های موساد برای تامین و انتقال قطعه مورد نظر، به‌همراه افسران خارجی و عوامل داخلی آنان، شناسایی شدند و در چتر اطلاعاتی قرار گرفتند.

رصد ۲دهه خرابکاری
خنثی‌سازی نقشه صهیونیست‌ها در صنعت موشکی ایران درحالی بود که اقدام‌های خرابکارانه آنان دراین عرصه، حدود ۲‌دهه‌ای می‌شود که تحت رصد دستگاه‌های امنیتی ایران قرار گرفته‌است. با دستیابی جمهوری‌اسلامی به پیشرفت‌های خیره‌کننده موشکی از حدود ۲دهه قبل، دشمنان هم به‌منظور ایجاد مانع دراین مسیر، به‌ تکاپو افتادند. حفاظت اطلاعات وزارت دفاع در سال ۱۳۹۳ به تمرکز اطلاعاتی موساد بر صنعت موشکی ایران پی می‌برد و در‌می‌یابد دشمن تلاش دارد از طریق شبکه خارجی و داخلی خود، دراین حوزه خرابکاری کند.

نقشه موساد چگونه نقش‌برآب شد؟
خنثی‌سازی بزرگ‌ترین خرابکاری صنعتی درایران در شرایطی انجام شد که این مهم طی فرایندی چند ساله محقق شده‌است. در سال۱۳۹۵نخستین اطلاعات درباره نقشه خرابکارانه صهیونیست‌ها به‌دست می‌آید. سرمایه‌گذاری دشمن دراین حوزه، روی قطعات معدودی است که از خارج کشور وارد می‌شود. دراین حوزه قطعه «کانکتور» به‌عنوان هدف اصلی مطرح می‌شود و دشمن شناسایی واسطه‌ها را انجام می‌دهد و شبکه‌سازی‌های داخلی و خارجی و تدارک ویژه برای به نتیجه رساندن نقشه خرابکاری آغاز می‌شود.

خرابکاران در تور اطلاعاتی ایران
 صهیونیست‌ها در ادامه طرح‌ریزی‌های خود، در یکی از کشورهای همسایه، فردی را شناسایی می‌کنند که در سال‌های گذشته، یعنی از همان سال۱۳۹۵، در فرایند تامین قطعه کانکتور نقش داشته‌است. پس‌از شناسایی، این فرد با صهیونیست‌ها مرتبط می‌شود و از طریق این فرد، به عناصری در اروپا و آسیای شرقی متصل می‌شوند. این درحالی‌است که فرایند طرح‌ریزی تحت رصد نیروهای امنیتی ایران قرار داشته‌است و شناسایی عناصر اولیه به‌گونه‌ای انجام شد که حساسیتی در طرف مقابل ایجاد نکرد و عملیات غافلگیری به بهترین شکل ممکن انجام شد.

«کانکتور» چیست؟
کانکتور قطعه‌ای است که موساد می‌کوشید از طریق ورود نمونه‌های آلوده و معیوب آن، سامانه‌های موشکی را دچار اخلال و نقص کند و درنهایت سبب ایجاد انفجار در زمانبندی‌های مشخص شود. این قطعه ۷سانتی‌متری از ۲بخش جداشونده تشکیل شده که یک بخش آن، شامل ۱۰ تا ۳۲ پین کابلاژی می‌شود. این قطعه انتقال‌دهنده سامانه هدایت و عصبی موشک است و ۲تا ۳سانتی‌متر قطر دارد. البته شیارهای داخلی آن بسیار ریز است. عوامل موساد در برخی از کانکتورها، یک مدار الکتریکی جاسازی کرده بودند تا بتواند ایجاد اختلال کند.

چه‌کسی خرابکاری موساد را لو داد؟
رضا طلایی‌نیک، سخنگوی وزارت دفاع در تشریح جزئیات خنثی‌سازی این طرح‌ریزی پیچیده، به نقش فردی اشاره کرده‌است که این پروژه را لو می‌دهد. این فرد، که به‌صورت داوطلبانه به کشف این طرح‌ریزی کمک می‌کند، به‌عنوان رابط خرید فعالیت می‌کرده‌است و پس‌از اینکه متوجه حساسیت فروشنده خارجی و بررسی‌های آنها روی بازار داخلی می‌شود، موضوع را با حفاظت اطلاعات وزارت دفاع درمیان می‌گذارد.

نقشه‌های شکست خورده موساد
خنثی‌سازی بزرگ‌ترین خرابکاری نظامی طی ۱۰۰سال اخیر در ایران اما نخستین طرح‌ریزی دراین زمینه نیست و طی دهه‌های گذشته نیز نقشه‌های غربی – صهیونیستی قابل‌توجهی ازسوی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور کشف و خنثی شده‌است که در ادامه به بررسی برخی از آنها می‌پردازیم.

استاکس نت
یکی از مشابه‌ترین نمونه‌های خنثی‌سازی طرح‌ریزی‌های خرابکارانه، پرونده موسوم به «استاکس‌نت» است. استاکس‌نت بدافزاری رایانه‌ای بود که در مردادماه۱۳۸۹شناسایی شد. این بدافزار به‌دنبال خرابکاری در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز بود و در سال۲۰۱۲میلادی، برخی رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند به دستور مستقیم اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا طراحی شده‌است. بعدها اسنادی درباره مشارکت صهیونیست‌ها دراین زمینه هم منتشر شد. این درحالی بود که با اقدام‌های انجام شده در سازمان انرژی‌اتمی، متخصصان ایرانی موفق به خنثی‌سازی ویروس رایانه‌ای «استاکس‌نت» و پاک‌سازی تاسیسات هسته‌ای کشور از این ویروس شدند؛ موضوعی که کارشناسان غربی هم بر آن مهر تأیید زدند.

خرابکاری ناکام در اصفهان
۲۱بهمن‌ماه ۱۴۰۱بود که وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای مشترک، از دستگیری عوامل اصلی اقدام ناکام خرابکارانه در اصفهان علیه یکی از مراکز وزارت دفاع خبر دادند. براساس این اطلاعیه، تحقیقات انجام‌شده، اثبات‌کننده نقش رژیم‌صهیونیستی با نقش‌آفرینی برخی مزدوران داخلی بود. این اقدام که در آستانه چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب‌اسلامی طرح‌ریزی شده بود، با هوشیاری نیروهای امنیتی کشور ناکام ماند.

شکستی دیگر برای موساد
سومین روز مردادماه۱۴۰۱بود که رسانه‌ها از دستگیری تروریست‌های موساد در عملیات ویژه‌ای ازسوی وزارت اطلاعات خبردادند. براین اساس یکی از بزرگ‌ترین طراحی‌های خرابکارانه رژیم صهیونیستی به‌منظور هدف قرار دادن یکی از حساس‌ترین مراکز کشور با شکست سختی مواجه شد. افراد این شبکه ماه‌ها برای اجرای عملیات در یکی از نقاط حساس در اصفهان، در یکی از کشورهای آفریقایی آموزش دیده بودند. این شبکه از طریق اقلیم کردستان وارد ایران شده و یکی از نقاط حساس در اصفهان را شناسایی کرده بودند. دستگیری این شبکه درحالی رخ داد که تنها چند ساعت به اجرای مرحله نهایی عملیات تروریستی زمان باقی‌مانده بود.

منبع: همشهری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 3 =