دولت فعلا هیچ برنامه‌ای برای بالا بردن قیمت انرژی ندارد

رؤسای کمیسیون تلفیق و سازمان برنامه بودجه درباره رد شدن لایحه بودجه ۱۴۰۳ توضیحاتی را بیان کردند.

به گزارش فراهان خبر؛ حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق و داوود منظور رئیس سازمان برنامه بودجه با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری در ارتباط با لایحه بودجه و رای نیاوردن کلیات  لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس توضیحاتی را بیان کردند.

حاجی بابایی در ابتدا گفت: نمایندگان علاقه دارند بودجه‌ای را تصویب کنند که برای مردم پیام مثبتی را داشته باشد و در کمیسیون تلفیق بحث‌های جدی را داشتیم و مسائل مطرح شد.

وی گفت:‌ اگر بخواهیم درباره مهمترین مشکلات بودجه صحبت کنیم باید عنوان کنیم که در ۲ ناحیه منابع و اصلاح ساختار بودجه کار مهمی صورت گرفته است، اما  باید منابع را افزایش دهیم و آن را پایدار کنیم.

وی افزود:‌ در موضوع نفت دولت اقدام مهمی انجام داد و برداشت منابع  آن را نسبت به سال ۱۴۰۲ کاهش داده است. در این زمینه مشکلی نیست، اما در باره مالیات‌ها نمایندگان ابهاماتی را داشتند که ممکن است موجب به وجود آمدن مشکلاتی برای مردم شود و بر معیشت آن‌ها تاثیرگذار باشد.

حاجی بابایی گفت:‌ نکته دیگر هم که قسمتی از آن به این دولت مرتبط بوده که آن  افزایش ۳۶ درصدی در فروش اوراق است که منابع ناپایدار برای بودجه است. دولت اکنون مکلف شده است تا ۲۵۴ همت اوراق را  بفروشد و ۲۲۵ همت برای قبل است که بار سنگینی را برای دولت ایجاد می‌کند.

داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در این باره گفت: یکی از مواردی که نمایندگان در خصوص آن بحث داشتند این بود که آیا برنامه هفتم در لایحه بودجه دیده شده است که در این موضع ۲ بحث وجود دارد. بخشی از آنچه که مجلس تصویب کرده است ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی دارد و شورای نگهبان در حال بررسی آن است و اکنون در خصوص ۴۸ مورد آن  مجلس مصوباتی دارد که بار مالی داشته و  این موارد سالانه بالغ بر ۲۲۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه ایجاد می‌کند.  

وی ادامه داد:‌ پس این احکام در مجلس قابل اجرا نیست و شورای نگهبان در حال بررسی این موارد است. در رسیدگی به موارد باید اصل ۷۵ رعایت شود. نکته دوم آن است که امسال لایحه برنامه هفتم دو قسمتی است و این که می‌گویند کسری بودجه وجود دارد غلط است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود:‌ اکنون در لایحه عنوان شده که تراز عملیاتی از عدد ۴۵۰ همت امسال در سال آینده به ۳۰۰ همت می‌رسد ما بودجه‌ای کم حجم دقیق و کارشناسانه با احکام حداقلی ارائه دادیم و این بودجه کاملا قابل تحقق است.

وی در ارتباط با درآمد‌ها در این لایحه گفت:‌ در آمد‌ها را کاملا واقعی دیده ایم. امسال بودجه ما به شدت ناتراز است به دلیل آن که بعضی از ارقام درآمدی بیشر برآوردی شده است.

منظور ادامه گفت: فروش اوراق در سال ۱۴۰۰، ۲۷۴ همت بوده است و ۱۴۰۱، ۲۶۸ همت و امسال ۱۸۷ همت و در سال آینده این مقدار را به ۲۵۴ همت کرده ایم. از این مقدار دولت هیچ در آمدی را برای خود ندیده است.  

منظور درباره ایرادات مجلس در بحث مالیات‌ها گفت:‌ در ارتباط با مالیات آنچه که دیدیم درآامد‌های واقعی است. از سال ۹۹ رشد درآمد‌های مالیاتی افزایش داشته است. در تمام این سال‌ها ۵۰ درصد مالیات‌ها رشد کرده است. اما این افزایش در سال آینده فشاری برای مردم ندارد.

وی گفت:‌ عنوان کردیم برای مشاغل دولتی  آستانه مالیاتی را ۲ برابر کنیم. این افزایش مالیات از شناسایی موعدیان جدید شناسایی افرادی که فرار‌های مالیاتی دارند کسب می‌شود.

وقتی امسال ۳۹ درصد تورم داریم یعنی قیمت کالا همین مقدار افزایش پیدا می‌کند و مالیات هم به همین مقدار افزایش پیدا می‌کند و به مردم اطمینان می‌دهم درسال آینده هیچ گونه فشاری از این بابت روی دوش مردم نخواهد بود.

حاجی بابایی در ادامه این گفتگو گفت: شفافیت و دقت در بودجه دولت نسبت به گذشته بیشتر شده است. در بحث بازنشستگان سیاست‌های کلی رهبری یکی از مولفه‌ها عدالت در پرداخت‌ها است و باید آن را دنبال کنیم. این بسیار بحث شد و حرف اکثر نمایندگان بود.

وی ادامه داد: روز گذشته حدود ۵ ساعت با کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات بحث و جمع بندی کردیم که اگر بخواهیم برنامه پیش‌بینی شده را اجرا کنیم در بحث بازنشستگان چه مقدار هزینه می‌شود و جمع بندی ما ۵۰ همت بود؛ و توافق‌های ضمنی در کمیسیون مربوطه شد.کمیسیون تلفیق به این موضوع رای داد. اما خیلی از نمایندگان عنوان می‌کردند که این  اتفاق نمی‌افتد.

منظور ادامه داد:‌ امسال بودجه ۲ مرحله‌ای است و اصلا قرار نبود درباره هزینه‌ها صحبت کنیم و نمایندگان ذهنشان همچنان مانند گذشته است و ما در این مرحله هزینه ها را نیاورده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ ما برای همه مردم عزیمزمان برنامه دادیم و پایبند به لایحه خودمان هستیم. اما این را می‌گویم اصلا قرار نبود در این مرحله درباره بازنشستگان و سایر هزینه‌ها صحبت کنیم. ما به عنوان دولت به رفاه همه مردم توجه داریم و حتما در بخش دوم بودجه مصالح همه مردم از جمله بازنشستگان را در نظر داریم.

حاجی بابایی گفت: اگر اکنون منابع بودجه را نبینیم در آینده به مشکل به‌وجود می آید. پیچیدگی این موضوع بسیار بالا است و نباید غفلت کنیم تا مشکلی پیش آید.

وی ادامه داد: مجلس در یک نگاه این را می‌گوید که تطابق این بودجه با برنامه هفتم باید بیشتر شود. به عنوان مثال ما ناترازی انرژی را تا کی می‌خواهیم ادامه دهیم.

منظور در ادامه این گفتگو در این باره گفت:‌ در خصوص منابع باید عنوان کرد که اگر ما درآمد واهی ایجاد کنیم باید به سراغ بانک مرکزی برویم و آنگاه مردم باید تورم را در زندگی ببینند و مالیات تورمی آفت بودجه‌های کشور است و ما برای آن که کسری بودجه را برطرف کنیم  درآمد‌ها را واقعی دیدیم. ما اول درآمد‌ها را گفتیم و هنوز اصلا نمی‌خواهیم وارد هزینه شود.

وی افزود:‌ رفع ناترازی از نظر نمایندگان بالا بردن قیمت‌های انرژی است. پشت صحبت‌های آقایان بالابردن قیمت است و دولت فعلا تصمیمی برای بالا بردن قیمت انرژی ندارد.  

حاجی بابایی گفت: ۲ سال قبل بنزین صادر می‌کردیم و اکنون وارد می‌کنیم ما باید این‌ها را حل کنیم نه این که قیمت را زیاد کنیم.

منظور گفت:‌ ابتدا باید اصلاحات غیر از قیمت داشته باشیم و برای آن ۵۰ برنامه دیدیم و آن‌ها را اجرایی می‌کنیم و البته اگر لازم باشد جایی قیمت تغییر کند حتما باید منافع آن به مردم برسد. یعنی نمی‌توانیم درآمد واهی بتراشیم و آن را به افزایش قیمت‌ها گره بزنیم هدف ما کنترل تورم است و با هرگونه اقدام تورمی در دولت مقابله می‌کنیم.

حاجی بابایی گفت: اکنون خوشبینانه حدود ۴۰۰ همت بودجه ما کسری دارد. مسئله ما این است.

منظور گفت:‌ این گونه نیست و این کسری وجود ندارد چرا که هنوز بودجه به شکل کامل داده نشده است.  

رئیس کمیسیون تلفیق گفت:‌ ما باید کمک دولت باشیم. ما با این روند برای سال آینده طرح درستی برای تحول در منابع نداریم. این بودجه ۲۴۶۰ همت است و همین مقدار هم برای آن هم هزینه دیده شده است و آیا قطعا تحقق پیدا می‌کند؟

منظور گفت:‌بله حتما این مقدار هزینه تحقق پیدا می‌کند.

حاجی بابایی در انتها گفت:‌ هدف ما برای خدمت به مردم ،کمک به دولت است. ما تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا دولت موفق شود و راهی جز راضی کردن مردم نداریم و باید در ارتباط با منابع طرحی جدید داشته باشیم.  

منظور در پایان افزود:‌ اکنون به دلیل تورمی که عمدتا به دلیل ناترازی‌های بودجه‌ای است مردم در مضیقه هستند و به مردم پیام می‌دهیم که تورم در جهتی گام بر می‌دارد که آن‌ها با تورم پایین زندگی و معیشت مناسب داشته باشند و با معافیت‌های مالیاتی و کالا برگ و موضوعات دیگر اقشار کم درآمد جامه را کمک خواهیم کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دوازده =