داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

مدارس شهرهای قرمز به صورت غیر حضوری برگزار می شود/۲۰ درصد دانش آموزان توان استفاده از شبکه شاد را ندارند

نمایش خبر : 33 | تاریخ انتشار : 23 مرداد 1399

به گزارش فراهان خبر به نقل از دیار آفتاب؛ شهریار فولادوند مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی در شورای آموزش و پرورش استان با اشاره به وضعیت نسبتا خوب سوادآموزی در استان گفت: مشارکت جمعی دستگاه های دیگر و همکاری با آموزش و پرورش برای تکمیل نهضت سوادآموزی یک ضرورت مهم است و اگر می خواهیم والدین دانش آموزان دیگر بی سواد نمانند قطعا نیازمند عزم همگانی و همه جانبه دستگاه ها هستیم.

وی افزود: دستگاه ها اقدامات بسیار خوبی در راستای تقویت نهضت سوادآموزی انجام دادند اما کافی نیست بلکه نیازمند حضور جدی تر و عملیاتی تر هستیم.

فولادوند با بیان اینکه شناخت نیازمندی ها در خصوص سواد آموزی یک ضرورت است که باید توسط کارشناسان و کار گروه های تخصصی احصاء شود، گفت: شناسایی استعدادها و هدایت استعدادها دو مولفه مهم در خصوص تحصیل دانش آموزان است که باید با کار کارشناسی و برنامه وار پیش رود.

وی بیان کرد: مشکلی که امروز در خصوص هدایت تحصیلی وجود دارد بحث وجود نگاه های مردم و به خصوص والدین در مورد انتخاب رشته های تحصیلی فرزندان است و لذا یاید به اقناع سازی مردم نیز توجه ویژه ای شود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به وضعیت انتخاب رشته تحصیلی در بین دانش آموزان بیان کرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه هدایت ۵۰ درصدی دانش آموزان به رشته های فنی و مهندسی باید انجام شود اما متاسفانه امروز اولویت رشته های انتخابی توسط دانش آموزان به ترتیب تجربی، انسانی و در نهایت ریاضی است که باید کار کارشناسی در این خصوص انجام شود.

وی با تأکید بر اینکه کنکور هدف آموزش و پرورش نیست بلکه سند تحول سند بالا دستی و هدف این دستگاه است، گفت: کنکور علیرغم اینکه هدف نیست بلکه آسیب های جدی به اهداف اصلی این سازمان وارد کرده است.

فولادوند با اشاره به طرح تقویت ارتباط میان دانش آموز و دانشگاه بیان کرد: امروز با توجه به نظرات مدیران و کارشناسان نیازمند ارتباط موثرتر با سایر دستگاه ها هستیم تا آمار را یکسان سازی کنیم و این برای تصمیم گیری ها یک ضرورت محسوب می شود.

وی افزود: هر طرحی که در آموزش و پرورش به مرحله عمل می رود یک کارشناسی ۸ ماهه قبل از آن انجام خواهد شد و در خصوص استفاده و تعامل دانش آموزان با دانشگاه برای شناخت استعدادها و در نهایت هدایت تحصیلی نیازمند کارشناسی است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی در این خصوص تأکید کرد: مهمترین مسئله ای که امروز برای هدایت تحصیلی دانش آموزان وجود دارد آگاه سازی و اقناع خانواده ها است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

وی با اشاره به پروژه مهر بیان کرد: در خصوص بازگشایی مدارس در مهرماه پروژه ملی مهر در دستور کار آموزش و پرورش قرار گرفته که تنها این دستگاه متولی نیست بلکه برای ایجاد نشاط تحصیلی و شروع خوب مدارس نیازمند پای کار آمدن همه دستگاه ها را داریم.

فولادوند افزود: پروژه مهر با دو هدف ارتقاء سطح بهداشت مدارس و توسعه آموزش های الکترونیک برنامه ریزی شده که در این راستا کار گروه های شش گانه فعال شده اند و یک کار گروه ویژه مختص به بهداشت و سلامت تشکیل شده که موضوعات مبارزه و پیشگیری با کرونا را به طور جدی دنبال می کند.

وی اظهارد کرد: در بحث توسعه آموزش های الکترونیک دو هدف کلی افزایش مهارت معلمان و آموزش الکترونیک دانش آموزان در دستور کار است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی ادامه داد: در خصوص افزایش سطح مهارت معلمان با مشکلاتی همچون کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و مجبور به استفاده از نیروهای بازنشسته شده این و سایر معلمان هم تحت دوره های ضمن خدمت در سطوح ملی ، استانی و منطقه ای انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در بین دانش آموزان ۲۰ درصد از کل جمعیت از شبکه شاد نمی توانند استفاده کنند، گفت: عمده دلیل آنها عدم تمکن مالی و ورود سایر معلمان به پیام رسان های دیگر  است که باید در این خصوص برنامه ریزی هایی انجام داد.

فولادوند افزود: با توجه به شرایط فعلی کرونایی ارتقاء سامانه شاد در دستور کار قرار گرفته و همچنین برای ۲۰ درصد از دانش آموزانی که از شبکه شاد بهره مند نیستند تولیدات محتوایی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به گسترگی سطح دروس بیان کرد:در این راستا محتوای مورد نظر یک تقسیم بندی بین نواحی انجام شده و در این راستا از ظرفیت سایر استان ها نیز در نظر گرفته شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۹۲ درصد از دانش آموزان تحت هدف ثبت نام خود را برای سال تحصیلی جدید تکمیل کرده اند،گفت: افراد باقی مانده هم عمدتا از استعدادهای درخشان هستند که به دلیل وجود مشکلات کشوری از آزمون های خود عقب ماندند و پیگیری مشکلات آنها در دستور کار است.

وی با اشاره به اینکه سه سناریو برای شرایط کرونایی در نظر گرفته شده، گفت: سناریوی اول اگر وضعیت سفید باشد که همه دانش آموزان حضوری در مدارس تحصیل می کنند، سناریو دوم مربوط به شرایط زرد است که در این صورت ۴ درس به شکل حضوری تدریس می شود و انتخاب دروس با شورای مدارس است و دانش آموزان هم به شکل نصف حضور پیدا می کنند.

فولادوند در پایان خاطر نشان کرد: سناریوی سوم مربوط به شرایط قرمز است که در این صورت اساس کار تلویزیون و مکمل شبکه شاد خواهد بود و کار تحصیل کاملا غیر حضور خواهد بود.

انتهای پیام /


دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
منشور اخبار
ارتباط مردمی