داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

برخورد جدی و قاطع با متخلفان انتخابات در هر سمت و مسئولیتی

نمایش خبر : 590 | تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1396

به گزارش فراهان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدباقر تقوی در جلسه ستاد انتخابات استان مرکزی با اشاره به جزئیات برگزاری انتخابات سال ۹۶ اظهار داشت: تاکنون تعداد ۱۳ جلسه ستاد انتخاباتی در استان مرکزی برگزار شده و در تمامی این جلسات نسبت به رعایت عدل و صداقت تاکید داشته‌ایم زیرا به ‌عنوان یک جامعه مسلمان بر این باوریم که عالم در محضر خداوند متعال است و باید بدانیم خداوند به آنچه که انجام می‌دهیم واقف است.

وی افزود: مسئولان برگزاری انتخابات باید بدانند که اگر در این رویه کار نیکی انجام دهند نتیجه آن را می‌بینند و در مقابل ثمره اقدامات ناشایست هم به خود افراد باز می‌گردد، همچنین باید گفت که امر نظارت بر رویه برگزاری انتخابات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و مسئولان این وادی مسئولیت عظیمی را بر عهده دارند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی تصریح کرد: جلسه‌ای که در ۸ شهریور سال ۹۴ برگزار شد منجر به تعیین پایه و اساس کارهای اجرائی شورای نظارت و اجرای انتخابات استان مرکزی شد که امیدواریم این تصمیمات و مقررات در این دوره هم به نحو احسن اجرائی شوند.

تقوی ادامه داد: براساس تصمیمات اخذ شده به‌‌منظور رعایت قوانین در روند انتخابات صداقت را اصلی‌ترین رکن و پایه فعالیت خود قرار داده‌ایم و در این زمینه فرمایشات امام کاظم(ع) را که می‌فرمایند اگر به دنبال نجات هستید این مسئله تنها در صداقت است را سرلوحه فعالیت خود قرار داده‌ایم.

وی عنوان کرد: اساس کار ما بر این بود که فعالیت بی‌طرفانه داشته باشیم و مسئولان باید به‌گونه‌ای رفتار کنند که در محضر الهی بتوانند پروردگار را قانع کنند که فعالیتی بی‌طرفانه انجام داده‌اند، فعالیت ما باید قانون محور باشد و در این زمینه شرع و اخلاق را در نظر داشته باشیم زیرا پیرو ولی‌فقیه خود هستیم و معظم له در این راستا فرموده‌اند که خلاف قانون خلاف شرع است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی خاطرنشان کرد: در این راستا اساس کار ما بر پایه همدلی و همکاری شکل گرفته و بر این اساس از تعداد ۷۳۰ نفر معرفی شده تنها ۳۰ نفر پذیرفته نشده‌اند که عوامل رد صلاحیت آنها معقول و مقبول است و انتخاب مابقی افراد بیانگر حسن همکاری در این حوزه است.

تقوی بیان کرد: انتصاب افرادی که در مجلس دهم رد صلاحیت شده‌اند و سران فتنه در پست‌های حساس و جایگاه‌هایی اعم از فرمانداری‌ها و یا بازرسی‌ها اقدام صحیحی نیست و شورای نگهبان انتصاب این افراد در پست‌های حساس را فساد اخلاقی می‌داند.

وی افزود: معتمدان منتخب هم در این دولت داستان عجیبی دارند زیرا قانون بر این مبنا است که تعداد ۳۰ معتمد از تمامی اقشار جامعه اعم از معلم، خانواده شهیدان، هیئت‌امنای مساجد، کسبه بازار، اصناف و غیره انتخاب شوند و به عنوان معتمد فعالیت داشته باشند اما تاکنون تمام معتمدان معرفی شده مدیران کل استانداری، مدیران کل دستگاه‌ها و ادارات و روئسای دانشگاه بوده‌اند و این اصل آن‌گونه که باید رعایت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد ۱۲۸ نفر در اراک انتخاب شده بودند که از این تعداد دو نفر انصراف داده و دو نفر دیگر هم به علاوه اینها رد صلاحیت شدند اما مابقی افراد تائید صلاحیت شدند که در جلسه‌ای با حضور استاندار مرکزی جرئیات تائید این افراد شرح داده شد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی بیان کرد: قرار کا بر این است که از نیروهای مسئولیت‌پذیر و مجرب در پای صندوق‌های رای کمک بگیریم زیرا در دوره‌های قبلی شاهد این مسئله بودیم که از تعداد ۴۳ نماینده منتخب فرماندار ۴۱ نفر هیچ‌گونه تجربه‌ قبلی نداشته و به امور واقف نبوده‌اند و این مسئله نباید ادامه داشته باشد.

تقوی افزود: انتخاب افراد با تجربه و مسئولیت‌پذیر باید در اولویت کاری قرار گیرد زیرا این روند از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و هرگونه کاستی و اشتباهی سبب ضعیف نشان داده شدن کل مجموعه می‌شود که این رویداد جلوه مطلوبی ندارد، اگر ناظران مسئول ما در شعب رای جریان را هدایت نکرده بودند در انتخابات گذشته با مشکل مواجه می‌شدیم.

وی ادامه داد: از فرمانداران درخواست داریم که در برگزاری انتخابات بی‌طرفانه به معنای واقعی عمل کنند و به یاد داشته باشند هیچ کس از آنچه که فردا روز اتفاق می‌افتد مطلع نیست و به این سبب برنامه‌ریزی‌هایی بر مبنای پست و سمت و یا اقداماتی که آینده قرار است اتفاق بیفتد عقلانی و صحیح نیست.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی عنوان کرد: همه ما باید به یاد داشته باشیم که قبل از آن که نماینده یا مسئولی در دولت باشیم مرید حکومت اسلامی هستیم و نباید از این موقعیت سوء‌استفاده کنیم، همچنین در این انتخابات از وظایف قانونی خود کوتاهی نمی‌کنیم و اگر تخلفی مشاهده شود در هر سمت و مسئولیتی برخورد می‌شود تا در پایان انتخابات رویه برگزاری انتخابات استان مرکزی مورد تائید باشد.

تقوی خاطرنشان کرد: معقولانه‌ترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که با همکاری و همدلی همگانی این انتخابات را قانونی برگزار کنیم و در این مقوله خواست و تدبیر الهی را هم در نظر داشته باشیم و بگذاریم هرآنچه که خواست پروردگار است محقق شود.

وی بیان کرد: توجیه کامل و شایسته مسئولان ستادهای نامزدهای انتخاباتی و نمایندگان نامزدهای انتخاباتی از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است و باید جلساتی در این باره برگزار کنیم تا افراد را با قانون، شیوه صحیح تبلیغات و وظایف قانونی آنها آشنا کنیم و چهارچوب اختیاری آنها را تعریف کنیم تا به سبب داشتن سمتی در این عرصه اقدام به انجام اوامری خارج از اختیارات نکنند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی اضافه کرد: آموزش عوامل شعب اخذ رای باید نظارت شود و در این زمینه از افراد با تجربه کمک بگیریم، همچنین باید دستور اکیدی مبنا بر دخالت نداشتن سربازان نیروی انتظامی، عوامل امنیتی،  مدیران مدارس و حتی مستخدمان و در کل تمام افراد حاضر در شعب رای در عرصه تلیغات انتخاباتی صادر شود.

تقوی ادامه داد: براساس تجربه‌های کسب شده استقرار دو شعبه اخذ رای در یک مکان صحیح نیست زیرا معضلات متعددی را به همراه دارد مگر آنکه مکان اخذ رای دارای دو سالن مجزا باشد و اگر ضرورت بر آن است که دو صندوق اخذ رای در یک محل مستقر باشند رعایت جزئیات و نظم در آن محل الزامی است و امیدواریم که بتوانیم انتخاباتی سالم و صحیح برگزار کنیم.

انتهای پیام/ت

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir