داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

حاتم عسگری فراهانی استاد موسیقی ایرانی

نمایش خبر : 833 | تاریخ انتشار : 5 بهمن 1395
به گزارش فراهان خبر، حاتم عسگری فراهانی ۹ بهمن ۱۳۱۲ در فراهان به دنیا آمد و در سال ۱۳۱۹ به همراه خانواده‌اش به تهران رفت.
 
آشنایی او با موسیقی از زمان کودکی آغاز شد، از کودکی علاقه بسیار به موسیقی پیدا کرد به طوری که تمام وجودم تشنه موسیقی بود.
 
برای برطرف کردن این عطش نخست دست به دامن پدر شد، پدر عسگری در تعزیه خوانی تبحری خاص داشت و با موسیقیدانان رابطه خوبی داشت و موسیقی دانان به منزل ایشان رفت و آمد داشتند.
 
با وجود مخالفت پدر، حاتم عسگری فراهانی وارد عرصه موسیقی شد و پدرش وی را در این عرصه به سوی حسینعلی خان نکیسا ی تفرشی، یکی از استادان آواز ایران که به منزل انها رفت و آمد داشت، سوق داد.

عسگری در مکتب نکیسا تعلیم موسیقی آموخت
 
 
عسگری چند سالی تحت تعلیم نکیسا قرار گرفت تا اینکه به سفارش خود ایشان و با تلاش خودش توانست به محضر مرحوم ضیاءالذاکرین راه یابد.
 
عسگری سه دوره متوالی تا پایان عمر آن استاد نزد ایشان به شاگردی پرداخت، در همان زمان مدتی را نزد کربلایی علی آقا فراهانی ضربی ها را آموخت، پس از درگذشت مرحوم آقاضیاء مجددا نزد حسینعلی خان نکیسا به تعلیمات خود ادامه دادمو تا پایان عمر از محضر شان کسب فیض کرد.
 
در خلال همان سالها به منزل یکی دیگر از استادان آواز زمان به نام سلیمان امیر قاسمی رفت و آمد پیدا کردد و مدت بیست سال هم از محضر ایشان بهره گرفت.

مرحله ی تدریس و اشتغال به کار موسیقی

 عسگری موسیقی را به عنوان حرفه از سال ۱۳۵۵ دنبال کرد؛ نخست وارد فرهنگ و هنر (سابق) شد و مدت دو سال در قزوین به تعلیم آواز مشغول بود، بعد به مجتمع دانشگاهی هنر منتقل شد و از سال ۱۳۶۲ به خواهش چند تن از استادان موسیقی به جمع آوری ردیف‌های آوازی همت گماشت که این کار همچنان ادامه دارد.
 
مدت دو سال هم در تالار وحدت مسئول پژوهش موسیقی بود و بعد به دانشگاه تهران انتقال یافت، عسگری در تالار وحدت به مدت یکسال و در مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی به مدت دو سال تعلیم آواز داد.
 
همچنین مسئولیت امور پژوهشی موسیقی مذهبی ایران و عضو شورای ارزشیابی هنرمندان کشور را بر عهده حاتم عسگری بوده است.
 
 
عسگری فراهانی تا سال ۱۳۸۵ به سمت استادیار دانشگاه تهران در دانشکده ی هنرهای زیبا به تعلیم ردیف موسیقی ایران اشتغال داشته و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی وابسته به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز تدریس آواز می‌کردند. چند واحد درسی که او  تدریس می کرد عبارتند از شناخت موسیقی - تاریخ موسیقی - جواب آواز -ردیف موسیقی و مردان موسیقی.

عسگری که دارای نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است دارای مدرک معادل دکترای ردیف آوازی موسیقی ایران نیز است. مجموعه آلبوم آموزشی «ردیف موسیقی سنتی ایرانی» به روایت و آواز حاتم عسگری و همراهی تار زنده یاد داریوش صفوت از جمله آثار این هنرمند در عرصه موسیقی است.
 
 
در حال حاضر ردیف آوازی خود را تدریس و با برنامه رادیویی نیستان کاری از شبکه رادیویی فرهنگ همکاری دارند و تدریس آواز برای همه علاقمندان به هنر اصیل ایرانی (آواز) را انجام می‌دهند.
 
 

حاتم عسگری از ابتدای فعالیت هنری خویش به ضبط و تکثیر انواع گوشه‌ها و آوازهای قدیمی و تصانیف ناب ایرانی پرداخت که تمامی این آثار در آرشیو شخصی او موجود و محفوظ است.

 

 

چند نمونه از آثار انشار یافته از ایشان :

 

 

۱- ردیف جامع آوازی (دستگاه نوا- شامل ۱۰۶ گوشه)همراه با سه تار دکتر داریوش صفوت- انتشارات سروش

 

 

 

۲- ردیف جامع آوازی (دستگاه ماهور-شامل ۱۰۶ گوشه) همراه با سه تار دکتر داریوش صفوت - انتشارات دانشگاه هنر

 

 

 

۳-ردیف آوازی دوره اول همراه با سه تار دکتر داریوش صفوت- انتشارات دانشگاه هنر

 

 

۴- برنامه آموزشی ردیف آوازی رادیو فرهنگ (هر هفته -روزهای شنبه ۹ الی ۱۱ صبح)

 

 

۵- ضبط چندین مجلس تعزیه (سازمان میراث فرهنگی)


 

۶- فیلم‌ها و نوارهای متعددی که در کنفرانس‌ها و کنسرت‌های پژوهشی مختلف با حضور او برگزار شده است.

 

 

 
انتهای پیام/
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir