داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

زبان هنر« تعزیه» بهترین راه انتقال اهداف واقعه تاریخی غدیر است

نمایش خبر : 134 | تاریخ انتشار : 16 مرداد 1398
به گزارش فراهان خبر؛ جلسه هماهنگی برگزاری بازخوانی واقعه غدیر در فراهان برگزار شد.
در این جلسه مهدی دریایی؛ یکی از شبیه خوانان فراهانی با اشاره به اینکه «هنر تعزیه فقط نشانگر عزاداری نیست» گفت: ما تعزیه را فقط به چشم یک عزاداری نگاه می‌کنیم، در حالی که تعزیه پتانسیل بالایی دارد که هیچ دانشگاه، استاد، معلم، مدرسه، کتاب، نمایش و فیلمی نمی‌تواند مانند آن با مخاطب به راحتی ارتباط برقرار کند.
وی افزود: تعزیه با نوعی قرارداد با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند، با زبان تعزیه خیلی از مشکلات و مسائل اجتماعی را بازگو کنیم.
دریایی اظهار کرد: در گذشته تعزیه‌ سراها در عهد خودشان عالم بودند و به علوم مختلف مانند نجوم، فقه، طب، نمایش و ... مشرف بودند، حتی با مسائل سیاسی روز خود آشنا بودند و در تعزیه‌ های‌ شان به این مسائل اشاره می‌ کردند.
تعزیه خوان فراهانی گفت: با زبان تعزیه می‌توان خیلی از مشکلات و مسائل اجتماعی را بازگو کرد، ضمن این‌که مهم‌ترین موضوع در تعزیه آموزش است، زبان هنر « تعزیه» بهترین راه انتقال اهداف واقعه تاریخی غدیر است.
وی ادامه داد: بر تک تک مسلمانان واجب است به هر نحوی برای انتقال واقعه غدیر تلاش نمائیم و زبان هنر و کار فرهنگی از اقدامات تاثیر گذار برای بازخوانی و بازسازی این حادثه تاریخی است که نوشته و کتابت آن تاثیر را ندارد.
دریایی با تاکید بر اینکه تبین فرهنگ امامت و ولایت از مهمترین اهداف بازسازی واقعه غدیر است، گفت: بازخوانی واقعه غدیر در 18 ذی الحجه برای جوانان و نوجوانان تاثیر بسیار مهمی برای تببین ارزش های دینی است، تبیین این وقایع تاریخی با استفاده از ظرفیت هنرمندان و تعزیه پردازان بهترین راه انتقال به جوانان و نوجوانان است.
این برنامه با برنامه حجه الوداع پیامبر(ص) از سمت فرمهین آغاز می شود و کاروان حاجیان خانه خدا به صورت نمادین به طرف امامزاده ذلف آباد حرکت کردند و در آن مکان که صحنه برکه غدیر طراحی شده بود، مراسم خطبه خوانی و بیعت توسط هنرمندان گروه های تعزیه فراهان اجرا می شود.
در این پایان جلسه از محل برگزاری مراسم بازدید شد و مقرر شد که مراسم بازخوانی واقعه غدیر خم در روز عید غدیر خم در جوار امامزاده ذلف آباد فراهان ساعت 5 عصر به نمایش درآید.

 

 

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام/
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir