داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

۱۸ بهمن ۵۷ رنگ خون گرفت/ماجرای شهادت اولین شهید انقلاب در فراهان

نمایش خبر : 103 | تاریخ انتشار : 18 بهمن 1396
به گزارش فراهان خبر، ۱۸ بهمن سال ۵۷ برای مردم فراهان و کمیجان یادآور حماسه و شهامت مردان انقلابی است. مردم فراهان که همواره در مبارزات انقلابی حضور فعال داشتند، به دعوت مردم کمیجان برای مراسم گرامیداشت چهلم شهدای مشهد به کمیجان رفتند.

 در بهمن ماه ۵۷، مبارزات در فراهان و کمیجان به اوج خود رسیده بود. با حضور گسترده این مردم هر روز تظاهرات در یکی از شهرها یا روستاها برگزار می‌شد. ۱۶ بهمن ماه در درگیری مردم کمیجان با ماموران رژیم و خلع سلاح آنان، ماموران رژیم با تمامی امکانات، توان نظامی و تجهیزاتی برای سرکوبی تظاهرات در این شهرستان حضور پیدا کردند.

اما مردم فراهان با وجود سرمای شدید، بی اعتنا به هشدارهای ماموران رژیم برای برگزاری مراسم به کمیجان رفتند که مراسم باشکوهی هم با حضور بیش از ده هزار نفر در مسجد محله سرآب کمیجان برگزار شد.

مبارزان انقلابی با احتمال اینکه درگیری با ماموران رژیم به وجود می‌آید، در خیابان‌های منتهی به محل برگزاری مراسم، تمهیداتی از قبیل سد معبر انجام داده بودند. پس از برگزاری مراسم، عده‌ای از بزرگان از مهمانان غیر مسلح و پیرمردان خواستند تا پس از صرف ناهار، کمیجان را ترک کنند و تنها افراد کارا و جوانان برای تظاهرات در مسجد بمانند.

پیش‌بینی مردم درست از آب درآمد و ماموران رژیم به سمت مسجدی که محل تجمع تظاهرکنندگان بود، آمدند، با ندای مراقبان بیرون مسجد، همه به خانه‌های اطراف مسجد متواری شدند.

ماموران دیوانه‌وار به هر سمت و سویی شلیک می‌کردند، به گونه‌ای که تا رسیدن به مسجد صدها تیر خالی کرده بودند. در نهایت در محل اهل قبور سرآب یکی از مبارزان فراهانی به نام «صفرعلی دستجانی» به شهادت رسید.

با شهادت این مبارز انقلابی، خون مرم به جوش آمد و یکی از جوانان مبارز سه کامیون از ماموران رژیم را با «کوکتل مولوتف» به آتش کشید و تلفات سنگینی به ستون نیروهای نظامی وارد کرد.

مجروحان را به خارج از کمیجان برای مدوا منتقل کردند و مبارزان انقلابی فراهان نیز با پیکر مطهر شهید صفرعلی دستجانی به سوی فراهان بازگشتند. هرچند ماموران نظامی مجددا کمیجان را محاصره کردند.

شهید صفرعلی همراه چهل تن از مبارزان انقلابی با خون خود پای انقلاب ایستادند

دستجانی، همسر شهید صفرعلی دستجانی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر، در خصوص حال و هوای آن روزهای انقلاب گفت: در آن روزها همسرم و بقیه مردان روستا برای تظاهرات هر روز راهی شهر و روستاهای همجوار می شدند. وانت، تراکتور و تریلی‌های روستا از جوانان انقلابی پر می‌شد که برای تظاهرات علیه رژیم به راه افتاده بودند.

وی افزود: در نیمه بهمن ماه بود که بار دیگر زمزمه‌هایی از راهی شدن مردان روستا برای شرکت در مراسم چهلم شهدای مشهد در روستا پیچید. آن زمان آب آشامیدنی در منزل نداشتیم که ناچار باید برای آوردن آب به چشمه می‌رفتیم. روزی که به چشمه رفته بودم، یکی از زنان روستا گفت: «فردا در کمیجان تظاهرات است و مردان نیز قرار است این بار به کمیجان بروند».

همسر شهید دستجانی بیان کرد: به خانه برگشته و از همسرم سوال کردم که او نیز از وقوع درگیری میان تظاهرکنندگان و ماموران برایم گفت و اینکه احتمال دارد هر اتفاقی پیش بیاید. من با رفتن او به کمیجان مخالفت کردم، اما شهید صفرعلی مصمم‌تر از قبل فردای آن روز با دیگر مردان روستا همراه با بدرقه زنان، راهی کمیجان شدند.

وی افزود: همسرم با چهل نفر از مبارزان انقلابی هم قسم شده بودند تا پای جان برای پیروزی انقلاب مبارزه کنند. حتی یک روز در جمع خانواده گفت: «امشب کدخدا عیسی برای نوشتن وصیت‌نامه به خانه ما می‌آید» که با مخالفت‌های پدرشان که تو جوان هستی و این چه کاری است، از نوشتن وصیت‌نامه منصرف شد.

دستجانی تصریح کرد: در پایان روز، زنان روستا به رسم همیشگی برای استقبال از مردان در ورودی روستا منتظر بودند. همه مردان روستا بازگشتند ولی خبری از صفرعلی نبود، در بین جمعیت چشم می‌چرخاندم تا شاید صفرعلی را ببینم، از برادرم سراغ او را گرفتم و از او یک پاسخ شنیدم: «با هم سوار ماشین شدیم اما صفرعلی اصرار بر ماندن داشت و برای همین نیامد، شما برو به گوسفندان برس و علوفه آنها را بده تا او هم بیاید».

همسر شهید ادامه داد: شب تا صبح را به انتظار آمدن همسرم گذراندم و تا صبح هم برای سلامتی صفرعلی دعا کردم. صبح بود که خبر شهادت همسرم را به من دادند.

وی خاطرنشان کرد: شهید دستجانی علاقه خاصی به حضرت امام(ره) داشت و بارها هم گفته بود که من شهید می شوم، که در آخر هم به آرزویش رسید.

سراب کمیجان باخون شهیدی از فراهان گلگون شد

کدخدا عیسی از مبارزان انقلابی روستای دستجان که در آن روزگار کدخدای آنجا بوده است، با اشاره به شهید شدن صفرعلی دستجانی گفت: زمانی که از تظاهرات علیه رژیم به کمیجان مطلع شدم، مثل همیشه به بالای پشت بام رفته و اهالی را باخبر کردم. مردان روستا هم در میدانگاه روستا جمع شدند. یکی از افرادی برای شرکت در تظاهرات با ما راهی کمیجان شد، صفرعلی بود که بارها هم در تظاهرات علیه رژیم شرکت کرده بود.

وی افزود: تظاهرات شروع شده بود که ما به کمیجان رسیده و به جمع تظاهرکنندگان پیوستیم. روز قبل اهالی کمیجان در درگیری با ماموران رژیم اسلحه یکی از ماموران را گرفته و ماموران رژیم هم به‌دنبال پس گرفتن اسلحه بودند. اهالی کمیجان به ماموران پیغام داده بودند که اسلحه را پس نمی‌دهند و ماموران باید پاسگاه را تخلیه کنند و بروند.

این مبارز انقلابی با اشاره به نحوه شهید شدن صفرعلی، بیان کرد: بعد از تظاهرات، مردم در مسجد برای مراسم چهلم شهدای مشهد جمع شدند. پس از مراسم و صرف ناهار، با توجه به اینکه ممکن بود هر لحظه ماموران به طرف محل مراسم بیایند و درگیری اتفاق بیفتد، اهالی کمیجان اعلام کردند که افراد جوان بمانند و سالخورده‌ها محل را ترک کنند.

کدخدا عیسی بادامه داد: قبل از پراکنده شدن تظاهرکنندگان، ماموران که به‌دنبال پس گرفتن اسلحه بودند، به طرف مسجد محل برگزاری مراسم آمدند. البته اهالی کمیجان از قبل به همسایگان نزدیک مسجد سپرده بودند که در خانه‌هایشان را باز بگذارند تا اگر درگیری پیش آمد، تظاهرکنندگان به خانه‌های اطراف پناه ببرند.

شهید دستجانی اولین شهید انقلاب شهرستان فراهان

وی افزود: پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد و ماموران رژیم به طرف مسجدی که محل تجمع تظاهرکنندگان بود، حمله کردند. با علامتی که مراقبان دادند، همه به خانه‌های اطراف متواری شدند. همچنان صدای گلوله به گوش می‌آمد که من و چند تن از اهالی روستای دستجان به منزل یکی از همسایه‌ها رفتیم. من بالای پشت‌بام بودم و صفر علی برای آگاه شدن از اوضاع، به پشت در حیاط خانه رفت که ناگاه صدای گلوله‌ای به گوش رسید و صفرعلی به روی زمین افتاد. با برخورد گلوله به قلب صفرعلی، او به شهادت رسید.

 مردم روستا از شنیدن خبر درگیری در کمیجان به شدت نگران شده و عده‌ای به سمت کمیجان به راه افتاده بودند. با همکاری مردم و به هر سختی که بود، توانستیم پیکر صفر علی را از کمیجان به دستجان ببریم. همه با ندای الله اکبر به پیشواز ما آمده و پیکر صفر علی را تشیع کردیم و به سوی مسجد بردیم.

گفتنی است شهید صفرعلی دستجانی، اولین شهید انقلاب شهرستان فراهان در ۱۸ بهمن ماه سال ۵۷ است که در شهر کمیجان به دست ماموران رژیم شاهنشاهی به شهادت رسید.

انتهای پیام/ک

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
منشور اخبار
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir