داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

حاشیه های دستمزد و حقوق ۹۸ همچنان ادامه دارد/ مصوبه دولتی که شکاف‌های حقوقی را بیشتر کرد

نمایش خبر : 61 | تاریخ انتشار : 4 تیر 1398

به گزارش فراهان خبر؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ طی ماه های گذشته افزایش و کاهش غیر قانونی حقوق برخی از کارمندان حاشیه های زیادی ایجاد کرده تا جایی که مجلس و دیوان محاسبات به این موضوع ورود پیدا کرده است.

در شرایطی که دولت پیشنهاد افزایش ۱۸ درصدی افزایش حقوق را به نمایندگان داده بود اما در نهایت مجلس بر نظر خود تاکید کرد و دولت موظف شد حقوق همه کارمندان را ۴۰۰ هزار تومان و در صورت باقی ماندن منابع ۱۰ درصد دیگر نیز افزایش یابد.

تخلف ۴۰۰ هزار تومانی در حقوق فروردین کارمندان

در چنین شرایطی که قرار بود این افزایش ۴۰۰ هزار تومانی برای همه کارمندان از ماه اول سال۹۸ اعمال شود، برخی از دستگاه ها و نهادها از افزایش این رقم طفره رفتند و به این ترتیب موجی از نارضایتی میان کارمندان و کارکنان دولت به وجود آمد.

در همین راستا نمایندگان مجلس نیز به دولت تذکراتی دادند به طوری که حمیدرضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارمندان و بازنشستگان لشکری و کشوری و عمل نکردن دولت به این مصوبه، اظهار کرد: هیچ ابهامی نسبت به این مصوبه وجود ندارد، چراکه این میزان افزایش حقوق مصوبه مجلس بوده و به تایید نهایی شورای نگهبان هم رسیده است، لذا امکان هیچ تغییری در آن وجود ندارد.

 

نامه نوبخت و واریز ۴۰۰ هزار تومان به حساب کارکنان

به دنبال عدم واریز ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق فروردین ماه در برخی دستگاه‌ها، رئیس سازمان برنامه و بودجه طی بخشنامه‌ای در مورخ ۲ اردیبهشت ۹۸ تمامی دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرد این مبلغ به حساب کارکنان واریز شود.

 

کسر حقوق فرهنگیان و اعتراضاتی که آموزش و پرورش را وادار به پاسخگویی کرد

در ادامه ماجراهای حقوق و دستمزد صدور فیش‌های حقوقی فرهنگیان در اردیبهشت ماه و کسر مبالغ بالایی از حقوق آنها به گونه‌ای که یک میلیون تومان از حقوق عده‌ای کسر شده موجب اعتراض تعداد زیادی از معلمان شد.

معلمانی که ماه نخست افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومانی را داشتند در ماه اردیبهشت یکباره حقوقشان کاهش داشته و در برخی موارد عملا افزایش حقوقی صورت نگرفته بود که همین مساله سوالات و شبهات زیادی را برای آنها به وجود آورد.

 

پاسخ آموزش و پرورش به کاهش حقوق فرهنگیان در ماه اردیبهشت

ماجرای مقرری ماه اول نیز بدین صورت است که طبق قانون هر افزایش حقوق که شامل حال کارمندان دولت که تابع صندوق بازنشستگی کشوری هستند، می‌شود در ماه اول به حساب سازمان بازنشستگی واریز می‌شود که این موضوع در قانون مدیریت خدمات کشوری نیامده است و آموزش و پرورش نیز چند سالی آن را اجرا نکرد اما با شکایت صندوق بازنشستگی مجدد ملزم شد تا از سال ۹۱ این رقم را به حساب صندوق بازنشستگی واریز کند.

براین اساس هر وقت به حقوق کارمندان اضافه شود در ماه اول آن را کسر و به حساب صندوق بازنشستگی واریز می‌کنند و این وضعیت شامل حال تمام وزارتخانه‌هایی که تابع صندوق بازنشستگی هستند، می‌شود و فقط مشمول آموزش و‌پرورش نیست.

اما این پایان ماجرا نبوده و هنوز برخی نمایندان معتقدند تخلفاتی در افزایش حقوق ها صورت گرفته است؛ حمیدرضا حاجی بابایی عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس براین باور است که ۴۰۰هزار تومان را با درصدها تلفیق کرده‌اند تا فردی متوجه نشود و اگر ۴۰۰هزار تومان را کنار بگذاریم فردی که یک میلیون و ۲۴۳هزار تومان حقوق می‌گیرد ۳.۲ درصد و فردی که حقوقش ۲۰ میلیون تومان است، ۱۶ درصد افزایش داشته است.

 

تخلف دولت در پرداخت حقوق بازنشستگان

تخلفات حقوقی به اینجا ختم نشد و در حالی که  افزایش حقوق سال ۹۸ بایستی درباره حدود ۲.۵ میلیون کارمندان و حدود ۲ میلیون نفر نیز بازنشسته لشگری و کشوری اعمال می‌شد، دولت با طفره رفتن از این مساله مشکلات جدیدی را در پرداخت حقوق بازنشستگان ایجادکرد.

بر اساس گزارش سازمان اداری و استخدامی، در سال ۹۷ در حالی که حدود یک میلیون کارمند زیر ۲.۵ میلیون تومان حقوق دریافت کرده‌اند، حدود ۱۹ هزار نفر بالای ۱۰ میلیون تومان حقوق دریافت کرده‌اند. همچنین ۷۵ درصد بازنشستگان نیز کمتراز ۲.۵ میلیون تومان حقوق دریافت کرده‌اند،

به این ترتیب به طور کل ۲.۵ میلیون کارمند و بازنشسته کمتر از ۲.۵ میلیون تومان در ماه حقوق دریافت کرده‌اند که برای جبران شکاف ایجاد شده مجلس تصمیم گرفت همه حقوقها را ۴۰۰ هزار تومان به صورت ثابت اضافه کتند و در پایان اگر منابع بودجه پاسخگو بود ۱۰ درصد افزایش نیز مجدد اعمال شود.

در همین راست

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir