داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

مردم باید احساس کنند قوه قضاییه در برخورد با فرصت‌طلبان فعال است

نمایش خبر : 53 | تاریخ انتشار : 20 تیر 1398

به گزارش فراهان خبر؛ به نقل از دیار آفتاب؛ سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در سفر استانی به استان مرکزی ظهر امروز در دیدار با قضات و کارکنان این قوه در استان گفت: وضع موجود نیروی انسانی با وضعیت مصوب تفاوت دارد. سه نگاه وجود دارد یکی وضع موجود یکی وضع مصوب و یکی هم وضع مطلوب که در حالت سوم باید دید که رفع گره‌های فعلی با چه میزان نیرو قابل انجام است.

رئیسی با اشاره به اینکه آمار عملکرد مهم است اما ملاک آمار و عدد نیست اظهار کرد: اگر فقط محور آمار شد منفی است اما باید  موردتوجه باشد. بهره‌وری باید به هر آنچه از فعالیت‌ها هست تعلق گیرد.

وی ضمن بیان اینکه در دستگاه قضایی محور قضا و قاضی است ادامه داد: هر کس اجرای عدالت کند معجور عند الله است. سختی کار را قبول دارم و اینکه یکی از سخت‌ترین کارها، کار قضایی است اما نسبت به این سختی اجر و پاداش اخروی نیز خیلی بالاست.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: قضا جایگاهی است که نه‌تنها نباید تحت تأثیر بیرون از خود باشد بلکه نباید از درون نیز نفوذپذیر باشد و نباید حب و بغض‌های درونی در حکم تأثیر داشته باشد.

وی ضمن اشاره به اینکه نکته‌ای که باید به خروجی کار توجه شود عنوان کرد: دادگستری‌های ما علاوه بر انجام وظایف محوله یک نگاهی هم به خروجی کار که نگاه مردم نسبت به عملکرد قوه قضاییه است داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه اعتماد مردم به قوه قضاییه سرمایه بسیار ارزشمندی است تصریح کرد: باید دید که آیا عملکرد ما در جایگاه مرجعیت قوه قضاییه در نگاه مردم تأثیر مثبت داشته یا که ایجاد نگرانی کرده است. باید به اصلاح نگاه مردم نسبت به قوه توجه کرد.

وی ضمن بیان اینکه باید آستانه تحمل را نسبت به‌نقد بالا ببریم تصریح کرد: باید زمینه نقد را ابتدا در مجموعه خودمان ایجاد کنیم و به اصل امربه‌معروف و نهی از منکر که وظیفه همه ماست در این حوزه توجه کنیم.

رئیس قوه قضاییه افزود: تأکید بر سلامت قضایی و اداری و سازمانی مهم است و نسبت به این قضیه باید همواره مراقب بود.

وی ادامه داد: برخورد با فساد در درون قوه قضاییه از تأکیدات رهبری در دیدار اخیر بود و دلیلش هم این است که کسی که باید در جایگاه فساد زدایی باشد خودش شده است منبع فساد این جایگاه حساس است و می‌طلبد که به آن توجه شود.

رئیسی، رعایتشان قانون مداری و عدالت را لازمه تقویت تعاونی مصرف و مسکن قوه قضاییه دانست و اضافه کرد: کارها باید قانون‌مند باشد تا خرده‌ای گرفته نشود. همچنین در حوزه اختصاص خانه‌های سازمانی نیز اجرای مقررات محور قرار دیگر و رعایت آن باب شود چراکه اگر پایبندی به قانون نباشد کار سخت می‌شود.

وی در خصوص آیین‌نامه گروه‌های شغلی گفت: هر چه از مرکز دور می‌شویم استقبال نسبت به این آیین‌نامه بیشتر و هر چه به مرکز نزدیک می‌شویم استقبال کم می‌شود که این نیز باید اصلاح شود.

رئیس قوه قضاییه ضمن بیان اینکه تشویق و تنبیه باید کنار هم باشد اظهار کرد: تشویق‌های این مدت در مورد قضات چندین برابر تنبیه‌های انجام‌شده بوده است.

وی عنوان کرد: شرایط بودجه‌ای و مالی خاصی داریم و ان‌شاءالله از آن عبور خواهیم کرد و دشمن را ناامید می‌کنیم.

رئیسی اظهار کرد: با همه کاستی‌ها، امروز وظیفه ما در دستگاه قضایی اجرای حق و عدالت و افزایش اعتماد مردم به کارایی قوه و نظام است.

وی بیان کرد: هیچ‌گونه ناامنی را نباید قبول کرد و مردم باید در سایه اقدامات امنیتی و اجرایی امنیت داشته باشند و احساس کنند که قوه قضاییه در برخورد با فرصت‌طلبان فعال است و به آرامش دست یابند.

رئیسی بیان کرد: در حوزه امنیت باید به فعالیت‌های اداری هم توجه کرد چراکه ضعف در فعالیت‌های اداری موجب ایجاد پرونده‌هایی می‌شود که دستگاه قضا نقشی در آن‌ها ندارد.

وی ضمن تأکید بر اینکه نباید در دستگاه قضایی اجازه ناامنی و تخلف را داد اظهار کرد: رسیدگی سریع، دقیق و به‌دوراز نفوذ باید در اولویت قرار گیرد.

رئیسی، تعامل بین قوا را شرط موفقیت در کشور برشمرد و عنوان کرد: تعامل با قوای دیگر در عین حفظ استقلال قوه قضاییه منجر به توسعه‌یافتگی خواهد شد.

وی در خصوص مشکلات کارخانه‌های مشکل‌دار استان مرکزی گفت: مشکلات شرکت‌های استان مسئله‌ای چندضلعی است و به قوه قضاییه ، دولت و مجلس مرتبط است. استانی که قطب صنعتی است و دارای صنایع سنگین است باید تلاش شود که منجر به رکود نشود.

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: خصوصی‌سازی مسئله‌ای است که در ۶ برنامه توسعه‌ای کشور تأکید شده است چراکه همه به آن معتقدند و مسئله مسلمی است. اما باید به چند نکته توجه شود یکی اینکه کسی که آمده است این‌کاره باشد. دوم آورده‌اش بررسی شود و سوم باید موردحمایت قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد:به‌هیچ‌وجه نباید اجازه داد که کارخانه‌ای که در تولید و اشتغال تأثیرگذار است دچار اخلال شود و بخش‌های مختلف باید در این حوزه کار کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir