داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

هواشناسی استان مرکزی هوای فراهان را ندارد

نمایش خبر : 377 | تاریخ انتشار : 3 مرداد 1398

به گزارش فراهان خبر، کشاورزی و هواشناسی در طول تاریخ همواره با هم بوده‌اند، شاید از همان زمان که انسان تصمیم به فعالیت‌های زراعی گرفت و به‌درستی دریافت برای بهره‌برداری بیشتر در کشاورزی، باید وضعیت آب‌وهوا و شرایط جوی را در نظر بگیرد.

توجه به این اصل مهم در کشاورزی ایجاب می‌کند تا کشاورزان نسبت به وضعیت جوی منطقه آگاهی یابند. یکی از منابع رسمی برای دریافت اطلاعات نسبت به وضعیت جوی استان مرکزی، سایت اداره کل هواشناسی استان است اما نامی از فراهان در آن دیده نمی‌شود.

شهرستان فراهان یکی از شهرهای استان مرکزی و قطب کشاورزی و دامداری استان است، بنا بر گزارش‌های مسئولان، حدود ۳۰ درصد تولیدات دامی و کشاورزی استان در این شهرستان تولید می‌شود اما همه این فعالیت‌های اقتصادی باعث رونق منطقه نشده و هنوز واژه محرومیت در کنار نام این شهرستان دیده می‌شود.

جای خالی فراهان در میان لیست شهرستان‌های استان برای پیش‌بینی هواشناسی

تنها منبع برای هواشناسی فراهان چند دستگاه در محوطه جهاد کشاورزی این شهرستان است که توسط کارشناس به اداره کل هواشناسی استان ارسال می‌شود و برای دریافت وضعیت هوا باید با استان و آن‌هم در ساعات اداری تماس گرفت.

در وضعیت‌های اضطراری منبعی برای دریافت دقیق وضعیت هوای فراهان وجود ندارد. این در صورتی است که اکثر شهرستان‌های استان اداره هواشناسی دارند.

گذشته از هر چیز وجود چنین مرکزی در فراهان لازم است و عدم توجه کافی مسئولین به این نکته قابل‌توجه است. در عصر کنونی که مسافران برای سفر از قبل وضعیت هوا و راه‌ها را بررسی می‌کنند نبود نام فراهان در سایت این سازمان قبال توجیه نیست و نیازمند اهتمام فوری و جدی مسئولان است.

پروژه احداث ایستگاه هواشناسی فراهان از سال ۹۰ در زمینی در جاده مجدآباد فراهان کلید خورد، این پروژه قرار بود تا سال ۹۴ راه‌اندازی شود اما به دلیل نبود اعتبارات درنهایت نیمه‌کاره رها شد و اعتبار ۴۰ میلیون تومانی که برای اسکلت ساختمان این ایستگاه صرف شده بود، در جاده مجد آباد به حال خود رها شد.

این ایستگاه هواشناسی با ۱۵۰ مترمربع در یک طبقه و  ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در انتظار تأمین اعتبار است.

قابل‌توجه است به دلیل عدم وجود ایستگاه سینوپتیک هواشناسی در فراهان در بسیاری از زمان‌ها حتی از اخبار استانی و در بخش هواشناسی نیز در مقابل نام فراهان خط تیره گذاشته می‌شود و هوای آن نیز اعلام نمی‌شود.

فرماندار فراهان:

راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی فراهان ضروری است

سجادی، فرماندار فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: راه‌اندازی و تکمیل ایستگاه هواشناسی فراهان با توجه به فناوری‌های روز ضروری است که می‌طلبد هرچه سریع‌تر این مهم تحقق پیدا کند.

وی افزود: مسلماً با اعتبارات قطره‌چکانی مسیر بهبود وضعیت ایستگاه هواشناسی فراهان سرعت بالایی نخواهد داشت.

سجادی اظهار کرد: خدمات هواشناسی و چگونگی کاربردی کردن اطلاعات آن باید توسط کارشناسان این سازمان انجام و اطلاع‌رسانی شود.

فرماندار فراهان گفت: در دیدار با مدیرکل هواشناسی استان مرکزی نسبت به تجهيز ايستگاه هواشناسي منطقه فراهان قول مساعدت و همكاري داده‌شده است.

وی بیان کرد: با مدیرکل هواشناسی استان مرکزی توافق شد، اعتبار موردنیاز برای تکمیل ساختمان هواشناسی فراهان به نسبت دوسوم از محل اعتبارات استانی و یک‌سوم از محل اعتبارات ملی تأمین شود.

انتهای پیام/


دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir