داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

راهپیمایی با شکوه اربعین دشمنان را نگران کرده است/جبهه غربی-عربی در به حاشیه راندن تظاهرات عراق مؤثر بود/۵۰۰ موسسه غربی در حال تجزیه و تحلیل اربعین هستند

نمایش خبر : 267 | تاریخ انتشار : 15 مهر 1398

به گزارش فراهان خبر؛ حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص مسائل پیش‌آمده در کشور عراق در آستانه اربعین حسینی، گفت: در اینکه مطالبات جوانان عراقی مطالباتی کاملاً مشروع و به حقی است و باید به آن به صورتی مسالمت‌آمیز و از رهگذر گفتمانی دو جانبه پاسخ داده شود، هیچ شکی نیست.

وی افزود: پیش‌زمینه‌های سیاسی موجود و مطالباتی که در طول سال‌ها روی هم انباشته شد و بی پاسخ ماند، سبب رخ دادن چنین حوادثی شد.

راهپیمایی با شکوه اربعین دشمنان را نگران کرد

هانی زاده با اشاره به زمان برگزاری این تظاهرات، تصریح کرد: با توجه به اینکه در آستانه اربعین حسینی قرار داریم و این راهپیمایی به پدیده ای انسانی و جهانی تبدیل شده و هر سال با شکوه تر از سال قبل برگزار می شود، لذا این امر بازیگران منطقه ای و بین المللی را آشفته کرد و باعث شد تا آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان به شدت از گسترش راهپیمایی اربعین حسینی که ممکن است در آینده به جبهه گسترده وحدت اسلامی نیز تبدیل شود، نگران باشند.

عربستان و اسرائیل تدارک تظاهرات امسال را از سال قبل چیدند

وی ادامه داد: به همین علت پس از راهپیمایی سال گذشته رژیم صهیونیستی و عربستان برنامه ریزی دقیقی برای تحت الشعاع قرار دادن این مراسم در سال جاری انجام دادند و با همکاری احزاب لائیک شیعه و شیعیان انگلیسی از مدت ها پیش به صورت زیرپوستی و خزنده به تحریک جوانان عراقی و یارگیری و تعیین سرشاخه تظاهرات پرداختند و چند هفته مانده به این مراسم باشکوه جوانان را به کف خیابان ها آوردند.

این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: مطالبات جوانان عراقی در ظاهر کاملا مشروع بوده ولی هدف زیرپوستی آن در درجه اول تحت الشعاع قرار دادن اربعین حسینی و جلوگیری از برگزاری آن است و پس از آن سقوط دولت فعلی عراق است.

هانی زاده با اشاره به شعارهای داده شده در این تظاهرات، گفت: شعار های مطرح شده در تظاهرات ابتدائی کاملا در چارچوب معین و در راستای مبارزه با فساد بود ولی به تدریج سمت و سوی دیگری پیدا کرد و با هدف قرار دادن ایران و مرجعیت شیعه، دست های پشت پرده را نمایان کرد.

هدف نهایی ساقط کردن دولت فعلی عراق است

وی با بیان اینکه عوامل حزب بعث، شیعیان مرتبط با سفارت آمریکا و احزاب لائیک عراق در به حاشیه راندن تظاهرات عراق نقش دارند، افزود: هدف آن ها ساقط کردن دولت عادل عبدالمهدی است، چرا که وی از شیعیان متعهد است و در برابر فشارهای آمریکا جهت کاهش روابط با ایران ایستادگی کرد. اما در طرف مقابل جایگزینی برای دولت فعلی مطرح نمی شود و همین امر نگرانی هایی را در جامعه عراق به وجود آورده و نوعی شکاف در ساختار سیاسی این کشور ایجاد کرده است.

عراق باید فساد را از بین ببرد تا شرایط بهبود یابد

کارشناس مسائل منطقه ای با اظهار امیدواری نسبت به عبور دولت عراق از این فتنه به وجود آمده، گفت: امید می رود نخست وزیر عراق با درایت و هوشمندی بر اوضاع این کشور مسلط شود، ولی نباید از این نکته نیز صرف نظر کرد که این کشور باید به سوی پاکسازی چهره های فاسد که در ارکان دولتی و پارلمانی نفوذ کرده اند، حرکت کند و اگر این قول به جوانان عراقی داده شود طبیعتا اوضاع بهتر خواهد شد.

تجزیه و تحلیل ۵۰۰ موسسه غربی از اربعین

هانی زاده تاثیر راهپیمایی اربعین را جهانی دانست و تصریح کرد: این پدیده بزرگ که برای جهانیان شگفت انگیز است باعث شده تا طبق آمار منتشر شده ۵۰۰ موسسه سیاسی، فرهنگی و پژوهشی در اروپا، آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال تجزیه و تحلیل این حرکت با شکوه باشند.

وی با اشاره به شرایط ناامنی در عراق در طول چند سال گذشته، ادامه داد: حضور ۲۰ میلیون زائر از ۸۰ کشور دنیا در شهر کوچک کربلا که با کمترین حادثه ای همراه است و با شعارهایی کاملا راهبردی همراه است، برای آمریکا و غرب قابل قبول نیست.

جبهه غربی-عربی در به حاشیه راندن تظاهرات عراق موثر بود

وی خاطرنشان کرد: قطعا این راهپیمایی در اوضاع فعلی کشور عراق تاثیرگذار است ولی نباید از مطالبات نیز چشم پوشی کرد چرا که اگر جوانان و مردم عراق برای مدتی موقت و به احترام اربعین سالار شهیدان از خواسته های خود دست بکشند و از کف خیابان ها خارج شوند ولی در صورت عدم پیگیری مطالبات از سوی مسئولین عراقی، انفجار های سیاسی در انتظار کشور عراق خواهد بود. در واقع باید گفت گرچه جبهه غربی-عربی در به حاشیه راندن تظاهرات عراق موثر بوده ولی دولت عراق برای سامان دادن به اوضاع این کشور باید مطالبات به حق مردمش را پیگیری کند.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir