داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

قالیباف: مشکل دولتی است که تولید فقر و بی‌عدالتی می‌کند/ رئیسی: به دولت اطلاع دادم که افزایش قیمت سوخت مشکلاتی را ایجاد می‌کند/رحیم‌پور ازغدی: آقای روحانی! اگر توهین کرده‌ام صوت جلسه را منتشر کنید/ رسائی: یک هیئت دولت از فرزندان وزرا داریم

نمایش خبر : 163 | تاریخ انتشار : 17 آذر 1398

به گزارش فراهان خبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امروز، 16 آذر؛ در نقاط مختلف کشور چهره‌های سیاسی در جمع دانشجویان حاضر شدند تا ضمن گرامیداشت روز دانشجو و پاسخ به سوالات دانشجویان به بیان مسائل روز بپردازند.

محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

مشکل امروز دولتی است که تولید فقر و بی‌عدالتی می‌کند

محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شهردار سابق تهران در مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر؛ روز دانشجو با عنوان "دوباره لبخند" در دانشگاه علامه طباطبایی تهران اظهار داشت: دانشجویان قلب تپنده این سرزمین هستند که به حرکت‌های ملت معنا بخشیده‌ و ذهن و فکرشان به استقلال و آزادی گره خورده است و ندای آزادی سر می‌دهند.

وی محیط دانشگاه و جامعه دانشجوی را بسیار متفاوت از دیگر محیط‌ها دانست و افزود: دانشجویان سرشار از امید و سرزندگی هستند و در تاریخ تلاش‌های بسیاری برای سربلندی کشور انجام دادند؛ دانشجویان عدالت‌خواه، استکبارستیز و پرتلاش هستند.

قالیباف ادامه داد: همه جریان‌های سیاسی، مذهبی و قومی و قبیله‌ای ایران در استکبارستیزی یک‌دل و یک‌صدا هستند، البته استکبارستیزی به معنی جنگ‌طلبی نیست، ما با همه دنیا به دنبال ارتباط و تعامل هستیم و همه دنیا آمریکا نیست.

وی گفت: وقتی از استکبارستیزی صحبت می‌کنیم، باید به‌طور دقیق و از تمام وجود به این مفهوم توجه کنیم‌. استکبارستیزی یعنی ما می‌توانیم. استکبارستیزی یعنی توانمندسازی و تکیه بر مردم و توان داخلی. استکبارستیزی یعنی ایمان داشتن به وعده‌های الهی، وقتی ایمان به سنت الهی داریم به وعده‌های الهی هم ایمان داریم. سنت الهی این است که در مقابل ظلم و مستکبر بایستیم و نگاه نکنیم چه داریم و چه نداریم بلکه هرآنچه داریم به کارگیریم.

قالیباف افزود: مبازه با استکبار، تنها با انقلاب شروع نمی‌شود بلکه با انقلاب، تداوم و جهت‌گیری دقیق پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: برخی احساس می‌کنند مشکلاتی که در تحریم و اشتغال دارند، ناشی از عدم ارتباط با آمریکاست اما باید گفت که اینطور نیست. مگر کم هستتد کشورهایی که علیرغم ارتباط با آمریکا مشکل دارند؟!
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: مشکل اساسی این است که می‌خواهیم کشور را شرطی اداره کنیم؛ به‌گونه‌ای که هم چرخ سانتریفوژ‌ها بچرخد هم زندگی مردم، اتفاقی که در عمل افتاد این بود که  هردو را تعطیل کردیم.
 
قالیباف، گره زدن آب و نان مردم را به موضوعاتی که منشاء خارجی دارند، یک نقطه ضعف دانست و افزود: مشکل از آنجایی شروع می‌شود که با مردم ارتباط نداریم و به میان آن‌ها نمی‌رویم.
 
وی افزود: اگر یک مسئولی به میان مردم نرود و از پشت شیشه ماشینش نظرسنجی کند، چنین فردی درک درستی از مشکلات مردم نخواهد داشت و تصمیم غلط می‌گیرد، غافل از اینکه قدرت اجرای همان تصمیم غلط را هم ندارند. و اینگونه می‌شود که هنوز راه حل کسر بودجه کشور را در رابطه با اروپا می‌دانند‌. آیا ما در این کشور توان نداریم نقدینگی را کنترل کنیم؟ هرروز که می‌گذرد هزارمیلیارد به نقدینگی کشور اضافه می‌شود و قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به وجود چند خزانه در کشور عنوان کرد: «چرا در کشور یک خزانه وجود ندارد؟ چرا اخذ برخی مجوزها در اختیار یک گروه خاص است؟ در همین جریان بنزین اگر مردم می‌دانستند که مسئولان با آنها صادق هستند مطمئن باشید که چنین مشکلاتی پیش نمی‌آمد. مردم در جربان قرار نگرفتند. رئیس جمهور می‌گوید من از مردم دیرتر متوجه شدم، آن هم با پوزخند. بدترین شیوه اجرا را انتخاب کردند. چند روز قبلش هم صراحتا گفتند بنزین گران نمی‌شود.

شهردار اسبق تهران با اشاره به ناکارآمدی در نظام اداری و اجرایی کشور، اضافه کرد: اگر نتوانید یک تصمیم را خوب اجرا کنید، فرقی نمی‌کند که در روز یک تصمیم‌ بگیرید یا در سال یک تصمیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مستضعف به کسی گفته می‌شود که توان بالقوه‌ای در او وجود دارد ولی نمی‌تواند این توان بالقوه خود را کنترل کند. در حوزه عدالت اگر به دنبال توزیع فقر باشیم معاندین و مخالفین کشور مخالفت نخواهند کرد؛ ولی وقتی می‌خواهیم فرصت ها را برای شکوفایی استعدادها و ظرفیت ها در اختیار مردم قرار دهیم و نمی‌گذارند، این ناعدالتی است.

قالیباف اظهار کرد: اگر ما امروز حرفی با آقای روحانی داریم در همین زمینه است وظیفه همه ما است که فارغ از همه گرایش‌های سیاسی و نظراتی که داریم و با وجود چالش اقتصادی، به دولت کمک کنیم و وظیفه دولت است که گام اول را بردارد نه اینکه روز به روز با تصمیماتی که می‌گیرند به مشکلات افزوده شود‌.

قالیباف با اشاره به موضوع مبارزه با فساد گفت: در حقیقت مشکل امروز ما نه فقر و بی عدالتی که دولتی است که تولید فقر و بی‌عدالتی می‌کند. با فساد باید مبارزه کرد و قوه قضاییه این کار را شروع کرده است و باید با قدرت به آن ادامه بدهد ولی باید بدانیم که ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره کشور است که ماحصل تفکر غرب‌گراست.

وی افزود: نوع سیاست‌های اینها در توزیع عدالت نگاه غربی‌هاست و نگاه همان چهاردرصدی‌ها به توده‌های مردم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در همین اجرای بنزین ما نفهمیدیم قصد کاهش مصرف بود یا درآمد دولت؟ هیچ وقت نفهمیدیم کدام یک از این دو است و نوع توزیع هم صحیح و درست نبود و بعد نتیجه کسری بودجه می‌شود و به جای آنکه از جایی که مالیات بگیریم، نمی‌گیریم و از جایی که نباید مالیات بگیریم، می‌گیریم.

قالیباف گفت: آنجایی که نباید به زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم، دخالت می‌کنیم و آنجایی که باید وارد شویم وارد نمی‌شویم. امیدوارم یک روزی دیوان محاسبات گزارش ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش آن را بدهد. ریشه اصلی اقتصاد، ناکارآمدی در دولت است و از اینجاست که ریشه فساد شکل می‌گیرد. امروز بیش از هرزمان دیگری به کار نیاز داریم. امام وقتی حرف از دشمن ستیزی می‌زنند می‌گویند راه مبارزه کار و تلاش و فعالیت برای پیشرفت کشور است. برای ایجاد یک شغل در کشور چقدر مشکل وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با توجه به کسب و کارهایی که هست یا کسب و کارهای نوین متوجه می‌شویم در دنیا بیش از ۵۰ هزار شغل وجود دارد ولی در ایران ۱۰.۱۲هزار شغل داریم چرا؟ مدیرانی که در حال کار کردن هستند درکی از کار کردن در این دوره ندارند و هنوز با راه‌حل های دهه ۷۰میلادی می‌خواهند مشکلات را حل کنند. با همان سختی هایی که می‌بینم آینده ما آینده روشنی است به شرطی که روحیه تکیه به جوانانمان را داشته باشیم و من این را تجربه کردم که هرکجا فرصت را به جوانان دادیم آنها توانستند کارآمدتر کنند و سیستم را بهینه کنند. اگر این را رعایت کنیم مطمئن باشید با یک برنامه ۵ ساله با همه مشکلاتی که وجود دارد کشور می‌تواند جهش بزرگی داشته باشد.

قالیباف تصریح کرد: انتخابات مجلس فرصتی برای جوانان است، مجلس اگر بناست در راس امور قرار بگیرد، باید جسور باشد و درد مردم را بفهمد و البته فقط فهمیدن درد مردم کفایت نمی‌کند؛ بلکه باید درد مردم را چاره اندیشی کند. بخصوص در مجلس آینده که ما باید مجلس نو و متفاوتی نسبت به آینده داشته باشبم. مجلسی نو که حتما جوانان در آن باشند و شناختی عمیق از کشور داشته باشیم

آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه:

۱۶ آذر نماد ضد استکبار و ضد استعمار دانشگاه و دانشجو است

آیت‌الله رئیسی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو گفت: ۱۶ آذر نماد ضد استکبار و ضد استعمار دانشگاه و دانشجو است. این نماد نشان می دهد که نقش دانشجو و دانشگاه در شناخت نیازها بسیار مهم است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به حادثه ۱۶ آذر و روز دانشجو گفت: احساس خطر دانشگاه در آن روز نسبت به خطر نفوذ در دشمنان بود. ۴ماه پس از حادثه ۲۸ مرداد و آمدن معاون رئیس جمهور وقت آمریکا احساس مسئولیت دانشجویان در رابطه با اینکه ایران تحت نفوذ آمریکا است را بدنبال داشت.

وی با تاکید بر اینکه دانشجویان و جریانهای دانشجویی از قبل از انقلاب در مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی موثر بود گفت: در جریان پیروزی انقلاب و در جریان دفاع از ارزشها تشکل های دانشجویی گواهی بر این ادعا هستند که دانشجویان در عرصه های مختلف ایستادگی کردند و نقش جنبش های دانشجویی را به عنوان کسانی که عدالت خواه و آرمان خواه بودند می بینیم.

وی با بیان اینکه دانشجو به دنبال آرمانخواهی هست گفت: این امر مبارکی است. دانشجویان باید زمان شناس، وقت شناس و آشنا به مسائل سیاسی و اجتماعی باشند. مطالبه از مسئولان باید به عنوان نعمت و فرصت تلقی شود و نباید مطالبه به عنوان مشکل یاد شود بلکه باید فرصتی برای بیان دغدغه ها باشد.

رئیسی با تاکید بر اینکه نگاه با اصلاح امور باید مورد توجه قرار گیرد افزود: در این رابطه بحث از جناح سیاسی خاصی نیست و دانشجو باید نظام را نظام خودش بداند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه با دانشجوی و دانشگاه بی ارتباط نیستم، گفت: اطلاعیه های دانشگاهها به صورت هفتگی و بولتن برای بنده ارسال می‌شود و من آنها را می خوانم.

وی به دغدغه های دانشجویان اشاره کرد و افزود: بعضی از نکاتی که دانشجویان اشاره کردند توصیه و برخی سئوال و برخی هم نکاتی بود که به آنها اشاره خواهم کرد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه اجرای عدالت در دستگاه قضایی بسیار مهم است گفت: همه مسئولان موظف به اجرای عدالت هستند اما در رابطه با اینکه ما به عنوان پیشانی نظام مطرح هستیم باید بگویم چند برنامه تحولی در این دوره داریم. اولین موضوع و دوره تحول به موضوع اجرای عدالت بر می گردد. بحث ما، عدالت سبوطی نیست. البته در بین مفاهیم دینی، عدالت از گسترده ترین مفاهیم مطرح شده است. اولین گام، قانون عادلانه است چرا که مجریان عادل هستند که می توانند شیرینی عدالت را در کام مردم ایجاد کنند.

وی با تاکید بر اینکه عدالت باید به صورت یک گفتمان غالب در همه سطوح نظام ایجاد شود، تصریح کرد: باید گفتمان رایج شود تا معلوم شود از مهمترین اهداف نظام، اجرای عدالت است.

رئیسی در ادامه و با اشاره به یکی از سئوالات و دغدغه های دانشجویان در رابطه با اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین و اینکه به عنوان عضو شورای هماهنگی اقتصادی چه کرده اید، گفت: در رابطه با شورای هماهنگی اقتصادی باید بگویم دولت در سال ۹۶ که مشکلاتی پیش آمد همزمان زمزمه هایی در رابطه با تشکیل دولت سایه، شورای عالی اقتصادی و ... مطرح شد اما رهبری فرمودند دولت بماند و اختیاراتی هم دارد اما شورای هماهنگی اقتصادی با قوای دیگر همکاری کنند تا دولتمردان انجام وظیفه کنند.

وی خاطرنشان کرد: شورای هماهنگی سران حجتی برای همه مدیران است تا نگویند اختیاراتی ندارند.

رئیسی در رابطه با اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین افزود: قانون برنامه توسعه ششم و قانون  هدفمند کردن یارانه ها تصریح کرده که دولت موظف است در هر سال نسبت به مدیریت مصرف سوخت اقدام کند. چند سال دولت این اقدام را انجام نداد. به نظر ما اگر این ۵ سال انجام می شد و با یک شیب ملایم قیمت سوخت مثل سایر کالاها تغییر می کرد این شرایط پیش نمی آمد.

رئیس قوه قضائیه گفت: طرحی را دولت به شورای هماهنگی اقتصادی آورد که با پیشنهاد دولت هم بررسی شد. در پاسخ به سئوال برخی آقایان مبنی بر اینکه این طرح  پشتوانه قانونی داشته و نیازی به طرح در شورای نبود باید بگویم، آقایان گفتند برای هماهنگی، طرح را به شورا آورده اند و یک بخشی از آن نیاز به مصوبه داشتند. این بخش مربوط به افزایش قیمت بنزین بود که باید در ۳ الی ۴ قسط می شد. یک بخش آن تولید، یک بخش برای مردم و بخش دیگر به انرژی اختصاص می یافت.

وی گفت: پیشنهاد دولت این بود که  کل درآمد حاصل از این قضیه به مردم داده شود که این موضوع نیاز به مصوبه داشت.

رئیسی در رابطه با اجرای طرح هم افزود: بدون اجتماع نخبگانی و آماده کردن یک سری زیر ساخت ها، این قضیه مطرح شد. البته برخی از زیرساخت ها مثل کارت سوخت حذف شد. سئوال این است در زمان حذف کارت سوخت آیا دانشگاه اعتراضی انجام داد؟

به دولت اطلاع دادم که افزایش قیمت سوخت مشکلاتی را ایجاد می‌کند

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه به صورت غیررسمی مطلع شدم طرح به زودی اجرا می‌شود، گفت: چند روز قبل از اجرای طرح یادداشت رسمی به دفتر رئیس جمهور دادم که افکار عمومی و نخبگانی  آماده شوند و اعلام کردم که ممکن است عواقبی داشته باشد البته برخی از دستگاه‌های امنیتی و اجرایی در دولت هم نظراتی داشتند. در نهایت این قضیه اجرا و اعتراضاتی مطرح شد. به هر حال باید اعتراضات شنیده شود. و نسبت به کسانی که قصوری نداشته و فریب خورده اند با رأفت اسلامی برخورد شود و نسبت به کسانی که ناامنی ایجاد کردند باید در جای خودش رسیدگی شود.

وی به سفر اخیر خود به استان اصفهان اشاره و تصریح کرد: بنده آنجا گفتم رفراندوم پیشکس، مردم را در جریان طرح‌ها قرار دهید.  

رحیم‌پور ازغدی:

توهین نکردم،روحانی گفت حرف نزن

حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای انقلاب فرهنگی امروز (شنبه) در مراسم  گرامیداشت ۱۶ آذر و روز دانشجو در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ضمن عرض تسلیت به مناسبت وفات حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: ۶۶ سال پیش تظاهراتی علیه دربار، انگلیس، آمریکا و کودتا در دانشگاه تهران رخ داد تا منشأ حرکتی شود که روز دانشجو نام گرفته است.

وی ادامه داد: حضرت معصومه حرکتی که در هزار سال پیش شروع کرد که حتی مزارش منشأ حرکت‌های بزرگی بوده است. مأمون تاکتیکی زد تا با به اصطلاح صلح با امام رضا و بازداشت محترمانه ایشان که منجر به انتقال ایشان از مدینه به طوس یا همان مشهد شد از انقلاب جلوگیری کند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: امام رضا در حالی که در حال حرکت به خراسان بودند در نامه ای مخفیانه از حضرت معصومه خواستند تا به سوی ایشان بشتابند. حضرت نیز مخفیانه با گروه کوچکی به سوی امام رضا حرکت کرد و در حوالی ساوه مورد حمله عمال حکومت قرار گرفتند و پنج برادرشان شهید شد. ایشان نیز مجروح و به قم رفتند و آنجا نیز مسموم و به شهادت رسیدند.

رحیم پور ازغدی در ادامه با بیان اینکه اولین مراکز علمی جدید از زمان ناصرالدین شاه و امیرکبیر آغاز شد، اظهار داشت: امیرکبیر تصمیم داشت با ایجاد علم و فن بدون وابستگی مراکزی مانند دارالفنون ایجاد شد. وی از کشورهایی که به دنبال استعمار بودند استاد نپذیرفت.

وی تصریح کرد: امیرکبیر هم جلوی جریان های انحرافی چون باب و بهاییت ایستاد و هم جلوی اجنبی ها و کشورهای استعماری ایستاد. در کنار آن به واردات علم و تکنولوژی مبادرت کرد تا بتواند از کشور دفاع کند و کشور را پیشرفته کند. انگلیسی ها این موضوع را برنتافته و وی را شهید کردند.

عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی بیان کرد: بعد از شهادت امیر کبیر نخست وزیری دو تابعیتی آمد که شرایطش مانند وضع کنونی کشور و برخی مدیران کشور بود. مسیر دارالفنون بعد از امیر کبیر تغییر کرد و در تله نیروهای استعماری افتاد تا کادرهای استعماری ساخته شود و نهایتا پهلوی ها از آن بیرون آمد.

ازغدی اضافه کرد: بعد از روی دادن انقلاب مشروطه که ریشه دینی داشت نیز ما شاهد انحرافاتی هستیم. مثلاً ابتدا بست نشینی عبدالعظیم بود و اما در نهایت سفارت انگلیس شد. رهبران آن نیز از شیخ فضل الله به تقی زاده تبدیل شدند. خط تقی زاده ها را امروز هم می توان دید و حتی در آینده نیز تکرار می شوند. آنها وعده های می دهند و با دروغ پردازی سرمایه کشور را به باد می دهند.

وی عنوان کرد: در سال ۱۳۱۳ که دانشگاه تهران در دوره رضا خان تأسیس می شود، ابتدا رویکرد فرانسوی داشت ولی تغییر به رویکرد انگلیسی یافت تا تولید علم نکند و رویکرد کادرسازی برای رژیم داشته باشد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: علم ایجاد نمی شود، بلکه موجود می شود. باید بسترهای آن فراهم می شود. در رژیم پهلوی تلاش شد تا سیستم و نیروهای بروکراتیک و تکنوکرات تحت طراحی غربی ها پیاده شود تا با ایجاد صنایع مونتاژ، نفت و ذخایر طبیعی کشور غارت شود.

رحیم پور ازغدی افزود: در آن زمان تحت عنوان مدرن سازی اروپایی تلاش شد به نهاد دین حمله کنند. شما در زمان پهلوی اول شاهد سرکوب تمامی ظواهر روشنفکری و عدم وجود نهادهای دموکراتیک بودید و بیست و چند هزار نفر شهید شدند.

وی گفت: رضا شاه آدم بی سواد، تریاکی و قلدر بود. قلدری رضا شاه برای مردم بود و طبق اسناد، از اربابان انگلیسی خود می ترسید. فروغی در خاطرات خود نوشته است که وقتی رضا خان می خواست ارباب خود را عوض کند و به هیتلر روی آورد، بعد از شکست آلمان و از ترس، ۲۰کیلولاغر شد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: استقلال کشور را رضا شاه از بین برد و تحت فرمان انگلیس قرار داشت، دموکراسی و عدالت نیز نبود. در آن زمان یک فرهنگ تحت طراحی انگلیس برای حمله به دین ایجاد شد.

رحیم پور ازغدی افزود: بعد از پایان رضا شاه و شکست وی از شوروی، انگلیس و آمریکا دیگر از کشور خارج نشدند. تلاش کردند تا با توجه به رویکرد خود، احزاب و نشریاتی درست کنند و از همین روی تشکل های دانشگاهی و دانشجویی در دانشگاه تهران شکل گرفته شد.

وی گفت: مردم آنقدر از دیکتاتوری رضا شاه خسته و عصبانی شده بودند که با سقوط رضاخان مقاومت نکردند. آن موقع مردم می گفتند که عامل انگلیس رفت و حالا خود انگلیسی ها آمده اند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی با بیان اینکه با رفتن رضا شاه، پسرش را آوردند و تحت عنوان آزادی، هرج و مرج را پیاده کردند،خاطرنشان کرد: شاه جدید نیز که جوان و پوست خربزه زیر پایش بود و در همان مدت هم دولت اجیر انگلیس و شوروی سر کار آمد. 

رحیم پور ازغدی گفت: اشغالگران با ایجاد توهم آزادی، احزاب و مطبوعات  ایجاد کردند که پروژه ای برای هرج و مرج شد. پایان این دوران هم سقوط دولت مصدق است.وقتی آمریکا و انگلیس دیدند که کشور از کنترل آنها خارج می‌شود، کودتا کردند.

وی با بیان اینکه اولین تجربه حرکت های دانشجویی توسط حزب توده بود،خاطرنشان کرد: مردم از کمونیسم منزجر بودند و حزب توده اولین حزبی بود که اعلام موجودیت کرد. همه احزاب در دوران پهلوی وابسته بودند، وابسته به شوروی، انگلیس و حتی آمریکا.البته جریان هایی مانند فداییان اسلام و جبهه ملی هم بودند که هویت مستقل داشتند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ما حتی در آن دوران احزاب و گروهایی داشتیم که گرایش به آلمان و «فاشیسم» داشتند که بعد از پایان جنگ جهانی دوم، ممنوع شدند.

رحیم پور ازغدی گفت: احزاب و گروه ها و همچنین تشکل های دانشجویی تحت نفوذ سفارت های خارجی کار خود را شروع کردند به طوری که قوی ترین آن مربوط به حزب توده تحت نظر شوروی بود.

وی با بیان اینکه سفارتخانه ها نیز تلاش داشتند در قالب تشکل دانشجویی کادرسازی برای خود کنند تا در آینده در دولت برای آنها کار کنند،خاطرنشان کرد: کادر پهلوی از همین تلاش های «فراماسون ها» از دوران مشروطه تشکیل شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حتی واژه پهلوی از سوی نمایندگان انگلیس اعلام شد،تصریح کرد: اولین رژیم دست نشانده در ایران همان پهلوی است.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه ما پنج خط فکری در دانشگاه ها داشتیم،گفت: اولین خط فکری مربوط به حزب توده بود. دومین حرکت مربوط به روشنفکران غربی بود. سومین حرکت «بابیت» بود که می توان آن را بمب گذاری در شیعه دانست. ارکان اصلی حکومت پهلوی نیز بهایی ها که محصول همین تشکل ها بودند. پنجمین تشکل هم دینی و ملی بود که با حرکت های وابسته مبارزه می کردند.

وی با تاکید براینکه هدف اصلی نفت بود و دغدغه دموکراسی کاملا دروغ بود،تصریح کرد: جنبش دانشجویی ملی و اسلامی با انگلیس و آمریکا درگیر بود که اوج آن را در جریان کودتای ۳۲ و سال بعد از آن می توان دید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با کودتای آمریکایی ها، آنها ارباب اول شدند و انگلیس به مرتبه دوم سقوط کرد. آمریکا و انگلیس شوری را اخراج کرد و  مسکو هم با رژیم پهلوی بد بود.

رحیم پور ازغدی اظهار داشت: رئیس دانشگاه تهران را باید شاه تعیین می کرد و شاه نیز مانند برخی وزرا، از سفارت آمریکا و انگلیس دستور می گرفت.

وی تاکید کرد: در زمان کودتای ۲۸ مرداد، مردم سرد و مایوس بودند. همین موضوع باعث شد که مردم در صحنه نباشند؛ الان می بیند که مشکلاتی که برای کشور پیش می آید، مردم در صحنه هستند و با آن مبارزه می کنند و گره از مشکلات باز می کنند.

این استاد دانشگاه گفت: اولین بارقه های مبارزه با آمریکا و انگلیس در دانشگاه ها از همان ماه های ابتدایی بعد از کودتا شروع شد تا آنکه دانشجویان در اعتراض به سفر «نیکسون» به ایران و اعطای مدال افتخار به وی، حرکتی آغاز کرند و سه شهید محصول آن مبارزه شد.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه امروز چهل سال از اخراج آمریکا و شاه از کشور می گذرد،گفت: ما پیشرفت‌هایی کردیم و باید هم پیشرفت کنیم. گام دوم مورد نظر رهبری همین است که از اشتباهات درس گرفته و پیشرفت کنیم.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: در آن مقطع نگاه لیبرال سرمایه داری در غرب حاکم شد و در مقابل «سوسیالیسم» در مقام حاکمیت شکست خورد. 

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه حضرت امام شکست سوسیالیسم را در شعارهای مادی و اقتصادی نمی دانست و آن را مبنایی و محتوایی می دانست،تاکید کرد: گورباچوف آن مقطع نفهمید ولی بعدها به آن اعتراف کرد؛ شوروی و روسیه رو به نابودی بود تا اینکه پوتین آمد و دوباره مبارزه با غرب را آغاز کرد.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه نتانیاهو چند مدت پیش گفت که امپراتوری ایران در حال «تلو تلو خوردن» است،گفت: این اعتراف به این بود که ایران مشکل اصلی غرب است. همچنین اعتراف به این موضوع بود که ایران دوباره به عظمت امپراتوری هخامنشیان رسیده است. البته این موضع را پیش تر «کسینجر» هم اعتراف کرده بود.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: رسانه های غربی در عراق پمپاژ می کنند که این ایران است که پول و ثروت شما را غارت می کند و در ایران می گویند که حکومت پول و ثروت را برای عراق خرج می کند. این مسأله به این خاطر است که منطقه در حال از دست رفتن برای غربی ها است و از این رو تلاش می کنند با اغتشاش از پیشرفت کشورهای منطقه و مقاومت جلوگیری کنند.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه اقتصاد برجامی امروز محصول تفکرات افرادی است که تفکرات اقتصادی لیبرال غربی دارند و واگن توسعه کشور را به غرب گره می زنند،تصریح کرد: عدالت را فراموش می کنند و آن را قبول ندارند. حتی آنها عدالت را مانع پیشرفت می دانند.

وی اظهار داشت: آنها تقوای اقتصادی و ایثار را مانع توسعه می دانند و می گویند باید مانند کشورهای توسعه یافته عمل کرد. کشورهای توسعه یافته چگونه پیشرفت کردند؟ با چند کشور جنگ‌ کردند، اموال دیگران را غارت کردند و یک درصدی ها بر کشورها حاکم شدند. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برجام تمام شده و همه، جز ما از آن خارج شده‌اند، گفت: قهرمانان دیپلماسی نه حقوق می دانند و نه دیپلماسی. از همان موقع که آن ها وا دادند، بیشترین تحریم ها علیه کشور وضع شد. شما خودتان بدبخت هستید و ملت را بدبخت کردید و رفتار شما توهین به مردم و کشور است.

رحیم پور ازغدی گفت: حتی وقتی اعتراض می کنی، می گویند ساکت باش، چرا که مکانیسم ماشه فعال می شود. تا به حال بعد از انقلاب اینگونه تحقیر نشده بودیم که محصول این سیاست های آقایان است.

وی گفت: رقابت موتور پیشرفت، تکامل و تولید است، اما رقابت ناجوانمردانه مورد قبول نیست.«داروینیسم زیستی» را آقایان به حوزه اجتماع و اقتصاد کشانده‌اند و می گویند هر کسی ضعیف است، نابود می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: آقایان می گویند که باید در سایه قدرت های بزرگ باشیم، حتی باج دهیم تا تحریم نشویم و پیشرفت کنیم. شاه مگر تحریم بود، مصر مگر تحریم است که دو الی سه میلیون «گور خواب» دارد. 

رحیم پور ازغدی تصریح کرد: کشورهای عربی پالایشگاه هستند و تولیدشان توسط غربی ها انجام می شود و حماقت برخی آقایان در این است که ادعا می کنند باید مثل امارات شویم.

وی با بیان اینکه خط اقتصاد لیبرالی همان «داروینیسم» است، اظهار داشت: اخلاق را در حوزه اجتماع و اقتصاد خوب نمی دانند. مرز پیشرفت ایران با آن ها در همین است. ما پیشرفت عزت مندانه، با عدالت و تولید علم را می خواهیم اما آنها پیشرفت وابسته و با شکاف طبقاتی را قبول دارند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: کارشناسان بانک جهانی اغراق کرده اند که ایران در پتانسیل های محقق شده هجدهمین اقتصاد دنیا است و در پتانسیل های بالقوه مثل جمعیت، کریدورها و منابع به دوازدهمین اقتصاد جهانی رسیده از این رو  ما با اصلاحات انقلابی در مدیریت اقتصادی کشور و در دولت، مجلس و رسانه ها می توانیم طی هفت الی هشت سال دیگر جزو ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان باشیم.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه ما هیچ گاه چنین پتانسیلی نداشتیم که الان داریم،گفت:کارشناسان بانک جهانی همچنین معتقدند از پتانسیل های که اصلا استفاده نمی کنیم، ایران در صدر جدول است.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: آنها معتقدند که ایران می تواند قطب رشد علمی منطقه غرب آسیا باشد و با تکان خوردنی، می تواند یک حرکت منطقه ای را آغاز کند.

رحیم پور ازغدی افزود: جمعیت زیاد فرصت است. چین با همین جمعیت زیاد که در جهان رتبه اول است، به اقتصاد رتبه یک جهان رسیده است. هند هم جمعیت زیادی دارد ولی در آنجا تهدید شده‌است.

وی گفت: انتخاب مردم، مسولان و رویکردها را مشخص می کند. باید عاقلان، طراح و برنامه ریز را انتخاب کنیم. دشمن نیز همین را فهمیده که با این جوانان تحصیل کرده، می توانیم به جایگاه بالا برسیم و مانع تراشی می کند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: ما چند سال پیش جوان ترین کشور جهان بودیم و الان رشد جمعیتی منفی داریم. تا چند سال دیگر شاهد جمعیت پیر خواهیم بود. غربی ها می دانند که اگر جمعیت پیر داشته باشیم، دیگر نمی توانیم تحرک داشته و عامل تاثیر گذار بر کشورهای غرب آسیا باشیم.

رحیم پور ازغدی افزود: ایران از لحاظ علمی پیشرفت کرده و همانطور که از لحاظ امنیت نظامی و دفاعی و همچنین ایدئولوژی و نفوذ مردمی در جهان مطرح است، در خاورمیانه در صدر است. در حال حاظر نیز در حوزه هایی مانند نانو تکنولوژی و هسته‌ای با وجود تحریم پیشرفت های که دارد می تواند به قطب علم و توسعه تبدیل کرده‌است. از همین رو نگران هستند که تمدن سازی از سوی ایران شکل بگیرد که می تواند رقیب تمدن غربی باشد.

وی گفت: اگر ما بتوانیم در مدیریت کشور تحول ایجاد کنیم تا از این پتانسیل های استفاده نشده بهره بگیریم، شاهد جهش خواهیم بود. پول نفت تمامی شکاف ها را پر می کند و بی عرضگی ها را پوشش می دهد. وقتی نتوانیم یک قطره نفت بفروشیم، باید مشکلات را خودمان حل کنیم و راه حل پیدا کنیم.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در خصوصی سازی برخی صنایع که در خاورمیانه اول بود و در جهان مطرح بودند را به دوستان خود دادند. با این کار هزاران نفر کارگر بیکار شدند و مالکان آنها، بعد از اخذ چندین میلیارد وام در حال عیاشی در کانادا و انگلیس هستند.

رحیم پور ازغدی افزود: صاحب اصلی این بیت المال مردم هستند. خصوصی سازی اشتباه در کنار کار دولتی اشتباه، خیانت به مردم و کشور است. باید فضا را باز کرد تا کار برای همه مردم انجام شود.

وی گفت: در اقتصاد غرب، اقتصاد باز نیست و در دست سرمایه داران است. ما اتفاقا طرفدار اقتصاد باز هستیم و معتقدیم که باید درهای بازار را برای همه مردم باز کنیم تا در آن فعالیت کنند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: مردم در انتخابات نقش دارند تا بتوانند افرادی را انتخاب کنند که تنظیم گری کنند نه دخالت. ما باید اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و نه اقتصاد برجامی.

رحیم پور ازغدی افزود:صندوق توسعه ملی باید در اقتصاد کشور جایگاه خود را بیابد. ما در چهل سال گذشته هر جا موفق شده‌ایم که با نام خود و با وجود مردم گام برداشته ایم؛ تا مردم نباشند، حکومت می تواند مقاومت کند.

وی گفت:میدان رقابت سالم و باز در حوزه اقتصاد باید باشد تا به پیشرفت برسیم. سه قوه باید کار کنند تا ساختار و بروکراسی اقتصادی اصلاح شود. برای تولید به چهل مجوز نیاز است و این در حالی است که برای واردات و دلالی سه مجوز می خواهد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار داشت: جنبش دانشجویی در دهه ۳۰ یک هدف داشت و الان هدف دیگری باید داشته باشد. باید مطالبه گری کند تا اصلاحات صورت پذیرد و کشور به پیشرفت برسد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت: من مدتی پیش در شورای انقلاب فرهنگی پیشنهاد تشکیل خانه گفتگوی آزاد را دادم که اگر هر کسی نقد یا سوالی نسبت به حکومت دارد، در قالب تریبون آزاد مطرح کنید. این حق شرعی و قانونی مردم است. باید شرایط فراهم شود تا مردم حرف خود را بزنند. ما یک دهه قبل در شورا آن را تصویب کردیم ولی هنوز شکل نگرفته است. اگر چنین چیزی تشکیل شود، دیگر مسائلی چون آشوب‌های اخیر را شاهد نخواهیم بود.

ازغدی با اشاره به حمایت رهبر انقلاب از افزایش قیمت بنزین گفت: رهبر انقلاب به جزییات ورود نکردند و از اصل آن حمایت کردند. دولت معتقد بود که ادامه روند قبلی در مورد قیمت بنزین برای اقتصاد خطرناک است؛ ولی نقد ما به شیوه طرح است. خود روسای قوه مقننه و قضاییه گفته اند که از روند اجرا خبر نداشتند و طرح را مربوط به دولت می دانند. این اجرای بی تدبیرانه باعث ایجاد چنین آشوبی شد.

وی گفت: رییس جمهور به ما می گفت که شما ساکت باشید و حرف نزنید. ما هم به او گفتیم چرا ما ساکت باشیم و نباشیم، شما خودتان حرف نزنید.

عضو شورای انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اگر شلیک به معترضی صورت گرفته، خلاف آرمان انقلاب است. اما کجا چنین چیزی صورت گرفته است. کدام صحنه چنین چیزی را نشان می‌دهد. کسی که با اسلحه به پلیس حمله می کند یا کلانتری را مورد حمله قرار می دهد با مردم معترض متفاوت است.

ازغدی اظهار داشت: بنده فقط از یک جا حقوق میگیرم که حدود پنج و خورده ای می شود. همین الان هم برای ازدواج دخترم از دو جا وام می گیرم که بتوانم خرج عروسی و جهیزیه را بدهم. البته بنده نگفتم که مستضعف هستم، بنده ضد مستکبر هستم. پدر بنده قبل از انقلاب سه خودرو داشت ولی تمامی دارایی خود را برای انقلاب خرج کرد.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: بنده که حرف محرمانه ای نزده ام و درخواست دارم مطالب منتشر شود تا همه بفهمند که ما چه گفته ایم و آنها چه توهین های کردند. من از زمان آقای خاتمی اعلام کردم که نشست های شورا علنی باشد و همه نخبگان بدانند که چه می‌کنیم.

وی اظهار داشت: ما که تصمیم امنیتی نمی‌گیریم و نخبگان، فرهنگیان و دانشگاهیان باید بدانند چه می‌گوییم. از همان زمان هم دوستان مخالف این بودند که محتوای جلسات منتشر شود. من با آن زمان کاری ندارم؛ ولی درخواست می‌کنم محتوای جلسات مورد مناقشه علنی منتشر شود.

عضو شورای انقلاب فرهنگی افزود: شما می گویید بنده توهین کردم، خوب متن و صوت جلسه را منتشر کنید. آقای روحانی در جلسه گفت که من تا صبح پیگیر بودم که همه مردم راضی بودند و با اعتراض بعضی مراجع و نمایندگان اوضاع پیچیده شد و اغتشاش آغاز شد.

ازغدی تصریح کرد: بنده در

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir