داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

عطر گل محمدی در مزارع فراهان پیچید/ 18 مزرعه در فراهان به کشت گل محمدی اختصاص دارد

نمایش خبر : 93 | تاریخ انتشار : 19 خرداد 1399
به گزارش فراهان خبر؛ در راستای تغییر الگوی کشت و با توجه به شرایط خشکسالی و کم آبی منطقه، طرح کشت گل محمدی از سه سال گذشته در فراهان آغاز شد که خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی کشاورزان فراهانی مواجه شد.
حسن خزائی پور، فرماندار شهرستان فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: با توجه به اینکه شهرستان فراهان از جمله شهرستان‌هایی است که کمترین میزان بارندگی را در استان مرکزی دارد، مجبور هستیم در اراضی کشاورزی شهرستان الگوی کشت را تغییر دهیم.
وی افزود: در این راستا تغییر الگوی کشت و ترغیب کشاورزان به محصولات که نیاز به آب کمتری دارند، از جمله گل محمدی  در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان قرار گرفت.
خزائی پور گفت در جهت تغییر الگوی کشت به سمت مواردی که می‌تواند بهره‌وری بهتری برای کشاورزان داشته باشد به خصوص راه‌اندازی مجتمع‌های گلخانه‌ای مثل مجمتع گل محمدی فراهان هدف ما در توسعه الگوی تغییر کشت است.
فرماندار فراهان بیان کرد: کشت محصول کم آب بر گل محمدی علاوه بر اینکه مرحمی بر زخم کم آبی است، می‌تواند درآمدی خوب را برای کشاورزان به ارمغان آورد و راه‌اندازی مجتمع‌های پرورش گلخانه‌ای می‌تواند بهره‌وری بهتری را برای کشاورزان داشته باشد و کمبود آبی که در سطح شهرستان است را جبران کند.
 
 

 

یارمحمدی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: در حال حاضر ۱۸ مزرعه در زمینه کشت گل محمدی در سطح شهرستان فعالیت می‌کنند و ۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان زیر کشت پرورش گل محمدی است.
وی افزود: گل محمدی در شهرستان فراهان رو به افزایش است و سطح زیرکشت خوبی را رقم می‌زند و با این روند نیاز به صنعت فرآوری در این شهرستان داریم تا بتوانیم محصولات جانبی را در خود شهرستان تولید کنیم و مردم فراهان از محصولات گل‌محمدی خودشان استفاده ببرند.
یارمحمدی اظهار کرد: حال که می‌توان با کشت گل محمدی هم مسئله کم آبی کشاورزی شهرستان فراهان را جبران کرد و هم سودی قابل توجه را متوجه کشاورزان کرد نیاز به یک سیاستگذاری برای افزایش سطح زیر کشت و ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان احساس می‌شود و این همت و تلاش مضاعف مسئولان را می‌طلبد. 
 

 

امیدی، پرورش دهنده گل محمدی در فراهان گفت: امسال اولین سالی است که مزرعه به اوج برداشت رسیده و با شروع برداشت گل محمدی روزانه ۲ تن گل برداشت و برای گلاب گیری و تهیه اسانس به شهرستان همجوار اراک و کمیجان ارسال می‌کنیم.
وی افزود: از هر هکتار زمین زیر کشت محصول به طور متوسط حدود ۳ تن گل محمدی تازه تولید می‌شود و این مقدار گل یک کیلو اسانس تولید می‌کند که در حال حاضر قیمت جهانی این اسانس کیلویی ۲۰ هزار دلار است.
امیدی اظهار کرد: گل محمدی هرچند محصول کم آب بر و پرسود است، اما فراهم آوردن چرخه تولید محصول است که موجب رونق آن می‌شود. 

 

 

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام/
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir