داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

کاوش برای لایه‌نگاری حریم «تپه قزل قلعه» فراهان آغاز شد

نمایش خبر : 138 | تاریخ انتشار : 4 تیر 1399
سعید نیکنام، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فراهان در گفتگو با فراهان خبر با بیان اینکه کاوش و گمانه‌زنی به منظور لایه نگاری تپه قزل قلعه یا قزل تپه حسین آباد شهرستان فراهان آغاز شد، گفت: وسعت گمانه زنی در این محوطه بیش از 1000 متر مربع است که برای نخستین بار مورد بررسی و گمانه زنی قرار می‌گیرد.
وی افزود: تپه قزل قلعه در 2 کیلومتری شمال روستای حسین آباد در دشت فراهان قرار گرفته و یک استقرار مربوط به دوره ساسانی است این محوطه ارزشمند در سال ۸۰/۱۰/۱۱ با شماره ۴۶۲۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
نیکنام اظهار کرد: با صدور مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به سرپرستی اسماعیل شراهی کارشناس ارشد باستان شناسی، عملیات کاوش آغاز شده است و نتیجه نهایی پس از انجام مطالعات اعلام خواهد شد.
رئیس میراث فرهنگی فراهان گفت: تپه قزل قلعه فراهان بر بالای یک پشته طبیعی شکل گرفته و بر اساس شرایط و نشانه‌های موجود می‌تواند یک بنای دوره ساسانی باشد که مدفون شده است.
وی با بیان اینکه کاوش این محوطه تا پایان تابستان 99 ادامه خواهد داشت، افزود: این محوطه بر بالای یک پشته طبیعی شکل گرفته و بر اساس شرایط و نشانه‌های موجود می‌تواند یک بنای دوره ساسانی باشد که مدفون شده است.
نیکنام گفت: تشخیص کاربری این بنا و ارتباط آن با تاریخ فراهان و آثاری چون آتشکده فردقان هدف این برنامه است.
رئیس میراث فرهنگی فراهان افزود: تپه قزل قلعه در 2 کیلومتری شمال روستای حسین آباد در دشت فراهان قرار گرفته و یک استقرار مربوط به دوره ساسانی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام/ 
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir