داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

شرکت در مراسم امام حسین (ع) همان دوستی و محبت ذی‌القرباست

نمایش خبر : 129 | تاریخ انتشار : 5 شهریور 1399

حجت الاسلام قربانی، کارشناس فرهنگی در گفتگو با فراهان خبر با اشاره به ضرورت عقلی عزاداری و توسل به امام حسین(ع) گفت: مجالس عزای امام حسین(ع) در طول تاریخ و در شرایط مختلف، مجالس تحوّل روحی و مرکز تربیت و تزکیه نفس بوده است.

وی با بیان اینکه فلسفه عزاداری اباعبدالله(ع) گریستن بر سیدالشهدا(ع) است، افزود: گریه بر سیدالشهدا (ع) از افضل مستحبات باشد، حتی واردشده که اگر گریه و اشک شما نمی‌آید، حالت گریه به خود بگیرید و در حال حزن باشید.

قربانی اظهار کرد: گریه و عزاداری به این جهت است که پرتوی از روح امام حسین (ع) به روح ما بتابد، آنگاه در توحید، عبادت، مراعات حقوق دیگران، راستی و درستی، ایمان و تقوا، مبارزه با ظلم و فساد، آزادی خواهی و زیر بار ذلت و ظلم نرفتن، پیرو امام خود باشیم.

کارشناس فرهنگی ادامه داد: شرکت در مراسم امام حسین (ع) همان دوستی و محبت ذی‌القرباست که خداوند دستور داده است و عزای سیدالشهدا(ع) مصداق بارز تعظیم شعائر الهی است.

وی گفت: عزاداری و حفظ شعائر حسینی از اعمال مستحبی است که موجب پرهیزگاری می شود و این مجالس به آدمی درس عزت، آزادگی، ایثار، فداکاری و درس تقوا و اخلاق می‌‏آموزد.

قربانی با اشاره به بیانات رهبری در برپایی عزاداری محرم گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب خود را تابع برنامه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا می‌دانند ما نیز ولایت مدار و تابع منویات رهبری هستیم.

کارشناس فرهنگی افزود: هرگونه افراط و تفریط جایز نیست، برخی گمان می کنند که بخاطر کرونا باید هیات ها تعطیل شود و یا عزاداری ها شور سال های گذشته را نباید داشته باشد که این ها برداشت غلط است.

وی بیان کرد: اگر مرتکب تندروی شویم، قطعا این مسئله با اهداف حسینی سازگاری نداشته و نخواهد داشت.

قربانی اظهار کرد: تاکنون جلسات عزای سیدالشهدا (ع) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شده و رهبری هم در دیدار با اعضای هیات دولت از رعیات پروتکل های بهداشتی در هیات ها تشکر کرد و این پایبندی هیات ها به رعایت پروتکل بهداشتی نشاگر شور و شعور حسینی هیات ها است.

کارشناس فرهنگی با اشاره به شیوع کرونا گفت: وقتی بلایی نازل می شود، انسان از آن فرار می کند، در تمدن وحشی غرب، افراد برای حفظ جان خود و فرار از بلا به سمت غارت و دزدی روی می آورند اما در فرهنگ اسلامی، فرد مومن برای فرار از بلا به سمت خدا و مدد گرفتن از درگاه الهی روی می آورد.

وی گفت: خداوند در ـآیه ۵۰ سوره ذاریات می فرماید؛ «فَفِرُّوا إِلَی الله» باری، به درگاه خدا گریزید و در ادامه آیه می فرماید؛ «پیامبر(ص) برای شما آگاه کننده آشکار است» و پیامبر(ص) هم می فرماید؛« ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه».

قربانی خاطر نشان کرد: مکتب امام حسین(ع) به منزله کشتی نجاتی است که ما را از خطر گمراهی‌ها و تباهی‌ها نجات می‌دهد و تا سعادت حقیقی در دنیا و آخرت، هدایتمان می ‌کند.

انتهای پیام/


دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
منشور اخبار
ارتباط مردمی