داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

روستای واشقان فراهان، مهد خوشنویسی ایران/ آثار استاد فتحعلی واشقانی در موزه مردم شناسی فرمهین + عکس

نمایش خبر : 1435 | تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395
به گزارش فراهان خبر؛ روستای «واشقان» از توابع شهرستان فراهان به مهد خوشنویسانمعروف است.

 

اهالی این روستا نقش بسزایی در گسترش و اعتلای هنر خوشنویسی کشور دارند، بسیاری از خوشنویسان بزرگ ایران از این روستا برخاسته‌اند و هنرمندان این روستا در جای جای ایران زمین به آموزش و گسترش هنر مشغولند.

 

استاد زنده یاد فتحعلی واشقانی خوشنویس صاحب‌نام معاصر در سال 1309 در همین قریه چشم به جهان گشود.  

 

استاد فتحعلی واشقاني نخست به فراگيری قرآن كريم و تحصيلات معموله و تمرين خوشنويسی پرداخت، اولين استاد وی شادروان ميرزا ذبيح ا.. واشقانی بود كه نخستين سرمشق را بر لوح چوبين با عبارت؛ « اول كارها بنام خداوند بر او تعليم كرد».

 

 

 

وی در سال 1307 در كلاسهای آزاد خوشنويسی نزد استاد سيد حسن ميرخانی به فراگيری خط نستعليق مشغول شد.

 

 

 

 

از اقبال بلندی استاد جوان نيز اين توفيق را داشت كه از تعاليم سيد حسن و سيد حسين ميرخانی بهره مند شود و از بركت وجود هر دو توشه برگيرد.
 

او در سال 1346 بعنوان مربی و معلم خط نستعليق در كلاسهای انجمن خوشنويسان ايران به تعليم هنر جويان پرداخت و هنرجويان بسياري نزد وی تعليم ديده و مدارج عاليه را طی کرده و برخی نیز همچو استاد به تعليم شاگردانی همت گماشتند.

 

 

 

 

 

 

 


استاد واشقانی در سال 1358 از سوی انجمن خوشنويسان ايران به مقام استاد نستعليق نايل آمد و در عين حال خود را شاگرد انجمن می دانست و در ضمن تعليم هنر جويان تمرين بی وقفه اين هنر را وجهه همت خود قرار داد.

 

 

وی در سال 67 به استناد آثار قلمی و نمایشگاه و فعالیت فرهنگی هنری که از وی به جا مانده بود، گواهینامه درجه یک هنری که معادل مدرک دکتری است را از وزارت فرهنگ و ارشاد دریافت کرد.

 

 

 

استاد فتحعلی و اشقانی از بنيانگذاران انجمن خوشنويسان استان مركزی است و در شهرهای استان مرکزی هم از جمله اراک، فراهان،  آشتیان، ساوه، تفرش و ... به تاسیس انجمن خوشنویس اهتمام ورزید.

فتحعلی واشقانی فراهانی مدتها از بیماری سرطان ریه و سرطان مثانه رنج می‌برد و سرانجام در روز 13 آبان ماه سال 91 در سن ۸۲ سالگی درگذشت پیکر وی در روستای واشقان به خاک سپرده شد.

 

صلابت در عین سادگی و استواری در عین ظرافت از ویژگیهای ممتاز خط استاد بود، شیرینی و حلاوت خاصی که در نوشته‌های ایشان به ویژه در اتصالات وجود دارد، در عالم خوشنویسی کم‌نظیر است.

 

برپایی نمایشگاههای داخل و خارج از کشور و تربیت خوشنویسان بی‌شمار در طول سالهای متمادی از دیگر فعالیت‌های این استاد خوشنویس است.

 

 

 کتاب‌های «ترجمه قرآن مجید»، «جلی قلم»، «کلک مشکین»، «آیت مهر»، «دیوان حافظ» و «مشق مشکین» به خط مرحوم فتحعلی واشقانی منتشر شده است.

 


 

خانه صنایع دستی و نگارخانه مهمی درشهر اراک به نام استاد فتحعلی واشقانی فراهانی نامگذاری شده است و امروزه بسیاری از آثار ارزشمند استاد نوازشگر چشمان مخاطبان در موزه شهر فرمهین است.

 

 

 

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه کاربران
روحش شاد و یادش گرامی

روحش شاد و یادش گرامی
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir