داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

آغاز فصل اول کاوش‌های باستان‌شناسی آتشکده «فردقان» فراهان

نمایش خبر : 79 | تاریخ انتشار : 17 شهریور 1399

به گزارش فراهان خبر؛مصطفی مرزبان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از آغاز فصل اول کاوش‌های باستان‌شناسی آتشکده فردقان خبر داد و گفت: با صدور مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به سرپرستی محسن کریمی دانشجوی دکترای باستان‌شناسی، عملیات کاوش آغاز شده است و نتیجه نهایی  پس از انجام مطالعات اعلام خواهد شد.

مرزبان اظهار کرد: این کاوش با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون ریال آغاز شده است و فاز اول آن به مدت یک ماه انجام خواهد شد که تا اول مهر ماه ادامه دارد. در این فصل از کاوش باستان‌شناسی که به دنبال دو فصل گمانه‌زنی سال های ۹۴ و ۹۵  بوده بنای اصلی یا چهارطاقی مورد کاوش قرار می‌گیرد.

وی افزود: این چهارطاقی به احتمال همان آتشکده‌ای است که در متون تاریخی به ویژه کتاب تاریخ قم (مربوط به سده سوم هجری) به آن اشاره شده‌است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اظهار کرد: روستای تاریخی فردقان(Fardaghan) در شمال غرب شهرستان فراهان قرار دارد. در این روستای تاریخی بقایای یک قلعه عظیم به مساحت حدود یک هکتار و نیز بقایای معماری منتسب به یک آتشکده وجود دارد.

وی  افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته بر روی متون تاریخی، از سده سوم هجری به نام فردقان و برخی وقایع تاریخی مرتبط با آن اشاره شده‌است. در این متون به فردقان، آتشکده واقع در آن، تصرف و تخریب آن توسط حاکم قم در سال ۲۸۸ هجری، انتقال درب مطّلای آتشکده به کعبه در زمان حجاج بن یوسف، شکست علاءالدوله کاکویه از مسعود بن محمود بن سبکتکین و پناه گرفتن او در قلعه فردقان و نیز زندانی شدن بوعلی سینا در قلعه مذکور پرداخته شده‌است.

مرزبان اضافه کرد: تاکنون دو فصل پژوهش باستان‌شناختی در قالب گمانه‌زنی به منظور شناسایی ویژگی‌های کلی اثر و نیز تعیین عرصه و حریم بنا در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ انجام شده‌است که در نتیجه آن ضمن تعیین عرصه و پیشنهاد حریم قلعه فردقان بقایای معماری یک بنای ۴ ضلعی به ابعاد ۱۷×۱۷ متر مربع مورد شناسایی قرار گرفته‌است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی افزود: بنای مذکور به احتمال همان آتشکده فردقان است که در متون تاریخی به آن اشاره شده‌است. این بنا دارای ستونهای چهار ترک آجری است و دارای یک درگاه ورودی در ضلع شرقی به عرض۱.۸۰ متر، یک درگاه در ضلع غربی به عرض ۲.۲۰ متر و سه درگاه ۹۰ سانتیمتری، ۱.۸۰ متری و ۱.۴۰ متری در ضلع جنوبی است عرض دیوارهای بنا ۱.۵متر است و با استفاده از مصالح اصلی سنگ احداث و از درون دارای اندود گچ می‌باشد.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
ارتباط مردمی
salamup.ir