داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

دولت قانون بخشودگی سود وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون را اجرا کند

نمایش خبر : 812 | تاریخ انتشار : 5 دی 1395
به گزارش فراهان خبر؛ نماینده تفرش، آشتیان و فراهان در تذکری به رئیس‌جمهور خواستار توضیح عدم اجرای قانون اصلاح بودجه سال ۹۵ در مورد بخشودگی جرایم تسهیلات بانکی تا سقف صد میلیون تومان و پرداخت سود آنها توسط دولت شد.
 
با گذشت نزدیک به ۲‌ ماه از ابلاغ قانون اصلاح بودجه سال ۱۳۹۵ و مجوز مجلس به دولت برای بخشش سود تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان، این قانون را اجرا نشده است.
 
در آبانماه امسال، 169 نماینده مجلس برای بخشش سود وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون به رئیس‌جمهور نامه نوشتند.
 
در قانون اصلاح بودجه سال  1395 کل کشور مصوب 10 شهریورماه 1395 به دولت اجازه داده شده تا از محل حساب مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی نسبت به بخشودگی سود تسهیلات تا یک‌ صد میلیون تومان اقدام کند.
 
بخشودگی سود تسهیلات یادشده در این قانون، منوط به بازپرداخت اصل تسهیلات است و تمامی جریمه‌های متعلق به این تسهیلات در زمان تسویه بخشوده می‌شود.
 
محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در این قانون پیش‌بینی شده بود که در صورتی که در وام‌های کمتر از صدمیلیون تومان، اصل مبلغ پرداخت شود، سود آن از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌های خارجی بانک مرکزی به بانک‌ها پرداخت شود و در واقع بخشیده شود اما این قانون هنوز اجرایی نشده است.
 
وی افزود: در شهریور که اصلاحیه بودجه به تصویب رسید، این قانون نیز تصویب شد و این قانون سریع تر باید عملیاتی شود و تکلیف وام گیرندگانی که بدهی دارند، زودتر مشخص شود.
 
حسینی اظهار کرد: با توجه به اینکه اعتبار قانون تا پایان امسال است و بانک‌ها تاکنون این مصوبه را اجرایی نکرده‌اند، اجرای قانون الزام‌آور است و در آیین‌نامه داخلی مجلس هم ماده‌ای پیش‌بینی شده که اگر قانونی اجرا نشود یا ناقص اجرا شود، موضوع از سوی مجلس به قوه‌قضاییه ارجاع خواهد شد.
 
نماینده تفرش، آشتیان و فراهان گفت: این قانون اگر عملی شود تا حدودی می تواند سبب دلگرمی کشاورزان شود و از مهاجرت کشاورزان به شهرها جلوگیری می کند.
 
انتهای پیام/
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir