داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

صندوق های خُرد زنان روستایی محملی برای اشتغالزایی

نمایش خبر : 522 | تاریخ انتشار : 13 دی 1395
به گزارش فراهان خبر؛ در جامعه امروزی، زنان نشان داده اند که توانایی ها و قابلیت های بالقوه فراوانی دارند و تحت شرایط مناسب می توانند مشارکت مؤثری در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور داشته باشند.
از آنجایی که در دهه های اخیر زنان دسترسی بهتری به دانش و اطلاعات فنی در عرصه های اقتصادی داشته اند، مشارکت داوطلبانه و آگاهی های آنها در این زمینه ها افزایش یافته است. از این رو افزایش و بهبود مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی، از عمده ترین اهداف بسیاری از سازمان های دولتی از جمله دفتر مشارکت و امور زنان وزارت جهاد کشاورزی در قالب ارائه طرح هایی مانند طرح صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی و گسترش تعاونی های کارآفرینی و اشتغال زایی را می توان نام برد.
 

زنان روستایی به عنوان قشر محروم و فراموش شده روستاها با ایجاد صندوق اعتباری با استفاده از پس اندازهای ناچیزی که از پس اندازهای اندک، خرجی خانه و یا از درآمدهای تولیدی از جمله فروش تخم مرغ، کشک، روغن محلی و سبزیجات تولیدی به دست می آورند، می توانند در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده و این مبلغ ها در جامعه روستایی ایران، برای هر خانوار به عنوان یک واحد تولیدی است.

در شهرستان فراهان، صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در روستایی تبرته با همکاری جهاد کشاورزی و اور بانوان فرمانداری فراهان شکل گرفته است و با استقبال زنان روستای تبرته، زمینه اشتغال و درآمدزایی برای این زنان فراهم شده است.

 

کبری ارشدفر، هیات مدیره صندوق زنان روستای تبرته در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه بانوان این روستا گفت: این صندوق از شهریورماه سال 93 تشکیل شده و در حال حاضر 54 نفراز زنان روستا عضو این صندوق هستند، تاکنون به 43 نفراز اعضا وام پرداخت شده است.

 

وی افزود: اعضای این صندوق با دریافت وام یک میلیون تومانی از صندوق، در عرصه کشت گیاهان دارویی، سبزی و صیفی، پرورش قارچ خوراکی و زعفران، حوزه دامداری شامل پرورش مرغ بومی و بلدرچین، زنبورداری، گاو و گوسفند و تولید فرش اقدام کرده اند و این تولیدات منجر به درآمدزایی برای زنان روستا شده است.

 

ارشدفر اظهار کرد: ایجاد چنین صندوقی با مشارکت زنان روستایی در روستاها و پرداخت وام بدون وثیقه، سبب می شود تا سرمایه ها از بانک های دولتی به سوی این صندوق ها انتقال یابد و بر تعداد اعضای آن افزوده شود.

 

هیات مدیره صندوق زنان روستای تبرته ادامه داد: این واحدهای تولیدی اغلب کوچک هستند بخشی از تولیدات به بازار فروش راه می یابد و در بسیاری از موارد اکثر تولیدات آنها توسط خانواده به مصرف می رسد.

 

وی تصریح کرد: فعالیت و مشارکت زنان روستایی در فعالیت های اقتصادی با حمایت طرح های اعتباری از جمله صندوق اعتبارات خرد، گامی در راستای کارآفرینی و اشتغال زایی و نیز کاهش هزینه های تولید و افزایش درآمد خانوار است.

 

ارشدفر گفت: در آینده با افزایش این تولیدات باید به فکر ساماندهی بازار فروش محصولات باشیم و این موضوع تدبیر و همکاری مسئولان را می طلبد.

 

هیات مدیره صندوق زنان روستای تبرته گفت: افراد بر حسب علاقه و توانمندی که دارند با عضویت در این صندوق ها علاوه بر ایجاد شغل از حمایت مادی و معنوی صندوق بهره مند می شوند و می توانند نقش موثری در اقتصاد خانواده کمک کنند.

 

آزاده غلامی، کارشناس جهاد کشاورزی فراهان با اشاره به اهداف تشکیل این صندوق رنان روستایی در روستای تبرته گفت: تشکیل صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در روستای تبرته فراهان به منظور توسعه فعالیتهای کشاورزی زنان روستایی شهرستان فراهان انجام شد.

 

 

وی افزود: با اجرای این طرح به حضور زنان در بخشی از اقتصاد روستایی و کشاورزی کمک کند، صندوق خرد زنان روستایی منحصر به بخشهای مختلف کشاورزی است و سایر بخشها را در بر نمی گیرد.
 
غلامی با اشاره به روند اجرای طرح گفت: شرکت کننده در این طرح از خانواده های کم درآمد هستند و از هر خانواده یک عضو در این طرح مشارکت دارد برای زنان شرکت کننده در این طرح طی جلسه ای مزایای طرح بازگو شد و زنان روستایی از این طرح استقبال کردند، اعضای صندوق ماهنانه مبلغ 200000 ریال به حساب صندوق واریز کردند و برای بالا بردن سرمایه صندوق سرمایه اولیه را در حسابی پست بانک واریز شد و بعد از مدت 4 ماه وامی که از پست بانک داده شد، سرمایه صندوق را به صورت وام به منظور ایجاد فعالیتهای درآمدزا در اختیار زنان شرکت کننده در این طرح قرار دهیم.
 
کارشناس جهاد کشاورزی فراهان گفت: مشاغل خرد و کوچک روستایی به دلیل دارا بودن ویژگی هایی از جمله زودبازده بودن و کم شدن قیمت تمام شده، کم هزینه بودن و کاربربودن، ظرفیت مناسبی برای تأمین امنیت غذایی و بالاخره توسعه اقتصاد روستایی است.
 
غلامی افزود: بر اساس  نیاز سنجی که توسط مروجین جهاد کشاورزی انجام شده کلاس های پرورش قارچ، کود ورمی کمپوست و کاشت زعفران به صورت رایگان برای این بانوان عضو طرح برگزار شده است.
 
 وی خاطر نشان کرد: اثر بخشی صندوق های خرد زنان روستایی در تحقق اقتصاد مقاومتی درون زا و ایجاد اشتغال مولد و مشارکت عمومی آنان در جامعه بزودی نمایان می شود. 
 

 

 

 

 
انتهای پیام/

 

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir