داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

کارخانه‌ای که پس از ۱۱ سال تولید در پسابرجام به گِل نشست

نمایش خبر : 741 | تاریخ انتشار : 11 دی 1395
به گزارش فراهان خبر؛ تعطیلی‌های مکرر بلایی که از سال گذشته به جان شرکت ریزدانه‌های شب تاب، گلاسبید سابق تولید کننده رنگ دانه های شیشه ای افتاده است.

این شرکت توسط شرکت تعاونی راهداران در شهرک صنعتی تاسیس شد و برای ۲۵ کارگر فرصت شغلی ایجاد شد.

 

 

تکنولوژی این کارخانه در خاورمیانه حرف اول را می زند، حدود ۵ سال این کارخانه از طریق هیئت مدیره قبلی در اختیار یک پیمانکار قرار گرفته بود، ولی این پیمانکار بعد از انجام قرار داد با هیات مدیره سابق، به تعهداتش عمل نکرده و در گام بعدی از طریق رانت کارخانه را واگذار کرد.

  

کارفرمای سابق این شرکت در کارنامه سالهای گذشته خود انتقال شرکت پی وی سی را از شهرک صنعتی فراهان به اصفهان آن هم در بی خبری مسئولان داشته است و این بار نیز قصد انتقال شرکت ریز دانه های شب تاب را به اصفهان داشت که با اقدام به موقع فرماندار فراهان از انتقال شرکت به اصفهان جلوگیری شد.

 

این شرکت رنگ‌دانه‌های شب اولین تولیدکننده رنگ دانه‌‌ای است که این محصول تولیدی در خط کشی خیابان‌ها و معابر کاربرد دارد. محصولات شرکت نیز بازار خود را دارد تا جایی که تولیداتش توسط راه و شهرسازی خریداری می شود.

 

از بهمن ماه سال گذشته، تعطیلی های مکرر بلایی است که به جان کارگران این شرکت افتاده و علاوه بر ضربه زدن بر تولید ملی، بیشترین استرس را متوجه کارگران و خانواده های آنها می کند، بیکاری، مرخصی اجباری، حقوق معوقه، دپو شدن محصولات این شرکت قصه تکراری برای کارگران و مسئولان است.

 

اوایل امسال کارفرمایی جدیدی مسئولیت شرکت را بر عهده گرفت، هرزگاهی، کارگران این شرکت از کار بیکار شده و به مرخصی اجباری فرستاده می‌شوند.


کارگران بلاتکلیف، مدتی است که سرگردان در ادارات شهرستان برای پیگیری مشکلاتشان هستند. در نهایت با رایزنی مسئولان، پرداخت یک ماه حقوق معوقه کارگران به سرانجام می‌رسد و کارگران مجدد بر سر کار بازمی‌گردند پس از چند ماه کار و فعالیت مجدد قصه بیکاری و حقوق معوقه تکرار می‌شود.

 

تکراری قصه‌ای که گویا اعتراض کارگری را به همراه داشته ولی این بار با برخورد مدیریت کارخانه و اخراج کارگر معترض دیگر کارگران را به سکوت برای مطالباتشان وامی‌دارد.

 

کارگران این شرکت که به حداقل ها راضی هستند اکنون ۶ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و این روزها منتظر تدبیر مسئولان شهرستان هستند.

 

دپو شدن محصولات و نبود بازار فروش دلایلی که از سوی مدیرعامل شرکت برای عدم پرداخت حقوق کارگران اعلام شده است.

 

مدیرعامل شرکت ریز دانه‌های شب چندی پیش در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر؛ گفت: در حال حاضر دولت بودجه خرید تولیدات ما را ندارد و به دلیل رکود بازار محصولات ما در انبار دپو شده است. در طول این ۱۱ سال تولید، اولین سالی است که شرکت تولیدی در تنگنای مالی قرار دارد.

 

بدهی میلیونی این شرکت به شرکت‌های گاز و برق یکی از پاشنه آشیل‌های این شرکت برای تولید است چراکه چندی پیش اداره برق شهرستان فراهان اقدام به قطع برق شرکت کرد ولی با پا در میانی فرماندار این مشکل مرتفع شد.

 

از آنجا که این شرکت زیرمجموعه شرکت تعاونی راهداران است، محصولات دپو شده و تولیدی خود را به پیمانکاران طلبکار راهداری واگذار می کند.

 

تولیداتی که به گفته یکی از کارگران این شرکت زیر قیمت بازار توسط پبمانکاران طلبکار راهداری به فروش می رسد.

 

قیمت واقعی این محصول در بازار کیلویی ۱۹۵۰ تومان است، پیمانکاران طلبکار، محصول را با قیمت ۱۲۰۰ تومان در بازار عرضه می کنند، این بی تدبیری مسئولانِ شرکت، سبب می شود فضایی در بازار فروش این محصولات ایجاد شود که قیمت به پائین ترین حد خود برسد که در آینده نیز نقش بسزایی را در بازار فروش محصولات تولیدی این کارخانه خواهد داشت.
 

انتهای پیام/م

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir