داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

۲۰ درصد نیمه‌تمام؛ آخرین وضعیت جاده اراک-فراهان

نمایش خبر : 331 | تاریخ انتشار : 13 دی 1395
به گزارش فراهان خبر؛ استان مرکزی به دلیل قرار گرفتن در کریدور مرکزی، در ردیف استان های مهم کشور در بخش جاده ای است. به همین دلیل توجه به آبادانی و توسعه راه ها از مسائل حیاتی در حوزه عمرانی استان به شمار می رود. اما علی رغم این مهم، شاهد وضعیت نامطلوب در برخی از جاده های استان از جمله محور اصلی اراک-فرمهین هستیم.

با توجه به وضعیت نامطلوب این جاده، در سال ۸۳ دولت تصمیم به توسعه و بهسازی این جاده گرفت ولی متاسفانه در سالهای اخبر عملیات اجرایی این پروژه به قدری کُند پیش می‌رود که بعد از گذشت ۱۲سال همچنان ناتمام باقی مانده است.

مشکلات این جاده فقط این پروژه ملی نیست بلکه پل کمربندی است که سه سال به حال خود رها شده و هیچ اقدامی در این زمینه نمی‌شود.

برای اجرای این طرح اداره راه و شهر سازی استان مرکزی در کمربندی اراک فرمهین واقع در ۵ کیلومتری شهر اراک، دوربرگردانی را قرار داده که مسیر آن دور برگردان تا جاده اصلی حدود ۱۵۰۰ متر است.

با توجه به اینکه جاده فراهان در محور مواصلاتی استان های همدان، قم و شهرستان های تفرش، آشتیان، فرمهین، کمیجان قرار دارد، روزانه حدود ۱۵۰۰۰ خودرو در محور اراک - فرمهین تردد می کنند که اگر میزان سوخت وسایل نقلیه در هر  ۱۰۰ کیلومتر ۸ لیتر باشد، ماهانه ۵۴۰۰۰ هزار لیتر سوخت اتلاف می شود.

جاده‌ای که بوی خون می‌دهد

فارغ از بحث اتلاف انرژی حاصل از عدم بهره برداری این تقاطع، عدم نصب علایم ایمنی و آسفالت مناسب این دور برگردان آن را به یکی از نقاط حادثه خیز استان تبدیل کرده است.  

مشکلات این جاده فقط پل کمربندی نیست که ۳ سال به حال خود رها شده باشد، بلکه این پروژه‌ی ملی ۱۲ سال است که نیمه کاره مانده و به حال خود رها شده است.

روزانه شاهد تصادفات در این جاده هستیم و به قول عامیانه این جاده بوی خون می‌دهد و افراد بسیاری را به کام مرگ کشانده است.

۲۰ درصد تا خط پایان باقیست

در مجموع ۲۰ درصد از عملیات اجرایی  پروژه جاده اراک- فراهان باقی مانده است، سال گذشته ۵ کیلومتر از این پروژه تکمیل شد و بناست در دهه فجر امسال افتتاح شود.

در آستانه سفر هیات دولت به استان مرکزی، مسئولین بارها از پیگیری اعتبارات این پروژه و تکمیل آن در سفر هیات دولت به استان مرکزی گفتند تا اینکه استان مرکزی، به عنوان سی و دومین استان مقصد  سفر هیات دولت قرار گرفت.

یکی از مطالبات مردم فراهان در سفر رئیس جمهور  به استان مرکزی، تکمیل جاده اراک به فراهان بود.

در پایان این سفر اعلام شد که ۵۲ طرح در سفر هیات به این استان با اعتباری بالغ بر ۹هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال مصوب شده است، راه های شریانی و حیاتی این استان از دیگر مصوبات مهم بود و جاده اراک - فرمهین، در بخش راه ها از طرح های مصوب بود، تا امروز ۷۰ روز از سفر دولت به استان مرکزی می گذرد و مردم همچنان در انتظار اجرای مصوبات این سفر هستند.

بودجه مصوب برای تکمیل محور اراک-فرمهین هنوز ابلاغ نشده است

شارقی، مدیرکل راه وشهرسازی استان مرکزی با اشاره به روند اجرای مصوبات سفر اخیر هیئت دولت به استان مرکزی، گفت: اداره کل راه و شهرسازی در راستای وظایف خود با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سالهای اخیر موفق شد در راستای چهار خطه ساختن راه‌های اصلی استان مرکزی گام‌های اساسی بردارد، ۸ کیلومتر از محور  اراک– فرمهین در سال گذشته تکمیل شده است که در دهه فجر امسال افتتاح می شود.

وی با اشاره به اهم وظایف و عملکرد این اداره کل افزود:  چهارخطه سازی سایر راه‌های اصلی استان مرکزی به عنوان کریدور شمال-جنوب و شرق –غرب که نقش بسیار مهم و محوری در ارتقای زیرساخت‌های حمل و نقل زمینی کشور دارد مستلزم اختصاص ردیف‌های بودجه از سازمان‌های ذی‌ربط بالادستی است.

شارقی بیان کرد: بنابراین از ظرفیت و فرصت سفر هیئت دولت به استان مرکزی جهت اختصاص ردیف‌های بودجه‌ای در ابعاد ملی و استانی بایستی استفاده کرد البته روند ابلاغ بودجه‌های مصوب به این اداره کل در حال اجراست و امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات لازمه، بتوانیم در حوزه ساخت و توسعه راه‌های اصلی در سطح ملی پیشگام باشیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به اهمیت و حساسیت وظایف محوله گفت: مقوله راه به عنوان فاکتور اصلی توسعه، و مولفه مهم در مسیر توسعه متوازن کشور در برنامه ششم باید مورد توجه بیشتر مجلس و دولت قرار گیرد.

شارقی اضافه کرد: البته به غیر از مباحث مرتبط با مقوله ساخت راه‌ها، مسئله نگهداری از راه‌ها و نیز موضوع فرهنگ چگونگی استفاده کاربران جاده‌ای از راه‌ها دارای اهمیت فراوان است که  در این بخش نیاز به  فرهنگ‌سازی در بین آحاد جامعه کاملا احساس می‌شود.

محمد حسینی، نماینده تفرش، آشتیان و فراهان با اشاره به پیگیری این مصوبه در سفر رئیس جمهور گفت: با توجه به تنوع مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان مرکزی، پیگیری طرح های مختلف عمرانی، اقتصادی، فرهنگی، سرمایه گذاری و دیگر بخش‌ها در دستور کار قرار دارد.

 

مناقصه‌ای که به مانند سایر وعده‌های دیگر به تاخیر افتاد

وی با گلایه از عدم تکمیل پروژه جاده اراک- فراهان بعد از ۱۳ سال افزود: تکمیل پروژه جاده اراک- فراهان در سفر رئیس جمهور به استان مرکزی از طرح مصوب این سفر بود و اعتبار خوبی برای این پروژه تعیین شد، قرار بود برای برگه های مناقصه‌ی تکمیل این پروژه و مشخص شدن پیمانکار پروژه در ۲۰ آذرماه انجام شود اما بنا به دلایلی این مناقصه ابطال و در زمان دیگری این مناقصه انجام شد که در ۱۸ دی‌ماه برگه های مناقصه جدید باز و تکمیل این پروژه کلید می خورد.

حسینی اظهار کرد: متاسفانه با توجه به اینکه فراهان پروژه و طرح های ملی نداشت از سفر رئیس جمهور به استان، بهره زیادی عایدش نشد. از اعتبارات ملی سایر طرح ها اعتبارات خاصی برای فراهان گرفته شده است. همچنین برای لایروبی قنات ها، طرح‌های مجتمع های آبرسانی و مجتمع های فرهنگی و ورزشی اعتبارتی در نظر گرفته شده است.

نماینده تفرش، آشتیان و فراهان تصریح کرد: اعتباری برای بهسازی و ترمیم آسفالت ۵۰ کیلومتر از مسیر فرمهین به آشتیان در نظر گرفته شده که تا سال آینده این بهسازی انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: تحقق مصوبات سفر دولت یازدهم به استان مرکزی، رضایتمندی عمومی و پاسخ به مطالبات مردمی را به همراه دارد.

انتهای پیام/

 

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir