داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

ایجاد مزرعه کشت گیاهان دارویی در فراهان

نمایش خبر : 341 | تاریخ انتشار : 11 تیر 1396

به گزارش فراهان خبر؛ استفاده از گیاهان دارویی قدمتی دیرینه دارد و اکثر مردم به دلیل عوارض کمتر گیاهان دارویی نسبت به داروهای شیمیایی تمایل بیشتری به مصرف گیاهان دارویی دارند.

اقلیم مناسب، شرایط آب و هوایی و اراضی مستعد کشاورزی در شهرستان فراهان برای کشت گیاهان داوریی بسیار مناسب است اما سطح زیرکشت گیاهان دارویی نسبت به جایگاه این شهرستان قابل قبول نیست.

با توجه به نیاز کم گیاهان دارویی به آب کشاورزی نسبت به سایر کشت‌ها و تولید و درآمد اقتصادی بیشتر این گیاهان برای کشاورزان، اشتیاق کشاورزان به کشت این گیاهان نسبت به سایر کشت‌ها بیشتر بوده و سالانه میزان کشت این گیاهان در شهرستان روبه افزایش است. 

کشت گیاهان دارویی علاوه بر ارزش افزوده بالا و کاهش مصرف آب زمینه اشتغالزایی و درآمدزایی برای شهرستان را به همراه دارد.

جهاد کشاورزی شهرستان فراهان با همکاری شهرداری فرمهین در راستای اقتصادمقاومتی، ترویج الگوی کشت و ترغیب کشاورزان به کشت گیاهان دارویی اقدام به ایجاد مزرعه الگوی کشت در مجتمع تفریحی، گردشگری فرمهین کرده است.

اکبر فرهادی، رئیس جهاد کشاورزی فراهان در گفتگو با خبرنگار فراهان با اشاره به ضرورت تغییر الگوی کشت و استفاده بهینه از منابع آب، از تلاشهای صندوق خُرد زنان روستایی با این مسئله قدردانی کرد و خواستار جدیت و سرعت بیشتر در جهت نیل به این هدف شد.

وی افزود: این صندوق زیر نظر جهاد کشاورزی فراهان در روستای تبرته تشکیل شده و زنان روستا با تسهیلات دریافتی از این صندوق اقدام به کشت گیاهان دارویی در روستای مذکور کرده و در کنار خانه‌داری منیع درآمدی برای خود ایجاد کرده اند.

فرهادی اظهار کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید در مجتمع پارک کوثر فرمهین به صورت نمادین کشت گیاهان دارویی آغاز شده است و به دنبال توسعه کشت گیاهان دارویی در این محل هستیم.

رئیس جهاد کشاورزی فراهان با اشاره به اینکه کشت و پرورش گیاهان کم آب در دستور کار بخش کشاورزی قرار گرفته است، گفت: ارزش افزوده بالا و مصرف کمتر آب از جمله مسائلی است که در این مزرعه رعایت شده است. دیگر کشاورزان فراهانی نیز باید به این سمت هدایت شوند.

فرهادی با اشاره به موانع توسعه اقتصاد گیاهان دارویی گفت: نبود بازار فروش گیاهان دارویی در شهرستان از جمله مشکلات این تولیدکنندگان است که در این راستا جهاد کشاورزی برای حمایت از این تولیدکنندگان برپایی نمایشگاه های تولیدات زنان روستایی را در دستور کار دارد.

رئیس جهاد کشاورزی فراهان خاطرنشان کرد: همزمان با هفته دولت نمایشگاه توانمندهای و دستاوردهای بانوان فراهانی در محل پارک کوثر فرمهین برپا می شود.

انتهای پیام/م

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir