داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

بی احترامی به قبور ائمه بقیع نشات گرفته از ضعف تعامل اجتماعی/ وحدت شیعه و سنی فروپاشی داعش را رقم می زند

نمایش خبر : 287 | تاریخ انتشار : 12 تیر 1396
به گزارش فراهان خبر؛ بی احترامی به قبور مقدسه بزرگان توسط وهابیت به دلیل اینکه جنبه فکری و اعتقادی دارد از یک نوع جهالت انحرافی بر می خیزد و از طرف دیگر ناشی از نوعی تعامل اجتماعی است که مردم جامعه عربستان و عرب های آن زمان به خصوص عرب های منطقه نجد که پیروان و گروندگان محمد بن عبدالوهاب بودند، به دنبال این نوع مسایل می گشتند.

 جریان وهابیت پیرو اندیشه های غلط محمد بن الوهاب

جریان انحرافی و تکفیری وهابیت پیرو افکار و اندیشه های غلط، دروغین و باطل محمد بن عبدالوهاب ایجاد شد و افکار محمد بن عبدالوهاب هم به پیروی از افکار منحرف ابن تیمیه در قرن هفتم هجری بنیان گذاشته شد؛ موضوعات مختلفی در اندیشه ها و افکار غلط ابن عبدالوهاب وجود دارد که اتفاقا معروف هستند، به عنوان مثال این جریان در بحث اعتقاد به خداوند، صفات و ویژگی هایی را برای خداوند معتقدند که خلاف آیات قرآن و روایات صحیح است؛ همچنین در بحث توسل، شفاعت، زیارت قبور، احترام به صاحبان قبور و رفتن به مساجد مقدس، اعتقاداتی خلاف آنچه قرآن و روایات تأکید کردند، دارند؛ در رأس اندیشه ها و افکار انحرافی وهابیت مساله اهل بیت(ع) قرار دارد. در صدر اسلام به پیروی از دستور خداوند و سنت صحیح پیامبر(ص) جریان پیشوایی و رهبری مسلمانان معتقد به ثقلین یعنی معتقدین به قرآن و اهل بیت(ع) ایجاد شد؛ سپس از میان معتقدین به تقدیس و تقدس صحابه، گروه منحرفی به پیروی از خلفای سه گانه صدر اسلام ایجاد شد و جریان وهابیت پیرو همین جریان هستند که در تاریخ اسلام آثار و لوازم بسیار فراوانی از آنها به جا گذاشته شد.
به پیروی از جریان منحرف در صدر اسلام، افکار و اندیشه های انحرافی دیگری مانند خوارج به وجود آمدند که آنان نیز دشمنی با جریان امامت امام علی(ع) داشتند و در جنگ صفّین، جمل و نهروان ایجاد شدند؛ خوارج جریانی انحرافی از مسیر صحیح و درست اسلام ناب محمدی بودند.

جریان انحرافی وهابیت در قرن ۱۲ در منطقه ریاض با افکار محمد بن عبدالوهاب که یک عالم سنی مذهب حنبلی بود، بنیان گذاشته شد و همان افکار انحرافی گذشته به خصوص افکار انحرافی ابن تیمیه که از علمای سوریه و شام در قرن ۷ بود، این جریان را ایجاد کرد و به آن بها داد.

  یکی از موضوعاتی که در اصول و برنامه های جریان وهابیت بسیار به آن دامن زدند بحث قبور بزرگان و احترام قبور مقدس ائمه و پیامبر گرامی است. در بعضی از نوشته ها، محمد بن عبدالوهاب حتی بی احترامی ها و جسارت هایی هم نسبت به قبر مقدس پیامبر(ص) از خود نشان داد که با حمایت مسلمانان و احترامی که به پیامبر(ص) می گذاشتند، موفق نشدند بی احترامی ها و جسارت های بیشتری نسبت به قبر پیامبر(ص) از خود نشان دهند. در تاریخ آمده که روزی ابن عبدالوهاب با یاران خود در کنار قبر پیامبر(ص) بودند، سپس به شاگردان، یاران و اصحاب خود گفت؛ « کسی که ما آمدیم کنار قبرش کیست»؟ گفتند؛« قبر پیامبر اسلام، حضرت محمد(ص) است»، ابن عبدالوهاب گفت؛«: چرا به او احترام می گذاریم و او را زیارت می کنیم او که ارزشی ندارد» و سپس گفت؛ «از عصایی که در دست من هست چه کاری برمی آید»؟ شاگردانش گفتند؛ «این یک تکه چوب است و کاری از دستش بر نمی آید» ابن عبدالوهاب گفت ادامه داد؛«: از دست کسی که در داخل این قبر با عنوان پیامبر(ص) خوابیده و قبر اوست هم بیش از این چوب کاری بر نمی آید». این همه بی احترامی و جسارت نسبت به پیامبر نشان از یک جریان باطل، انحرافی و خشک مقدسی یا یک انحراف جهالت گونه ای دارد که محمد بن عبدالوهاب داشته و آنها را مطرح کرده است.

مردمی که در جامعه نجد عربستان زندگی می کردند، دچار یک نوع زندگی بدوی بدون برخورداری از روابط اجتماعی بالا بودند، در میان آنها جنبه های زندگی شهرنشینی و تعامل با ملت دیگر وجود نداشت، آن ها یک ملت عرب بیابانی بودند که به شغل های مختلف چوپانی و انواع و اقسام شغل های بیابانگردی مبتلا بودند و از نوعی ضعف تعامل اجتماعی برخوردار بودند.

بی احترامی به قبور ائمه نشات گرفته از ضعف تعامل اجتماعی مردم آن زمان

بی احترامی به قبور در میان جریان وهابیت در حالی نشات گرفته از ضعف تعامل اجتماعی مردم آن زمان است که تاریخ ادیان دیگر نشان می دهد ملت های صاحب تمدن گذشته در ایران باستان، مسیحیت یا ملت های دیگر، بزرگان خود را پاس می داشتند و به آنها احترام می گذاشتند، افکار آنها را نشر می دادند، به خصوص شخصیت ها و بزرگان این ملت ها افکار درستی داشتند، خدماتی از خود نشان داده بودند، خدمت هایی به مردم کرده بودند و در ابعاد مختلف زندگی مردم تاثیراتی داشتند، مردم به این افراد با احترام نگاه می کردند، قبور آنها را محترم می شمارند، اما مردم عرب قرن ۱۲ در عربستان به پیروی از ابن عبدالوهاب بی احترامی هایی را نسبت به قبور بزرگان از خود نشان می دهند.

نبود شخصیت ذی نفوذ در عربستان سبب شکل گیری وهابیت شد

تاریخ گذشته عربستان شخصیت های ذی نفوذ بزرگی وجود نداشت، شخصیت ها در ملت های ایران، رم، یونان، اروپا و جاهای دیگر، شخصیت های بزرگ و موثری از جهت تمدنی بودند و تاثیرات مثبتی داشتند و تا قبل از ظهور اسلام، منطقه عربستان خالی از این جریان بوده است و این یک نوع ضعفی است که در این منطقه وجود داشته البته اگر به تاریخ گذشته جنوب عربستان در منطقه یمن نگاه کنیم که در قرآن هم به آن اشاره شده بعضی از تمدن ها ذی نفوذ بودند مثل جریان بلقیس و سلیمان؛ اما در مناطق نجد، ریاض، مکه و مدینه غیر از جریان حضرت ابراهیم و اسماعیل شخصیت دیگری نداشتیم لذا شاید به یک معنا هم بتوانیم بگوییم که این ها چون شخصیت های ذی نفوذ و موثر نداشتند بی احترامی به بزرگانشان از سوی جریان وهابیت به نوعی از این مساله نشات می گیرد یا تاثیری در این جهت داشته است.
به نظرم امکان تعدیل تفکرات انحرافی وهابی ها وجود دارد به خصوص در زمان فعلی که در میان شخصیت های اهل سنت معاصر افرادی دیده می شوند و اندیشه ها و افکارشان را منتشر می کنند که در مورد جریان ها، فرقه ها و گرایش های مختلف اهل سنت از جمله حنبلی، حنفی و شافعی افکار جدیدی را مطرح می کنند. یکی از این شخصیت های معاصر اهل سنت حسن بن فرحان المالکی است که در منطقه ریاض زندگی می کند، این فرد افکار بسیار نویی دارد، بحث، احتجاج و سخنرانی می کند و کتاب می نویسد و افکار اهل سنت که گرایش وهابیت دارند را نقد می کند یا نگاهشان نسبت به پیامبر، آیات، تفسیر و تاویل قرآن، صحابه پیامبر و جریان های بنی امیه و بنی عباس را مورد نقد قرار می دهد. البته پیش از فرحان هم اساتید و بعضی از افراد مصری دیگری بودند که جریان وهابیت را نقد می کردند.

افکار خشک و انحرافی وهابیت و سلفیت بی احترامی قبور را تا مرحله تخریب پیش بردند. آنها راجع به ائمه معصومین و شیعه نیز همین نگاه را حتی شدیدتر دارند و معتقدند که هیچ قبری نباید مورد احترام قرار گیرد چرا که کسانی که از این جهان به دنیای دیگری می روند جسم آنها دیگر ارزشی ندارد و اگر احترامی و ارزشی برای آنها باشد برای روح آنها وجود دارد در حالی که اعتقاد درست مذهبی پیروان اهل بیت(ع) و شیعه این است که بدن مومن هم مورد احترام است، غیر از ارزش معنوی که برای اعمال و رفتار او در عالم برزخ تا جهان آخرت وجود دارد، بدن و جنازه مومن و مسلمان و حتی غیر مسلمانان باید مورد احترام واقع شود، نباید بی احترامی به جنازه آنها صورت گیرد، به خصوص کسانی که مومن و مسلمان هستند. لذا یک انسان ساده و در حد عادی باید مورد احترام باشد چه برسد به امام معصوم و پیشوای شیعه یا یک عالم مذهبی و مجتهد دینی.
وهابیت و سلفیت با اعتقاد انحرافی خود نسبت به قبور ائمه شیعه در بقیع، به قبور مقدس چهار امام مظلوم در قبرستان بقیع بی احترامی کردند و حتی گنبد، بارگاهی و سایبانی که بر روی قبر مقدس این بزرگان وجود داشت را تخریب کردند و ضریح ها را از بین بردند. تخریب قبور ائمه از سوی وهابیت ظلم بزرگی بود، بیش از ۱۰۰سال از جریان تخریب قبور ائمه بقیع می گذرد، حکومت وهابی با آل سعود متحد شدند و در عربستان قدرت پیدا کردند و دیگر اجازه ساخت آرامگاه های ائمه بقیع را ندادند.

 وحدت شیعه و سنی فروپاشی داعش را رقم می زند

اگر از داخل خود اهل سنت بزرگانی با تفکر نقد جریان انحرافی وهابیت حرکت کنند، مسلمان در تعدیل افکار وهابیت موثر خواهند بود. از جهت دیگر نیز باید بین بزرگان یک جریان وسیعی در جهان اسلام ایجاد شود و با تشکیل کنفرانس ها، نشست ها و کنگره ها علمای اهل سنت را جمع کنند، اگر این کنگره ها ایجاد شود و علمای مذاهب مختلف از جمله اهل سنت از شاخه های مختلف مالکی، شافعی و حنبلی در ایران یا هر کشور دیگری جمع شوند و میدان بحث و گفت‌ و گو با حسن نیت ایجاد شود و افکار وهابیت و سلفیت منحرف نقد شوند و به سوی یک مسیر درستی با یک تعامل سازنده پیش بروند به شرط اینکه جریان سیاسی در این مسایل دخالت نکند؛ در این صورت می توان امیدوار بود که تفکر انحرافی و تندروانه وهابیت تعدیل یابد.

داعش ادامه جریان انحرافی وهابیت است

امروز به دنبال جریان انحرافی وهابیت و تکفیری، گروه های منحرف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و تروریستی جدیدی از جمله القاعدة، طالبان پدید آمدند. جدیدترین گروه انحرافی به پیروی از جریان وهابیت جریان «داعش» است. جریان داعش از یک سو به افکار انحرافی جریان منحرف وهابیت و از طرف دیگر به انگیزه های سیاسی برای این جریان بر می گردد؛ استعمارگران، توطئه گران و مخالفان اسلام از جمله آمریکا و صهیونیست ها به دنبال جریان اسلام هراسی و شیعه هراسی که بعد از حوادث خاورمیانه در چندین سال گذشته به وجود آمد، تلاش کردند مردم منطقه به جریان صحیح دینی یعنی جریان اسلام واقعی و ناب که تفکر شیعه اثنا عشری است، گرایش پیدا نکنند. آنها از تلاش برای عدم گرایش به دین صحیح در میان ملت های خود و منطقه اروپا، آمریکا و سایر مناطق دنیا فروگذار نکردند.

تفکر داعش با تفکر وهابیت شباهت دارد

بسیاری از عملکردهای منفی و زشت داعش، شبیه کارهایی است که وهابی های قرون گذشته انجام می دادند از جمله تخریب آرامگاه های بزرگان اسلام و شخصیت هایی تاریخی که در منطقه سوریه، شام و عراق وجود دارد و این هم بسیار خطرناک است.

امیدواریم با بیداری و خیزش درست و قوی که از ناحیه مسلمانان و علمای بزرگ اسلام در مقابله با جریان داعش می شود، این گروه تروریستی به اهدف و انگیزه های خود نرسند و از ظلم و ستم آنها جلوگیری شود، به خصوص جنایات وحشیانه ای که این گروه در کشتن مردم از زن و مرد مسلمان و غیر مسلمان و از فرق مذاهب مختلف در عراق و سوریه انجام می دهند؛ باید جلوی ظلم و جنایت این جریان انحرافی گرفته شود.

 حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی/ کارشناس فرق و مذاهب اسلامی

انتهای پیام/


دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir