داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

رونق اقتصادی با پرورش بز فرانسوی در فراهان

نمایش خبر : 768 | تاریخ انتشار : 17 تیر 1396
به گزارش فراهان خبر؛ در راستای تحقق اقتصادی مقاومتی، تولید و اشتغال طرح اصلاح نژاد دام و پرورش بز فرانسوی در فراهان کلید خورد.
شهرستان فراهان چهار هزار راس دام سبک نیز در واحدهای صنعتی و 46 هزار راس در واحدهای سنتی فراهان وجود دارد و هفت دامداری دارای پروانه کوچک روستایی در این بخش فعال است.
روزانه 17 و 9 دهم تن شیر در فراهان تولید می شود که هشت و 6 دهم در واحدهای سنتی و 9 و سه دهم تن در واحدهای صنعتی است، تولید شیر در این شهرستان نیز در سال گذشته 6 هزار و 570 تن بوده است.
ارتقای دامداری فراهان می تواند گامی در راستای توسعه اقتصاد شهرستان باشد، در همین جهت طرح پرورش بز فرانسوی با همکاری بخش خصوصی و جهاد کشاورزی فراهان در حال پیگیری است، اجرای این طرح گامی برای رونق دامداری شهرستان است.
خاستگاه‌نژاد این نژاد بز کشور فرانسه است، اين گونه بز با هدف افزايش توليد شير و گوشت نگهداري مي شود.
هر بز معمولی در کشور ما سالانه در حدود 150 کیلو شیر می‌دهد، در صورتی که تولید شیر بز سانن 10 برابر است، شیر این نوع بز علاوه که بر مزیت اقتصادی، درمانی قطعی و مناسب برای خیلی از بیماری‌ها از جمله روماتیسم است.
اکبر فرهادی، رئیس جهاد کشاورزی فراهان با اشاره به اصلاح نزاد دام و پرورش بز فرانسوی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گفت: برای اجرای این طرح یک واحد تولیدی در حوزه روستایی با همکاری جهاد کشاورزی و همراهی بانک کشاورزی در فراهان پیش بینی شده است.
وی افزود: مجوز ورود 100 راس بز فرانسوی به شهرستان نیز دریافت شده است و تلاش برای رونق دامداری شهرستان ادامه دارد.
فرهادی اظهار کرد: هشت میلیارد ریال در راستای تحقق اهداف این طرح در نظر گرفته شده است، امیدواریم این امر در اقتصاد شهرستان تاثیر گذار باشد.
 
رئیس جهاد کشاورزی فراهان با اشاره به مزیت اقتصادی پرورش بز فرانسوی گفت: بز بومي در طول 5 ماه از سال روزانه 300 گرم شيردهي دارد، در حالي كه بز سانن در طول 10 ماه از سال روزانه 600 گرم شير مي دهد.
وی با اشاره به خصلت دو قلو و چند قلو زایی بزهای فرانسوی گفت: چند قلو زایی در این بزها 70 تا 80 درصد است؛ طول دوره شیردهی در بزهای بومی پنج ماه بوده در حالی‌ که این مدت در بزهای سانن بین هشت تا 10 ماه است.
فرهادی بیان کرد: این بزها روزانه بطور میانگین ۳کیلو تا ۷کیلو شیردهی دارند و هنگام زایمان ۴،۳،۲و بعضا ۵ قلو بدنیا می آورند و ارزش هرکدام با ۲بزغاله بالغ بر ۴۵میلیون ریال است.
رئیس جهاد کشاورزی فراهان خاطر نشان کرد: مزیت اقتصادی این طرح می تواند ارزش افزوده و تولید ثروت را در دامداری شهرستان بالا ببرد.
انتهای پیام/
 
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir