داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

تفریح با طعم تلخ دود/گرایش قشر جوان به مصرف قلیان برای تمرد از چالش های اجتماعی

نمایش خبر : 571 | تاریخ انتشار : 8 مرداد 1396
به گزارش فراهان خبر؛ پس از یک روز پرمشغله کاری، قدم زدن در فضای سرسبز پارک، شنیدن زمزمه بازی بچه ها و خنده های ساده کودکانه می تواند خستگی را از جسم و جان انسان به دور کند.

مجتمع ۶ میلیاردی تفریحی-گردشگری فرمهین و آسایشی که در دود قلیان گم می شود

مجتمع تفریحی-گردشگری کوثر فرمهین سال ۹۴  با مساحت ۱۲.۵ هکتار ‏در ورودی فرمهین و از سمت بلوار امیرکبیر مورد بهره برداری قرار گرفته است و این مجتمع شامل هتل، تالار، دریاچه مصنوعی، سرویس بهداشتی، رستوران، مسجد و سالن ستاد ‏بحران است، برای احداث این مجتمع ۶ میلیارد تومان هزینه شده است.

از سمت ورودی پارک وارد مجتمع کوثر شدم، در ابتدای بوستان تندیس‌هایی به ارتفاع بیش از ۲متر از ‏شخصیت‌هایی از جمله امیر کبیر، ادیب الممالک، قائم مقام فراهانی و علی اکبرخان فراهانی نصب شده است.‏

در کنار مسیر گلدان های سنگی پر از بنفشه های رنگارنگ و فوارهای رنگی و حوضچه های آب نظر هر رهگذری را جلب می کند.

درختان سرسبز و آلاچیق های زیبا و خانواده هایی که از گرمای محیط خانه برای گذراندن لحظاتی خوش در کنار هم به دامن این پارک پناه آورده اند و از این هوای دل انگیز لذت می برند.

صدای بازی بچه ها از دو طرف پارک از محل بازی کودکان مشغله زندگی را از ذهن دور می کند، کمی بالاتر که می روی تلفیق درختان سرسبز و دریاچه مصنوعی با فواره های بلند رنگی و موسیقی آرام بخش شگرف و زیبا است.

نسیم خنک هوا را بر صورتم احساس می کنم، بر روی صندلی کنار دریاچه می نشینم و با نفس عمیقی افکارم فارغ از گرفتاری های روزگار می شود.

پشت سرم کودکان مشغول سرسره بازی و تاب خوردن هستند، خانواده هایی هم در اطراف دریاچه قدم می زنند و برخی هم در کنار این دریاچه عکس یادگاری می گیرند، بوی توتون و تنباکو، بوی نعنا و سیب و هلو به مشام می رسد، کمی آن طرف تر در سمت چپ دریاچه در تاریکی هوا زغال های شعله ور خود نمایی می کند.

چند قدمی به سمت آن ها می روم، تخت هایی در آن طرف دریاچه و قلیان های آماده، دودهای حلقه شده پشت‌سر هم به آسمان می‌رود، پک‌های عمیق ثانیه‌ای متوقف نمی‌شود، بساط دود و دم آن چنان چشم را کور کرده که کسی تصور نمی‌کند که حلقه نوجوانان و زنان در پک زدن از یکدیگر گوی سبقت را می‌ربایند.

با دیدن شیشه های قلیان روی تخت ها، قدم هایم برای ادامه مسیر سست شد، کمی به سمت آلاچیق ها و فضای سبز پارک رفتم اما در تاریکی ما بین  در ختان، روی چمن ها در پس دودهای به هوا برخاسته، جوانانی را می توان دید که گوش به قُل قُل های قلیان داده اند.

با نیم نگاه کلی به اطرافم در چند نقطه پارک، جوانان و نوجوانانی را دیدم که قلیان عضوی از محفل صمیمی شان شده و برخی از آن ها با کمال تعجب کنار پدر و مادر خود قلیان دود می کردند.

در حالی که این روزها در هر محفلی از انجمن های مردم نهاد و کارگاه های آموزشی ادارات از پیشگیری از آسیب های اجتماعی و مصرف اعتیاد گفته می شود، چرا برخی به ویژه خانواده ها از کنار شیشه های قلیان که موجب سیاهی ریه نسل آینده می شود به آسانی می گذرند. 

رئیس شورای شهر فرمهین:
برخورد با عرضه قلیان در فضای عمومی مجتمع به جد پیگیری می شود

محمد ذوالفقاری، رئیس شورای شهر فرمهین با اشاره به معضل گرایش جوانان به قلیان گفت: شیوع مصرف قلیان در بطن بی‏‎اطلاعی خانواده‎‏ها ار زیان های آن، در سطح جامعه در حال افزایش است.

وی با اشاره به مصرف عرضه قلیان در پارک کوثر فرمهین اظهار کرد: کافی شاپ داخل پارک از سوی شهرداری به بخش خصوصی اجاره داده شده است و داخل کافی شاپ قلیان هم عرضه می شد.

ذوالفقاری از عرضه قلیان در کیوسک داخل پارک اظهار بی اطلاعی کرد و ادامه داد: این که در کنار دریاچه قلیان عرضه شود و یا تخت هایی برای استفاده تعبیه شده باشد، جلوه زیبایی ندارد، این موضوع به جد پیگیری می شود.

رئیس شورای شهر فرمهین گفت: بنا بوده است مصرف قلیان در کافی شاپ در فضای بسته و به دور از چشم همگان باشد اما مشاهده تصاویری از مصرف قلیان توسط برخی پسران و حتی دختران جوان در اماکن عمومی نظیر پارک‎ اسف‎بار است که اگر مهار نشود، دامان خیلی‎ها را می‎گیرد.

جامعه شناس و مردم شناس
غفلت متولیان فرهنگی جامعه از مطالبات نسل جوان ،فرهنگ را دستخوش تغییر می کند

محمد عارف، مردم شناس و جامعه شناس در گفتگو با فراهان خبر با اشاره به شیوع مصرف قلیان در فضای عمومی گفت: متاسفانه این روزها شاهد شیوع مصرف قلیان نه تنها در بین جوانان بلکه در بین نوجوانان دختر و پسر هستیم.

وی افزود: استفاده از قلیان در بین این قشر نوعی تمرد از فضای کنونی جامعه هست، این قشر در شرایط سنی حساس جایی را برای تخلیه هیجانات خود نمی بیند و به اجبار و از سر لجاجت به مصرف قلیان و امثال آن روی می آورد.

عارف اظهار کرد:  وقتی در جامعه شادی و نشاط نباشد، جوان به سمت معضلات اجتماعی گرایش پیدا می کند؛ جامعه‌ای که در آن نشاط و پوبایی نباشد آن جامعه به سمت میرایی می‌رود و این موضوع مقدمه انحراف است و آسیب‌های اجتماعی را به دنبال دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به عدم توجه به مطالبات نسل جوان که چالش امروز جامعه ایران است، بیان کرد: فرهنگ ساختنی نیست بلکه فرهنگ آینه عمل ما است، وقتی متولیان فرهنگی جامعه از مطالبات نسل جوان غفلت کرد، فرهنگ هم دستخوش تغییر می شود.

وی تصریح کرد: فرزندان یک خانواده همانگونه تربیت می شوند که والدین آن ها هستند نه آن چیزی که والدین می خواهند، این موضوع در فرهنگ جامعه هم بر همین منوال است، فرهنگ جامعه دستخوش عمل متولیان فرهنگی در حوزه فرهنگ است.

عارف افزود: با اقداماتی صوری، برگزاری جلسات و کارگاه و فعالیت های نمادین راه به جایی نمی بریم، برای مبارزه با معضلات اجتماعی همه باید وارد میدان عمل شوند.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: در دنیای امروز همه به فکر منافع خود هستند و کمتر کسی را می توان یافت که با عرق به جامعه و مردم قدمی بردارد، تا وقتی دغدغه نباشد، معضلی حل نمی شود.

انتهای پیام/ش

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir