داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

هدر رفت ۶۷ درصدی آب شرب بر اثر فرسودگی شبکه انتقال

نمایش خبر : 498 | تاریخ انتشار : 19 مرداد 1396
به گزارش فراهان خبر، با وجود بروز تنش آبی و بحران کم آبی در کشور شاهد برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب و استفاده ناصحیح از آن‌ها هستیم.

متاسفانه استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده برای مصارف غیرشرب، فرسودگی شبکه آبرسانی از جمله عواملی هستند که باعث هدر رفت آب می شود.

روستای تبرته از توابع فراهان یکی از روستاهایی که در سال های اخیر شاهد افت فشار آب شده و مشکلاتی را برای ساکنان به وجود آورده است.

فشار آب از ورودی چاه به شبکه آبرسانی مشکلی ندارد اما پس از ورود آب به شبکه آبرسانی در خروجی از شبکه آب شرب دچار افت فشار می شود.

براساس اعلام مسئول سابق اداره آبفار شهرستان فراهان، میزان مصرف آب در روستای تبرته به ازای هر نفر در طول شبانه روز ۶۵۰ مترمکعب است که این میزان بیش از دو برابر میزان استاندارد مصرف است.

دهیار روستای تبرته:

فرسودگی شبکه آبرسانی مهم‌ترین عامل هدر رفت آب

حمید قربانپور، دهیار روستای تبرته در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به مشکل آب شرب روستا گفت: در بررسی های اداره آبفار شهرستان فراهان، پرت آب شبکه‌ها بر میزان مصرف سرشکن شده و میزان مصرف را بیشتر از آن چه هست نشان می‌دهد.

وی افزود: بحث هایی در مورد سرقت آب یا مصرف آن در بخش کشاورزی بیان شده اما نشت آب از شبکه های توزیع، خطوط انتقال و انشعابات فرسوده سبب هدر رفت آب در روستا شده است.

قربانپور اظهار کرد: در طول سال شاهد شکستگی‌های مکرر شبکه آبرسانی در روستا هستیم و برای جلوگیری از هدر رفت آب، شبکه آبرسانی باید نوسازی شود.

دهیار تبرته اظهار کرد: مسئولین از نزدیک مشکلات افت فشار آب، میزان مصرف آب را مشاهده کردند و قول مساعدت برای پیگیری موضوع داده شده است اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

عضو شورای اسلامی روستای تبرته:

سرنوشت نامعلوم ۶۷ درصد آب در شبکه آبرسانی روستا

تبرته، عضو شورای اسلامی روستای تبرته در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گفت: در حفاری گاز رسانی به روستا، شبکه آبرسانی روستا دچار خسارت و شکستگی شده است که متاسفانه این شکستگی به صورت موقتی با تویپ لاستیک از سوی پیمانکار مربوطه رفع شده و در اثر گذشت زمان، حالا شاهد هدررفت آب در شبکه آبرسانی روستا هستیم.

وی افزود: میزان آب در ورودی شبکه فشار خوبی دارد اما مدام ساکنان روستا از افت فشار آب گلایه دارند.

تبرته اظهار کرد: میزان پرت آب در شبکه با میزان آب مصرفی همخوانی ندارد، مسئولین علت هدر رفت آب را به طور مشخص بیان نکردند و در جلسه با مسئولین محلی روستا اعلام کردند که ۶۷ درصد آب روستا در ناکجاآباد به هدر می رود.

شورای اسلامی تبرته اظهار کرد: بارها این مشکل آب روستا را به مسئولین رسانده ایم و خواستار رسیدگی به مشکل شبکه آبرسانی شده ایم اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

سرپرست شبکه آبفار شهرستان فراهان:

نسوازی شبکه ابرسانی نیازمند اعتبارت

مسعود احمدزاده، سرپرست شبکه آبفار شهرستان فراهان در گفتگو با خبرنگار  فراهان خبر گفت: سرانه مصرف آب شرب در روستاهای فراهان بیش از استاندار است و در ۹۰ درصد روستاها، میزان تولید آب بیش از میزان مصرف است.

وی افزود: حداکثر آب شرب در روستاها به مصارف شستشوی لباس، ظروف، اتومبیل، استحمام و آبیاری باغچه ها می رسد و مصرف بالای آب سبب می شود تا دچار کم آبی شویم.

احمدزاده اظهار کرد: روستای تبرته هم از جمله روستاهایی است که آب شرب روستا در بخش های دیگر از جمله انشعاب غیرمجاز و آبیاری باغچه‌های حیاط استفاده می شود.

سرپرست شبکه آبفار روستایی فراهان، نوسازی شبکه آبرسانی روستای تبرته نیازمند اعتبار دانست و تصریح کرد: شاهد فرسودگی شبکه آبرسانی در این روستا هستیم اما این میزان مصرف بالای آب در روستای تبرته تنها ناشی از شبکه فرسوده آبرسانی نیست.

وی بیان کرد: با اعلام شکستگی موردی در سطح روستای تبرته، نیروهای خدماتی آبفار شهرستان نسبت به رفع مشکل اقدام کرده اند.

احمدزاده خاطرنشان کرد: اگر تلفات شبکه توزیع کاهش یابد و مدیریت مصرف سرلوحه کار قرار گیرد، بخشی از نگرانی های توزیع آب کاهش می یابد.

انتهای پیام/م

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir