داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

حال نزار ابنیه‌های تاریخی فراهان/آثار کهن؛ چشم انتظار تخصیص اعتبار برای ادامه حیات‌

نمایش خبر : 250 | تاریخ انتشار : 17 مهر 1396
به گزارش فراهان خبر؛ میراث فرهنگی نماد فرهنگ عمومی یک جامعه است تا جایی که امروز بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا که قدمت تاریخی چندانی ندارند به دنبال هویت‌سازی برای خود هستند.

شهرستان فراهان دارای پتانسیل‌های فراوان در زمینه صنعت توریسم و گردشگری است، وجود آثار باستانی منحصر به فرد خود به تنهایی مشتاقان بسیاری را مجذوب می کند. اما متاسفانه حال آثار تاریخی فراهان خوب نیست و بسیاری از این آثار در سایه غفلت علاقه‌مندان و متولیان این حوزه در حال نابودی است.

مناطق تاریخی از جمله شهر زیرزمینی ذلف آباد، آتشکده فردقان، کاروانسرای دولت آباد و تپه های باستانی امتیاز منحصر به فرد دیگری از فرصت های گردشگری فراهان است که روزگار خوشی ندارند و از وضعیت خوبی برخوردار نیستند.

شهر زیرزمینی ذلف آباد از جمله آثار تاریخی شهرستان فراهان است که پس از حفاری و ثبت، تنها یک تابلو یدک می‌کشد.

کاوش در این منطقه حفاظت‌ شده از سال ۸۸ آغاز شده است، بقایای کشف‌ شده حمام تاریخی، یکی از نخستین نمونه‌های پلان کامل کاوش‌های دوره ایلخانی و تیموری است که در آن جزئیات مختلف شامل گرم‌خانه، سربینه، خزینه، تون، سیستم دفع فاضلاب و حوضچه‌های شستشو و مخزن آب وجود دارد.

وجود یک میدان بزرگ از جنس قلوه‌سنگ و ساروج با ارتفاع بیش از یک متر در مرکز محوطه در جوار بنای حمام از دیگر بخش‌های بیرون آمده از دل خاک است. بر اساس کاوش‌ها و تحقیقات، محوطه تاریخی ذلف آباد به‌عنوان شهری آباد و با مردمی شیعه‌ مذهب که زندگی آنان مبتنی بر بهره‌وری از کشاورزی و دامداری و تولید بوده شکل‌گرفته است.

علی‌رغم ویژگی‌های برجسته تاریخی و آثار ارزشمند این محوطه تاریخی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هیچ امکاناتی را برای پذیرش گردشگر در این مکان تاریخی فراهم نکرده است. نبود راهنمای گردشگران، عدم محوطه‌سازی و آسفالت ورودی به محوطه، جمع شدن زباله و ریزش خاک و سنگ به درون محوطه و کم‌توجهی به حفاظت و نگهداری از این محوطه بسیار ارزشمند تاریخی، گویای واقعیت تلخ نابودی تدریجی این اثر تاریخی است.

در تیرماه امسال، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی از تخصیص ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به منظور تکمیل ظرفیت کمپ کردشگری فراهان خبر داد.

وی افزود: طرح جامع گردشگری شهرستان فراهان در اولویت برنامه‌های امسال است که در صورت تهیه این طرح شرایط تاریخی و ابنیه ارزشمند مناطق شهری و روستایی فراهان ارتقا پیدا می‌یابد.

حسینی بیان کرد: طرح جامع گردشگری فراهان افق بلندمدتی دارد که نیاز شهرستان را در بحث‌های اقامتی نظیر هتل، مسیرهای دسترسی و مسیرهای کمتر شناخته تامین می کند.

اما تاکنون وضعیت کماکان سابق ادامه دارد و اقدامی در این اثر تاریخی صورت نگرفته است.

کاروانسرای «دولت‌آباد» بنایی در حال احتضار

یکی دیگر از ده ها اثر به جای مانده از گذشتگان، کاروانسراي دولت‌آباد به وسعت دو هزار و ۷۵۰ مترمربع در سال ۱۳۸۱ با شماره ۷۲۲۵ در فهرست ميراث ملي کشور به ثبت رسيد و معماري آن از نوع دو ايواني است.

این بنا در سالهای اخیر به شکل جدی دچار آسیب شده است، این کاروانسرا در حال حاضر مخروبه‌ ای شده که حتی ورود به این کاروانسرا را با مخاطرات جانی همراه کرده است.

تابلوی کهنه که زنگار بر آن بسته شده است در ورودی این کاروانسرا حکایت از روزگار بد این کاروانسرا دارد، درب چوبی ورودی این بنا از حلب پوشیده شده و تکه‌های پوسیدهِ حلب آن به همراه قفلی زنگ زده بر درب بزرگ این کاروان سرا حکایت از روزهای خاموش این اثر ملی دارد.

دیوارهای در حال ریزش پشت کاروانسرا، از فراموش شدن این بنا خبر می دهد، از این کاروانسرا فقط مخروبه هایی جلوه‌نمایی می کند که هر لحظه ممکن است سقی یا دیواری از آن جدا شود.

به هرگوشه از کاروان سرا که نگاه میکنی تنها تلی از آجرهای حاصل از ریزش دیوارهای کاروانسرا را می ­بینی، بی‌توجهی به این کاروانسرا در قلب این منطقه‌ زیبا رو به سقوط است و تنها آه و افسوس را برجای می­ گذارد.

بنایی که در سایه فراموشی مسئولیان و متولیان می‌رود تا گوشه‌ای دیگر از تمدن این سرزمین کهن را با خود به قعر زمین ببرد و پرسش‌هایی را در ذهن آیندگان متجلی سازد که به راستی هویت مردم این منطقه چند صد ساله است؟

آتشکده فردقان بنایی با صدها راز سر به مُهر

یکی دیگر از آثار تاریخی این شهرستان، آتشکده فردقان است، این آتشکده تا دوسال گذشته در خاموشی بود و حتی کمتر کسی نام و نشانی از این آتشکده شنیده بود.

این اثر تاریخی تا قبل از شناسایی در آغل منزل مسکونی یکی از اهالی فردقان بود، در پایان عملیات پژوهشی میراث فرهنگی بخشی از حدود اربعه یک بنای تاریخی به ویژه دیوارهای شرقی، جنوبی و غربی با یک ستون چهار ترک به دست آمد.

علاوه بر کشف آثار معماری منتسب به آتشکده فردقان، یکصد قطعه سفال مربوط به قرون میانی اسلامی در حین کاوش در این محوطه تاریخی، که گفته می شود زمانی زندان ابوعلی سینا بوده شناسایی شده است اما این کاوش‌ها ادامه پیدا نکرد و همچنان لایه های آتشکده فردقان پنهان مانده است و این آتشکده در میان مخروبه ها و زیر تلی از آوار محصور مانده است.

رازهای به هم پیوسته‌ای دارد که هنوز برای باستان شناسان راز سر به مُهری است که نیاز به مطالعات بیشتر برای معرفی دارد از این رو حفظ و کاوش‌های باستان شناسی در این آتشکده حائز اهمیت است.

کمبود اعتبارت پاشته آشیل حفظ میراث تاریخی

محمد حسینی، نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به کمبود اعتبار در بازسازی آثار تاریخی شهرستان گفت: زمینه گردشگری، توریستی و صنایع دستی می‌تواند به‌عنوان یک ظرفیت ویژه محسوب شود.

وی افزود: شرایط جغرافیایی و آثار باستانی موجود در فراهان می‌تواند ظرفیتی بسیار مطلوب در راستای ایجاد اشتغال و توسعه گردشگری در این منطقه محسوب شود.

حسینی اظهار کرد: متاسفانه کمبود اعتبار و کم‌توجهی مسئولانی کشوری و استانی به آثار تاریخی شهرستان سبب شده که پس از گذشت سال‌های متوالی صنعت گردشگری در این شهرستان مغفول بمانند و حتی یک اداره میراث‌فرهنگی در این شهرستان‌ مستقر نشود، و کارهای مربوطه تنها در سطح یک نمایندگی پیگیری و انجام شود.

نماینده تفرش، آشتیان و فراهان گفت: کمبود اعتبار سبب شد تا در راستای بازسازی آثار باستانی ناتوان بمانیم و نتوانستیم برای حفظ و نگهداری از آثار تاریخی اقدامات لازم را به انجام برسانیم.

وی افزود: در این زمینه اقدامات لازم و مطلوبی از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی مشهود نیست و در این راستا مکاتبات قابل توجهی به انجام رسیده و پیرو آن با مسئولان میراث فرهنگی کشور رایزنی‌هایی داشته‌ایم که متاسفانه با پاسخگویی این مسئولان هنوز هم هیچ اقدام موثری به انجام نرسیده است.

حسینی خاطرنشان کرد: امیدواریم که مسئولان شهرستانی و استانی توجه ویژه‌ای به این ظرفیت‌ها داشته باشند تا بتوانیم علاوه بر رفع مشکل اشتغال، ظرفیت آثار باستانی، مشاهیر و مفاخر را احیا کنیم. میراث فرهنگی موظف است توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشد نه اینکه تنها در پاسخ به نامه‌ها اشاره به تخصیص اعتبارات ناچیز یا اقدامات اندک خود داشته باشد.

انتهای پیام/م

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir